Krnáčová: Omlouvám se za debila. Debilů je u Blanky víc

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 3. 2015 13:05
Primátorka Prahy pokračuje v kritice firem, které se podílejí na stavbě tunelu Blanka. Magistrát ani po čtvrtečním setkání s dodavateli stále neví, kdy dílo otevře.
Foto: Jiří Koťátko, archiv Economia

Praha - Prakticky bez výsledku skončilo čtvrteční jednání mezi pražským magistrátem a technologickou firmou ČKD Praha DIZ o tunelu Blanka. Ani jedna strana nebyla schopna říct, kdy bude tunel zprovozněn a kdo za současné problémy nese vinu.

Primátorka Adriana Krnáčová(ANO) pak výsledky jednání shrnula suše:

"Já se chci omluvit za své minulé vyjádření, že za ten stav tunelu Blanka může jenom debil. Já jsem zjistila, že tam je podstatně více debilů, kteří za to můžou,“ uvedla. Narazila tak na své pondělní prohlášení, kdy za debila označila projektanta, který navrhl do vlhkého tunelu nevhodný typ kabelů.

 "To dnešní setkání bylo ve stylu kdo za to může. Všechny firmy svalují jeden na druhého vinu. To už překračuje hranice mé trpělivosti,“ dodala.

"Za nás mohu pouze říci, že dnešní jednání na magistrátu bylo velmi konstruktivní a věcné. Obrázek o kultuře mediálního vystupování paní primátorky, ať si každý udělá sám," řekl mluvčí ČKD Karel Samec.

Pavel Kočiš, mluvčí Inženýringu dopravních staveb (IDS), která stavbu dozoruje, řekl, že společnost IDS primátorka výslovně nejmenovala. "Pevně věříme, že na tomto seznamu nejsme a nepatříme na něj," dodal.

Výrobní ředitel firmy Satra, která je hlavním projektantem stavby, Alexandr Butovič již dříve řekl, že firmu vyjádření primátorky, kdy projektanta označila za "debila", překvapilo. Metrostav, který tunel stavěl, se zatím nevyjádřil.

Nic nevíme, nic neřekneme

Po takřka dvouhodinovém jednání města s dodavatelem technologií náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek řekl, že nezazněla žádná konkrétní informace, kdy bude tunel zprovozněn a kdo za problémy může.

"Dohodli jsme se, že si předáme některé doklady a že počkáme na závěry jak pojišťoven, tak znalce. Takže jsme jednání přerušili," uvedl Dolínek.

Vyřešení se zaseklo na tom, kdo za problémy může a zejména kdo bude jejich odstranění platit. Pojišťovna totiž zaplatila jen zlomek. "Pro nás je nepřijatelné, že by město mělo ještě něco platit," uvedl Dolínek.

A ani ČKD si prý není vědoma jakéhokoliv pochybení a sama nic platit také nechce. Firma prý pracovala podle schváleného projektu a na vlhké prostředí stavby opakovaně upozorňovala firmu IDS, která pro město stavbu řídí.

"Když se máme dobrat toho, aby město něco neplatilo dvakrát, vyžádali jsme si dokumentaci, kdy ČKD tvrdí, že správce stavby padesátkrát upozorňoval – pokud to bude prokázáno, budeme postupovat dále," řekl Dolínek.  

Chci vyšetřovací komisi

Podle Dolínka byla zásadní vina v minulosti, kdy vedení města v čele s Pavlem Bémem rozhodlo o tom, že pro Blanku bude víc dodavatelů a smluv. V případě, že by stavbu měla na starosti jediná firma, nemohlo by dojít k dohadům, kdo za problémy může. "Vidím v minulosti úmysl poškození města, proto je tak těžké se v tom vyznat," řekl Dolínek.

"Já v tom vidím zločinné spolčení," dodala primátorka, která označila jako "neskutečné", jak firmy přehazují odpovědnost jedna na druhou a nikdo za nic nemůže. A oznámila, že bude chtít také ustanovit sněmovní vyšetřovací komisi. O její zřízení už požádala svého stranického kolegu, poslance ANO Bronislava Schwarze.

Podle náměstka Petra Dolínka z ČSSD se firmy v dohledné době znovu sejdou a budou dál jednat. "Počkáme až na kompletní posudek znalce," uvedl mluvčí ČKD Karel Samec.

Zpoždění čtyři roky

Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek minulý týden prohlásil, že tunel Blanka se neotevře ani v sedmém plánovaném termínu  - letos v dubnu. Úplně původně přitom měla být Blanka v provozu od listopadu 2011.

Jak server Aktuálně.cz zjistil, otevření se zřejmě nestihne ani do konce letošního roku. Část tunelu se musí kvůli nečekaně vysoké vlhkosti přeprojektovat a dodavatel má navrhnout kabely, které dlouhodobě odolají vodě.

Současná kabeláž je sice také voděodolná, ale není vhodná pro trvale vlhké prostředí. V červenci 2013 část Blanky zaplavily přívalové deště a kabely se ocitly pod vodou. Navíc i po jejím odčerpání pronikala do stavby spodní voda. Na to ale kabely nebyly uzpůsobeny.

"V  normě je doslova napsáno, že je možné občasné nebo částečné obklopení vodou. Ale samozřejmě ne trvalé, které tam bylo," hájí navržený typ kabelů hlavní projektant společnosti Satra Alexandr Butovič.

Škoda za 200 milionů

Společnost ČKD Praha DIZ, která technologie do mnohamiliardové stavby dodává, spočítala škody způsobené přívalovými dešti v roce 2013 a průsakovou vodou na 200 milionů korun. Pojišťovna zatím uznala a vyplatila 20 milionů za zatopené rozvaděče, o zbytku škod se ještě jedná.

Že jsou kabely poškozené mnohem více, než se čekalo, se zjistilo až loni v létě poté, co pojišťovna proplatila zmíněných 20 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy