Tetovaný policista ztrácí na vážnosti, zní zákon. Desítky zájemců tak končí ještě před testy

ČTK ČTK
20. 1. 2016 14:16
Kvůli tetování musela Moravskoslezská policie v loňském roce odmítnout desítky zájemců o přijetí do služebního poměru, kteří měli tetování na viditelných místech těla. Podle legislativní normy by takovéto zdobení těla mohlo policistovi ubírat na vážnosti. Letos by měla policie na severní Moravě a ve Slezsku přijmout dalších 140 nových policistů. Hodně uchazečů ale požadovaná kritéria pro přijetí k policii nesplní. Většina pohoří u fyzických testů.
S tetováním na hlavě se k policii v ČR zájemce nedostane (ilustrační foto).
S tetováním na hlavě se k policii v ČR zájemce nedostane (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Ostrava - Tetování může být překážkou pro práci u policie. Moravskoslezská policie musela jen loni odmítnout desítky zájemců o přijetí do služebního poměru, kteří měli tetování na viditelných místech těla. Zákon o policii to vyžaduje. Nejproblematičtější partie jsou ruce, především předloktí. "Tetování, které vidět není, problémy nezpůsobuje," upřesnil ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

"Když budu vycházet z celkového počtu podaných přihlášek, bavíme se o desítkách lidí, které jsme museli kvůli tetování odmítnout. Takto nám to přikazuje zákon. Nemůžeme přijmout policistu, který by měl tetování na viditelném místě," řekl Kužel

Podle legislativní normy by takovéto zdobení těla mohlo policistovi ubírat na vážnosti. Jde především o ruce, nejen předloktí, ale vše, co by neskryla košile s krátkým rukávem. Navíc nesmí být vidět tetování na hlavě a krku.

U moravskoslezské policie pracuje 4100 policistů. Dvě stovky z nich se v těchto dnech vracejí z ročního školení, které museli absolvovat po nástupu. Letos by měla policie na severní Moravě a ve Slezsku přijmout dalších 140 nových policistů. Jde o náhradu za ty, kteří služební poměr ukončili například odchodem do důchodu či k jinému zaměstnavateli. Kužel to vidí jako náročný úkol.

Hodně uchazečů totiž požadovaná kritéria nesplní. A mnohem častěji než tetování jsou důvodem nesplněné psychické testy či špatný zdravotní stav uchazečů. "Velký problém v tomto směru máme na Karvinsku. Je to paradox, především s ohledem na vysokou nezaměstnanost v této oblasti," uvedl Kužel.

Podle něj jsou nováčci v porovnání s minulými lety spíše chytřejší než silnější. "To je ale dané trendem celosvětovým, minimálně evropským. Děti se v současné době více věnují počítačům, méně sportují. Už tak neběhají po loukách a polích," uvedl Kužel.

Podle něj se to projevuje i u přijímacího řízení. Vždy podle něj platilo, že fyzické testy oproti těm psychickým nebývají největším sítem a strašákem. "Kondice se dá natrénovat a fyzické testy se navíc mohou opakovat. V poslední době u nich ale vypadlo nezvykle hodně uchazečů," uvedl policejní ředitel.

Člověk na sebe vytváří tlak, ten není příjemný, ale je to taky stimul, se kterým se snažím pracovat, říká tatér a umělec Lukáš Musil alias Musa. Vždy mu šlo prý hlavně o to, s klientem si porozumět. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy