Lékárník z Olomouce zásoboval narkomany. Podmínka platí

ČTK ČTK
7. 12. 2012 13:38
Žalobkyně se po prostudování rozsudku rozhodla, že odvolání nakonec nepodá
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Olomouc - Dvouletý podmíněný trest pro lékárníka Michala Veselovského z Olomouce, který ve velkém zásoboval léky zdejší narkomany, je definitivní.

Žalobkyně se po prostudování rozsudku rozhodla, že odvolání nakonec nepodá. Stejně tak se zachovala i obhajoba. Lhůta pro případné odvolání jim vypršela tento týden.

Muž podle rozsudku léky těmto lidem vydal na základě 7732 falešných receptů. Svým rozsahem je to podle žalobkyně jeden z největších podobných případů na Moravě.

Okresní soud uložil muži dvouletý podmíněný trest s odkladem na tři roky, peněžitý trest 100.000 korun a na pět let mu zakázal vykonávat činnost.

"Rozsudek nám byl již doručen. Souhlasila jsem nakonec s podmínkou, shledala jsem, že je to dostatečný trest v souvislosti s peněžitým trestem a zákazem činnosti. Zkušební doba tři roky je podle nás dostatečně dlouhá na to, aby dokázal, že lítost a doznání myslí vážně a že tomu dostojí. Pokud nebude žít řádným životem, dva roky bude muset vykonat," řekla státní zástupkyně Lenka Kremzerová.

Lhůtu si po rozsudku ponechal i lékárníkův obhájce. I z jejich strany je už případ uzavřen, "Odvolávat se nebudeme, rozsudek tak bude pravomocný. Trest považujeme za dostatečný," řekl obhájce Antonín Rozbroj.

Pervitin v hodnotě 18 milionů

Čtyřiatřicetiletý vedoucí lékárny podle obžaloby zásoboval narkomany od srpna 2010. Z vydaných léků se podle odborníků dalo vyrobit až devět kilogramů pervitinu v hodnotě 18 milionů korun.

Drogově závislí si do lékárny chodili hlavně pro Modafen a Nurofen StopGrip. Od srpna 2010 muž takto vydal na padělané recepty 10.561 kusů léčiv s obsahem pseudoefedrinu, lékárny podobné velikosti za stejné období vydaly 118 kusů těchto léčiv.

Lékárník svou vinu částečně přiznal. Tvrdil však, že narkomany k výrobě falešných receptů nenaváděl a neuvědomoval si, k čemu budou léky sloužit. Měl prý jen podezření. Podle něj šlo o jeho osobní a profesní selhání.

Muže potrestal Státní ústav pro kontrolu léčiv

Lékárna, kterou vlastní jeho matka, měla za prodej krabiček léků zisk kolem 300.000 korun.

Pravomocným rozsudkem však problémy lékárníkovi nekončí. Jeho případem se zabývá ještě Česká lékárnická komora, která s ním v září zahájila disciplinární řízení.

Muže už potrestal také Státní ústav pro kontrolu léčiv, který mu udělil pokutu 175.000 korun za porušení povinností stanovených zákonem o léčivech.

 

Právě se děje

Další zprávy