Ashyova léčba končí, s rodinou míří do Španělska

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2014 15:31
Na návrat do Británie, odkud rodiče hocha s nádorovým onemocněním mozku tajně odvezli, se zatím rodina necítí.
Ashya King.
Ashya King. | Foto: Reuters

Praha - Léčba pětiletého britského chlapce Ashyi Kinga v pražském protonovém centru pátečním třicátým ozařováním skončila. Společně s rodiči a sourozenci v neděli zamíří do Španělska, kde bude pokračovat v léčbě.

Na návrat do Británie, odkud rodiče hocha s nádorovým onemocněním mozku tajně odvezli, se zatím rodina necítí. Novinářům to řekl chlapcův otec Brett King.

Léčba bez komplikací

Šestitýdenní léčbu snášel Ashya bez větších problémů. V místě, kde byl ozařován, pouze přišel o trochu vlasů. Má chuť k jídlu a je schopen i pít. Během pobytu v Praze se navíc výrazně zlepšila jeho motorika, do sanitky ho převezli vsedě na vozíku.

"Fyzicky skutečně ožil. Posadí se, snaží se chodit. Sice stále nemluví, ale už s námi dokáže komunikovat. Umí reagovat na jednoduché otázky," vyprávěl Brett King.

Vzhledem k tomu, že už nepotřebuje nitrožilní výživu, poletí do Málagy s rodiči běžnou linkou. Kingovi pro návrat z Prahy zvolili zemi, kde mají nemovitost a kde Ashyovi sourozenci chodí do školy. "Nemáme ještě pocit bezpečí, abychom se vrátili do Británie. V tuto chvíli se nám ještě úplně nechce zpátky," vysvětlil otec rodiny.

S návratem na ostrovy však počítá. Výhledově možná v březnu, kdy by mělo skončit vyšetřování okolností, za nichž Kingovi odvezli svého syna z nemocnice.

Rozlučka s lékaři

Brett King se těší, až se vrátí k běžnému rodinnému životu. Do Španělska se prý těší i jeho nemocný syn. "Když jsme mu řekli, že je to poslední ozařování, tak měl radost, viditelně se usmíval. Má Španělsko moc rád, má na něj hezké vzpomínky," uvedl.

Lékaři a další personál centra pro Ashyu i jeho rodinu uspořádali ve čtvrtek rozlučkovou oslavu, její součástí je i rituál, kdy zabubnováním na buben oznámí profesor Proton konec léčby v centru a zahájení nového života. Malá oslava v nejužším kruhu rodiny čeká Ashyu i v pátek.

Fyzicky skutečně ožil. Posadí se, snaží se chodit. Sice stále nemluví, ale už s námi dokáže komunikovat. Umí reagovat na jednoduché otázky.

Brett King

O přínosu protonové léčby vedou čeští lékaři diskusi. Podle odborných doporučení ji hradí zdravotní pojišťovny jen u vybraných nádorů, řadí se mezi ně i některé mozkové nádory u dětí. Protonové centrum nemá smlouvu s českými zdravotními pojišťovnami s výjimkou Vojenské zdravotní pojišťovny.

Ashyova léčba trvala šest týdnů a byla rozdělena do dvou etap. Prvních 13 ozáření se zaměřilo na celý mozek včetně míchy. Lékaři tak zajišťovali, aby se meduloblastom nešířil mozkomíšním mokem do těla. Dalších 17 ozařování bylo cíleno na místo mozkového nádoru. V jeho blízkosti jsou mozková centra pro srdce, plíce, játra a střeva. Proton sníží riziko jejich poškození.

Další léčba ve Španělsku

Další postup léčby budou mít na starost španělští onkologové, kteří o něm rozhodnou na základě podrobných vyšetření provedených přímo ve Španělsku. Specialista, který přijel do Prahy na začátku týdne na konzultaci, předběžně počítá s chemoterapií. Při ní by mohl být použit šetrnější lék než v případě, že by se chemoterapie prováděla souběžně s ozařováním. Na prognózy, zda se chlapec uzdraví, je podle primáře protonového centra Jiřího Kubeše zatím brzy.

Rodiče odvezli chlapce z Británie po odoperování mozkového nádoru bez vědomí lékařů do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli na léčení. V Británii na ně byl vydán zatykač kvůli zanedbání péče, několik dní strávili ve vazbě, než mohli odletět se synem do Prahy.

Léčba v pražském protonovém centru vyjde zahraniční pacienty na 1,8 milionu korun. Veřejnost osud hocha zaujal, konala se sbírka, nakonec ale částku uhradí britské zdravotnictví. Ze sbírky tak může rodina uhradit další péči související s léčbou.

 

Právě se děje

Další zprávy