Majitel Amsterdam shopů jde na dva roky za mříže

ČTK ČTK
23. 8. 2012 10:31
Za tuto činnost ještě nikdo před soudem nestál, olomoucký rozsudek je průlomový
Amsterdam shop.
Amsterdam shop. | Foto: Petr Protivánek

Olomouc - Za prodej údajných sběratelských předmětů obsahujících syntetické drogy půjde majitel sítě Amsterdam shopů v Česku Artur Slawomir Kamedula definitivně na dva roky do vězení.

Rozsudek olomouckého okresního soudu, proti kterému se muž odvolal, ve čtvrtek potvrdil krajský soud.

Kamedula si trest ve věznici s dozorem odpyká za šíření toxikomanie. Podle rozsudku ve svých prodejnách nabízel syntetické drogy označené za sběratelské předměty.

Jde o průlomový rozsudek, za tuto činnost dosud nikdo před soudem nestál. Verdikt si polský občan, který byl před časem propuštěn na svobodu, nevyslechl. Jednání se odehrávalo v jeho nepřítomnosti.

"Obžalovaný šířil, podněcoval rádiem i na internetu užívání jiných návykových látek. Závěry okresního soudu jsou naprosto správné, odvolací námitky nemohou obstát," uvedl předseda senátu krajského soudu Bohuslav Mierva.

Podle soudců je na místě i nepodmíněný trest. "Obchodoval takto již v Polsku, když po něm šli, veškeré podnikatelské aktivity převedl do České republiky. Nemáme jistotu, že by se obžalovaný naprosto zbavil tohoto podnikatelského záměru. S ohledem na charakter trestné činnosti je to společensky velmi škodlivá záležitost," dodal Mierva.

Platí i vyhoštění

Kromě dvouletého trestu soud ve čtvrtek potvrdil i vyhoštění z České republiky na dobu šesti let, muž také podle rozsudku přijde o téměř milion korun a 10.000 eur.

"Peníze byly nepochybně získány z trestné činnosti," podotkl k tomu předseda senátu.

Obžaloba Kamedulu postavila před soud za to, že k zneužívání těchto předmětů sváděl zájemce prostřednictvím reklam v rádiích a na svých internetových stránkách.

V době, kdy shopy provozoval, totiž ještě neplatila novela zákona, která by tyto látky obsažené ve "sběratelských" předmětech zakazovala.

I znalci přitom u soudu uvedli, že tyto předměty obsahovaly návykové látky. Jejich účinky přirovnali k pervitinu, extázi či marihuaně.

Podle soudce Miervy jejich názory potvrdili i svědci, kteří tyto předměty požili. Například jedna z dívek po užití prášku skončila v nemocnici. Měla halucinace, cítila potkana na rameni a hada na zádech.

Trest správný a přiměřený

Muž se však hájil tím, že šlo pouze o sběratelské předměty, které nebyly určeny ke spotřebě a jeho jednání tak není trestné. Podle obhajoby se neprovedly znalecké zkoušky, které by zjistily, kolik závadné látky určitý předmět obsahoval.

Podle soudců krajského soudu by však byly další zkoušky nadbytečné, o charakteru látek podle nich vypovídá nejen řada posudků, ale i svědeckých výpovědí uživatelů.

Obhájkyně Julie Xinopulosová nesouhlasila ani s uložením nepodmíněného trestu. "Obžalovaný má čistý rejstřík trestů, jde o mladou osobu, má 27 let a navíc již pobýval osm měsíců ve vazbě," uvedla obhájkyně.

Senát však neobměkčila, podle soudce je trest správný a přiměřený.

Kamenné obchody nabízející tehdy legální drogy ve formě suvenýrů začaly v Česku vznikat od začátku loňského roku.

Prodejny se do tuzemska přesunuly z Polska, kde proti nim tamní policisté radikálně zasáhli. Obchody jsou už uzavřeny. Přispěla k tomu i novela zákona, jež některé tyto látky doplnila loni na konci dubna do seznamů omamných a psychotropních látek.

 

Právě se děje

Další zprávy