Jak se nakupovalo u strážníků? Za dvojnásobek ceny

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 11. 2012 18:04
Výstroj se pořizovala bez výběrového řízení přes prostředníka
A mne taky dnes nikdo nepřehlédne. Jen kdyby mi dali čepici na uši.
A mne taky dnes nikdo nepřehlédne. Jen kdyby mi dali čepici na uši. | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Pražští strážníci zřejmě již brzy dostanou nového šéfa. Jeho prvním úkolem bude stabilizovat sbor zmítaný aférou bývalého ředitele Vladimíra Kotrouše obžalovaného kvůli korupci.

Eduard Šuster, jehož zvolení primátor Bohuslav Svoboda doporučí zastupitelstvu, přichází zvenčí, nemůže být tedy s kauzami spojován. Zároveň hodlá ušetřit na nákupu výstroje, za kterou se v předchozích letech v pochybných kontraktech utrácely horentní sumy.

Tady ale optimismus končí. Nováček bude na ředitelství obklopen lidmi, kteří v něm seděli už za Kotroušovy éry velkorysých nákupů. Jde například o náměstky Ludvíka Klemu, který nyní dočasně strážníky řídí, nebo Jaroslava Bláhu, jenž má na starosti ekonomiku.

Strážníci v některých případech nenakupovali přímo u výrobců nebo jejich certifikovaných dodavatelů, najali si firmu Xena Praha.

Dvakrát dražší výstroj

Pražská firma se specializuje na výrobu uniforem. Řadu zakázek u městské policie získala v době, kdy na ni jako náměstek primátora pro bezpečnost dohlížel Rudolf Blažek. Podle České pozice firma v době, kdy Blažek působil jako náměstek na ministerstvu obrany, vyhrála také zakázku na uniformy pro vojáky za 90 milionů. Ministerstvo ale tendr zrušilo, protože se mu zdál netransparentní.

Xenu vlastní Blažkova známá Alexandra Honzíková. Blažek se přátelí i s Ludvíkem Klemou, podle zúčastněných je ale propletenec přátelských vztahů pouhou shodou náhod. "Tyto zakázky městské policie jsem nikdy s nikým neřešil, nic o tom nevím," komentoval to Blažek.

Xena strážníkům v minulých čtyřech letech dodala například motocyklovou výstroj za téměř 2,2 milionu korun. Za zboží si ale řekla až dvakrát tolik peněz než jiní prodejci. Aktuálně.cz to zjistilo z oficiální odpovědi městské policie na dotazy odborářů.

Například pár rukavic městská policie dostala za průměrnou cenu 1 929 korun. U dealera Hondy, společnosti MCH, se dají totožné rukavice koupit za necelou tisícovku. Boty, jejichž cena u Xeny přesáhla pět tisíc, se běžně prodávají za 2 500. Podobné je to s přilbami, bundami nebo kalhotami.

Stejný postup byl uplatněn i při nákupu kapesních nožů. Přestože zástupce výrobce v Česku - firma Rösler tehdy nůž nabízela za 1 859 korun včetně DPH, městská policie je bez výběrového řízení odebrala od Xeny. Jeden nůž ji přišel na 2 737 korun.

Strážníci si objednali 2 200 kusů a celkem tak zaplatili přes 6 milionů. "Při odběru 2 200 kusů lze předpokládat množstevní slevu, která se obvykle pohybuje v řádu 30 - 40 %. Cena celkové zakázky by se pak pohybovala v řádech 2,4 - 2,8 milionu Kč," uvedl manažer společnosti Rösler Martin Řezníček. Xena městské policii žádnou slevu neposkytla.

Jednatel Xeny Miro Strašík k tomu říká, že ceny na internetu mohou být zavádějící. "V daný okamžik nebylo zboží skladem dostupné a termín dodávky byl zhruba dva týdny," vysvětlil rozdíl v cenách. Proč strážníci na odběr nožů tak spěchali, že byli ochotni si připlatit více než tři miliony, není jasné. A to zvláště ve chvíli, kdy devět stovek nožů leží ve skladu.

Nikdo nic nevěděl

Proč se nože a motovýstroj nakupovaly přes Xenu, nechce nikdo ze současného vedení komentovat. O zakázkách rozhodoval bývalý ředitel Kotrouš. Bláha odmítá mluvit s novináři a Klema svaluje vinu na Kotrouše.

"Nikdy jsem o ničem takovém nerozhodl a ani jsem se ničeho takového neúčastnil. K informacím jsem se dostal až poté. Policie to vyšetřovala několik měsíců a nevím o tom, že by přišla na nějaké moje pochybení," říká Klema.

Jen těžko si ale lze představit, že by nejbližší spolupracovníci ředitele a nejvyšší manažeři městské policie neměli tušení, jaké vybavení se kupuje, kolik stálo a kdo ho dodal. "Oni tvrdí, že za nic nemůžou, že to rozhodl Kotrouš. Není ale možné, aby o tom nevěděli náměstci, ekonomické a právní oddělení," myslí si odborář Richard Krbek.

Aktuálně.cz má navíc k dispozici dokument, ve kterém Klema žádá Bláhu, aby zajistil nákup 2 200 nožů. K dokumentu navíc přiložil i fotografii stránky firmy Rösler, kde byla tehdy běžná cena. Jak Bláha, tak Klema se tedy v nákupu angažovali a prokazatelně věděli, že se nože dají pořídit levněji.

Zvláštní je i to, že Xena dostala od městské policie zakázku na výrobu časopisu Pražský strážník. Firma, která se podle obchodního rejstříku živí výrobou a prodejem oblečení, si totiž musela na takovou zakázku najmout subdodavatele. Od ledna 2009 do konce roku 2011 městská policie Xeně za časopis zaplatila 5,8 milionu korun.

Výdaje na městskou policii a její výbavu výrazně stoupaly v době, kdy byl Rudolf Blažek prvním náměstkem primátora se zaměřením na bezpečnost. Za jeho působení se od roku 2006 počet strážníků zvýšil o více než 800 na 2 452, téměř na dvojnásobek vzrostly také výdaje na městskou policii.

V tomto období se také nakupovalo nadstandardní vybavení, například tříkolový motocykl, malé vozy Smart, vznášedlo nebo tři terénní vozy Hummer, z nichž každý stál více než milion korun. Proti jejich koupi protestoval už tehdejší primátor Pavel Bém (ODS). Nynější primátor Bohuslav Svoboda (ODS) by se aut rád zbavil, protože je strážníci téměř nevyužívají a jejich provoz je drahý. Město by za ně ale dostalo pouze zlomek ceny.

 

Právě se děje

Další zprávy