Pražské vysoké školy děsí úbytek peněz z Evropské unie

ČTK ČTK
10. 4. 2014 17:57
Zástupci škol prohlašují, že pokud by v příštím programovacím období školy dostaly jen 5,5 miliardy korun, tedy desetinu dotací vyčleněných na vědu a výzkum v Česku, nastal by útlum.
ČVUT.
ČVUT. | Foto: Magdaléna Daňková

Praha - Pražské vysoké školy znepokojilo prohlášení primátora Tomáše Hudečka, že podle dopisu Evropské komise mají pražské instituce dostat na dotacích méně peněz.

Zástupci škol prohlašují, že pokud by v příštím programovacím období školy dostaly jen 5,5 miliardy korun, tedy desetinu dotací vyčleněných na vědu a výzkum v Česku, nastal by útlum výuky a vědecké práce. Chybějící peníze by pak chtěly od státu.

Nejhorší varianta

"Situace, kterou zmiňuje pan primátor pro období 2014-2020, to je asi pět miliard korun, představuje tu nejhorší variantu, kdy by se nepodařilo Evropskou komisi přesvědčit o nadregionálním významu Prahy pro celou Českou republiku," upozornil prorektor pro strategie a rozvoj Vysoké školy chemicko-technologické Milan Pospíšil.

Také prorektor pro vědu a výzkum Vysoké školy ekonomické Petr Musílek uvedl, že rozhodnutí komise by výrazně utlumilo badatelskou práci a inovační schopnost české ekonomiky.

Pospíšil ale věří, že pražské vysoké školy a ústavy Akademie věd se budou moci v otevřené soutěži s mimopražskými institucemi "poprat" až o 18 miliard v rámci připravovaného operačního programu Věda, výzkum, vzdělávání a další až dvě miliardy z programu Praha pól růstu.

"V případě, že se nepodaří vyjednat v Bruselu možnost dostatečným způsobem financovat vědu, výzkum a vzdělávání v rámci OP VVV, bude muset vláda najít odpovídající finanční prostředky ve státním rozpočtu," tvrdí rektor ČVUT Petr Konvalinka.

Vláda to zvládne, věří UK

Ve školách a akademických ústavech v metropoli vzniká více než 65 procent českých vědeckých výsledků a poskytují vzdělání 68 procentům studentů z regionů.

Hudeček se v případě nenavýšení dotací obává kolapsu univerzit. Na podporu škol chce z rozpočtu města vyčlenit ročně miliardu korun, univerzity prý ale potřebují aspoň deset miliard.

Hudečkovo varování podpořil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. "Nicméně akademická obec UK stále věří, že vláda a jmenovitě její premiér ještě v těchto dnech vyvine úsilí o vyjednání nediskriminačních podmínek pro pražské instituce," uvedl.

Ministr školství Marcel Chládek se o větší podporu pražských vysokých škol zasazuje. Podle jeho informací by mělo jít z chystaného programu EU na pražské instituce osm miliard korun a dalších osm pak ze státního rozpočtu. Ministerstvo pro místní rozvoj, pod něž správa evropských fondů spadá, se zatím nevyjádřilo.

 

Právě se děje

Další zprávy