FOTO Hrával tu i Masaryk. Tak chátrají slavné kurty na Letné

Areál tenisových kurtů na Letné, kde za první republiky hrála česká smetánka.
Takhle dnes vypadá klubovna LTC Praha, čerstvě zapsaná mezi kulturní památky České republiky. V jejích útrobách a na okolních dvorcích se v minulosti potkával Jan Masaryk, slavní a úspěšní sportovci, nebo třeba herečka Adina Mandlová. Klubovna byla postavená v roce 1926 podle návrhu renomovaného architekta Bohumíra Kozáka, který mj. navrhl i palác Luxor v Praze. Do roku 1948 patřila slavnému a úspěšnému klubu LTC Praha, po nástupu komunistů k moci připadla státu. Po revoluci v roce 1989 už klubovna nikdy zpět znovu obnovenému klubu LTC Praha navrácena nebyla, ačkoliv o ní v restituci žádal. Místo toho připadla k užívání tehdy nově vzniklému Tenisovému klubu Slavia, který se ale o klubovnu a přilehlé kurty nestaral, a tak si ji v roce 2010 stát vzal zpět.
O klubovnu s přilehlými, bohužel už zničenými tenisovými dvorci se LTC Praha, sídlící na vedlejších udržovaných kurtech, nyní se státem soudí. Soud o určení vlastníka zatím není u konce, a stát tak mezitím svou část areálu vypůjčil Občanskému sdružení Alternativa II (zkráceně OSA II) k bezplatnému užívání se smlouvou maximálně na osm let.
Alternativa II má s budovou a přilehlými kurty velké plány. Sdružení zde plánuje postupně vybudovat multifunkční sportovně-společenský areál. To znamená, že by v prostorách klubovny, na přilehlých kurtech a uvnitř sousední kryté haly chtěli lidé z OSA II postupem času pro veřejnost provozovat kolektivní i individuální sporty, od tenisu a volejbalu až po paintball či lezectví. Kulturní a společenské vyžití by pak měl podle plánů sdružení zajišťovat divadelní klub, kulturní zóna pro koncerty, kavárna nebo i meditační centrum.
Zatím ale OSA II klubovnu především zbavuje nepořádku, drobně opravuje a hlídá. Minulý rok už totiž prostory klubovny začali rozkrádat neznámí vandalové, opakovaně zde dokonce musela zasahovat policie. Útočiště zde nalézali i lidé bez domova a kvůli velkému množství dřeva uvnitř budovy hrozilo riziko požáru.
Foto: Jiří Plíhal
Jakub Plíhal
14. 4. 2014 18:40
Jak vypadají kurty, na nichž se psala historie českého tenisu a kde byl sekretářem Jan Masaryk? Porovnejte fotky z 30. let a dneška.

Praha - Slavné tenisové kurty na pražské Letné, kde za první republiky hráli tenis slavní českoslovenští reprezentanti i společenská smetánka, po letech chátrání pomalu ožívají.

Stát, který prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vlastní půlku areálu s přilehlou klubovnou a krytou halou, svou část začátkem roku bezplatně vypůjčil Občanskému sdružení Alternativa II, jež má s kurty a přilehlou klubovnou velké plány.

O tuto půlku areálu i s klubovnou, čerstvě zapsanou mezi kulturní památky České republiky, se ale už několik let se státem soudí i sousední tenisový klub LTC. Jeho členové se považují za pokračovatele jednoho ze dvou nejslavnějších prvorepublikových sportovních klubů v zemi, LTC Praha.

Jak celý spor dopadne, zatím není jasné. Slavné sportoviště ale v posledních letech dál chátralo.

"Tenisový areál je dotčen dvěma žalobami o určení vlastnického práva, tudíž není najisto postaveno, zda je Česká republika fakticky vlastníkem a zda ÚZSVM fakticky vznikla příslušnost hospodařit. Za těchto okolností nebylo možno majetek prodat, což by bylo záměrem ÚZSVM. Vynakládání finančních prostředků ze státního rozpočtu do takto zatíženého tenisového areálu je velmi problematické a sporné." vysvětluje mluvčí ÚZSVM Robert Hurt.

Finanční prostředky tak do areálu zatím vkládá pouze občanské sdružení Alternativa II, které chce kurty a historicky cennou klubovnu probudit po letech chátrání znovu k životu.

 

Právě se děje

Další zprávy