Nová studie: Průmyslový palác se dá dostavět za 550 milionů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 1. 2015 6:30
Pražský radní pro kulturu chce na základě čerstvě dokončené studie vypsat výběrové řízení na projekt. Palác na opravu čeká již šest let.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Dostavba vyhořelého křídla Průmyslového paláce na pražském Výstavišti se dá pořídit za 550 milionů korun. Vyplývá to alespoň ze studie, kterou v minulých dnech dokončil pražský magistrát.

Spolu s vypracováním projektu by celá rekonstrukce přišla na 600 milionů korun. V minulosti se přitom hovořilo až o 3 miliardách nebo 1,2 miliardy.

Radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL) chce co nejdříve vypsat výběrové řízení na autora projektové dokumentace a následně i na stavební firmu. Se stavbou by rád začal nejpozději do konce roku 2016.

"Kdyby se to celé stihlo zrealizovat do konce volebního období, byl by to malý zázrak,“ uvedl Wolf.

Nejnovější studie navrhuje, aby se levé křídlo drželo původní podoby paláce z roku 1891 – tedy jednoduché nýtované konstrukce. "V 50. letech byla provedena rekonstrukce, při které byly dodělávány poměrně drahé podhledy. Levé křídlo uděláme bez nich, bude to taková minimalistická varianta,“ popsal Wolf.

Zároveň ale v levém křídle vznikne suterén s nájezdem pro auta s technikou. Podle Wolfa je právě zásobování velkým problémem pravého křídla, kvůli kterému je místo méně atraktivní pro výstavy i kongresy. Počítá se také s tím, že bude stržena přízemní budova před vchodem do střední části paláce, která byla postavena v 50. letech.

Do areálu má jít 1,5 miliardy

Kromě dostavby Průmyslového paláce chce Praha postupně opravovat i další budovy v areálu. Na rekonstrukci má celkem 1,5 miliardy korun. Jako první krok chce Wolf "otevřít“ Výstaviště občanům. "Chci otevřené vstupy na Výstaviště ze Stromovky. Lidé jdou procházkou širokou alejí a najednou 3 metry vysoký plot. To je nesmysl,“ dodává Wolf.

U většiny budov v areálu se nyní zjišťuje, v jakém jsou stavu. Nejhůře je na tom Spirála poškozená při povodních v roce 2002. Magistrát dokonce uvažuje o její demolici.

Výstaviště Holešovice
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Výstaviště Holešovice

  • Praha koupila areál Výstaviště v roce 2000 od společnosti Incheba. Firma nadále areál provozovala a platila Praze nájemné. Podmínky smlouvy se několikrát měnily.
  • Po požáru v roce 2008, kdy lehlo popelem levé křídlo Průmyslového paláce, dostala firma smlouvu do roku 2016 s pětiletou opcí a nájmem 60 milionů korun ročně.
  • V roce 2012 radní dobu trvání smlouvy zkrátili na konec roku 2014. Firma však platila nájem ve výši pouhých 21 milionů a navíc dostala smlouvu na období 2014 až 2018, kdy smí vystavovat v Průmyslovém paláci 125 dní v roce za zhruba 10 milionů korun.
Zdroj: Domácí

Levé křídlo Průmyslového paláce vyhořelo před více než šesti lety a na jeho obnovu vzniklo několik plánů, žádný z nich se však až dosud nepodařilo dotáhnout do konce.

Překážkou byla mimo jiné smlouva se soukromou společností Incheba. Ta jako provozovatel areálu skončila na konci loňského roku, od ledna správu převzala městská akciovka Rozvojové projekty Praha.

Incheba však z Výstaviště neodchází definitivně – bývalé vedení města jí pronajalo 125 dní v Průmyslovém paláci ročně za 8,3 milionu korun bez DPH. Smlouva platí do konce roku 2018.

To však novému vedení Prahy značně zkomplikovalo situaci – městská akciovka totiž musí vydělat minimálně na provozní náklady, které Wolf odhaduje zhruba na 200 milionů korun ročně. A za pronájem třetiny výstavní doby by si představoval lepší výdělek.

"Naše možnosti vydělat budou oslabeny o těch 125 nejlukrativnějších dní v Průmyslovém paláci, ale jsou tam i další možnosti – třeba Matějská pouť,“ dodal Wolf s tím, že Rozvojové projekty by měly s Inchebou o smlouvě ještě jednat.

Kolik zakázek už Rozvojové projekty na letošní rok nasmlouvaly, nelze zjistit. Mluvčí společnosti označila otázky za předčasné, o řadě akcí se prý teprve jedná.

 

Právě se děje

Další zprávy