Ostravská zoo pojmenovala tygřata Elvis, Elton a Eda

ČTK ČTK
23. 7. 2011 19:42
Křtiny byly decentní, jména vybrali partneři ostravské zoo
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Zoo Ostrava

Ostrava - Mláďata vzácných tygrů ussurijských, která se začátkem června narodila v ostravské zoo, mají po sobotních křtinách jména.

Výběhem se prohání statný Elvis, prostřední Elton a nejmenší Eda. Jména vybral kmotr z řad partnerů zahrady, vysvětlila mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.

"Křtiny byly jen symbolické. Mláďata stále zůstávají u matky," řekla mluvčí s tím, že jména dávají jednotlivým vrhům tradičně podle abecedy.

"Minule jsme měli D, a nyní bylo na řadě E. Kmotrům jsme vytvořili seznam 25 mužských jmen začínajících na toto písmeno. Z nich pak vybrali," popsala postup Kalousková.

Dodala, že mezi tři samečky se pak jména rozdělili podle jejich velikosti. "Po měsíci jsme je vážili a byly mezi nimi poměrně velké rozdíly," řekla. Nemohutnější, který vážil čtyři kilogramy, se nyní pyšní jménem Elvis.

Prostřední byl o kilogram lehčí a jmenuje se Elton. "Nejmenší mel jen 2,5 kilogramu a ten bude zkrátka Edík," dodala mluvčí s tím, že mláďata jsou po malém slůněti další velkou atrakcí zahrady.

V Ostravě zůstanou jen půl druhého roku

"Doufáme, že odchov tří malých tygrů bude i dál pokračovat bez problémů. Za přibližně 1,5 roku by se samci měli vydat do světa, do dalších zoologických zahrad. Je potřeba, aby se zapojili do další reprodukce," uvedla Kalousková.

Stavy tygrů ussurijských decimují ve volné přírodě hlavně pytláci, v přírodě podle Kalouskové žije už jenom 300 až 350 zvířat. Jenom v zoologických zahradách v Evropě jich je dvakrát víc.

Tygřími mláďaty se pyšní i pražská zoo:

Ostravská trojčata přivedla na svět třináctiletá samice Maja. Otcem mláďat je šestnáctiletý samec Tharo, který do Ostravy přicestoval v únoru z Německa právě kvůli páření. Dříve měla Maja za partnera samce Xara, který se později přestěhoval do Prahy v zájmu změny krve a genů v chovu.

Zoologická zahrada v Ostravě vznikla v roce 1951. Po devíti letech se pak stěhovala do současného areálu v městské části Stromovka. Na více než 40 hektarech v ní žije 69 druhů savců, 130 druhů ptáků a šest druhů plazů.

Tři desítky z nich jsou zapsány v červené knize celosvětově ohrožených živočichů. Mezi zajímavé expozice patří pavilony slonů, opic, hrochů, velkých kočkovitých šelem a žiraf a také nově vybudovaný medvědinec.

 

Právě se děje

Další zprávy