Olomoucký soud zmírnil šéfovi lihové mafie Březinovi vazbu

ČTK ČTK
11. 7. 2014 13:40
Březina zůstává ve vazbě kvůli obavě z útěku. Ovlivňování svědků již podle soudce nehrozí.
Šéf lihové mafie Radek Březina u soudu.
Šéf lihové mafie Radek Březina u soudu. | Foto: ČTK

Olomouc - Olomoucký krajský soud v pátek zmírnil údajnému šéfovi lihové mafie Radku Březinovi vazbu. Zůstává v ní kvůli obavě z útěku, důvod ovlivňování svědků podle soudce již pominul.

Soud tak rozhodl kvůli zvratu v případu skrytých zásob nelegálního lihu, kdy se Březina rozhodl ve čtvrtek otevřeně vypovídat a svou vinu přiznal. Případ soud odročil na konec září.

Žalobce podal proti rozhodnutí soudu stížnost. Podle něj tato obava stále trvá i s ohledem na související trestní řízení s takzvanou lihovou mafií.

"Došlo k poměrně zásadní změně v dokazování. Radek Březina učinil rozsáhlou několikahodinovou výpověď. Uvedl, že se trestná činnost stala, že se jí dopustil. Podstatnou záležitostí je, že rovněž uvedl, že byl hlavní pachatel této činnosti. Nijak neumlčuje svou roli," uvedl soudce Eduard Ondrášek.

Doplnil, že soud již vyslechl svědky, které Březina ovlivňoval, aby svědčili v jeho prospěch.

Žalobce: Hrozba ovlivňování svědků stále trvá

Žalobce Miroslav Stoklásek na místě podal proti rozhodnutí soudu stížnost. "Tento vazební důvod nadále trvá. Hlavním důvodem je související trestní řízení, ve kterém bylo zaznamenáno rozsáhlé ovlivňování svědků a maření vyšetřování. Dokazování nebylo dokončeno a výslech svědků rozhodně neodpovídá rozsahu, který uvádí soud," uvedl Stoklásek.

O zmírnění vazby žádal soud Březina již ve středu. Uvedl, že jej to omezuje v kontaktu s rodinou a nemůže se kvůli tomu přemístit z Ostravy do olomoucké vazební věznice. Tam jej nechtějí právě kvůli přísnějším podmínkám, které má koluzní vazba. Soud žádost ve středu zamítl.

Zvrat u případu nastal ve čtvrtek, kdy šéf lihové mafie otevřeně popsal zákulisí svých obřích obchodů s nelegálním lihem. Přiznal, že šidil celníky při falešných denaturacích v Morávia-Chemu, doznal i to, že společnost skrytě ovládal. Popsal také vazby celníků na některé likérky i to, jak měli jeho lidé rozdělené úkoly. Nejvíce nelegálního lihu se mu prý podařilo získat v letech 2004 a 2005.

Březina: Budu spolupracovat

Březina zároveň žalobci slíbil, že bude spolupracovat i v souvisejícím trestním řízení, kde je obviněno patnáct lidí včetně jeho manželky.

Podle náměstka olomouckého vrchního státního zástupce Pavla Komára v této věci dosud vypovídal ve velmi omezeném rozsahu. "Pokud se rozhodne podat úplné kajícné doznání, lze samozřejmě očekávat posun v trestním řízení i včetně jeho urychlení," řekl Komár.

Údajný šéf lihové mafie se v Olomouci zodpovídá se svým bratrem Tomášem a s Tomášem Pantlíkem z utajených skladů lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí, kam líh z falešných denaturací mířil. Daňový únik byl vyčíslen na půl miliardy korun.

Jména Březinových figurují i v případu takzvané lihové mafie, kdy policisté obvinili patnáct lidí, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát o tři miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy