Moravskoslezský kraj vyhlásil smogovou situaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2014 9:27
Rozptylové podmínky se v regionu zhoršovaly už od víkendu
Ilustrační foto-
Ilustrační foto- | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Meteorologové v úterý vyhlásili smogovou situaci v téměř celém Moravskoslezském kraji.

Nejprve začala časně ráno platit pro Ostravsko, Karvinsko a část Frýdecko-Místecka. Později meteorologové smogovou situaci rozšířili i na další okresy regionu, tedy Novojičínsko, Bruntálsko a Opavsko.

Jedinou lokalitou v kraji, kde smogová situace zatím neplatí, je Třinecko, řekl vedoucí oddělení Regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ostravě Roman Volný.

V regionu se v úterý ráno průměrné denní koncentrace polétavého prachu pohybovaly v rozmezí od 80 do 289 mikrogramů na metr krychlový. Imisní limit je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový.

Rozptylové podmínky jsou v regionu zhoršené už několik dnů. Už v pondělí ráno překročily hodnoty koncentrace prachu imisní limit na všech stanicích pro sledování kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji. V úterý ráno byla situace nejhorší v Českém Těšíně na Karvinsku, kde byla mezní hranice překonána více než pětinásobně.

"Dnes nepředpokládáme vzhledem k meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat v Moravskoslezském kraji několikanásobně nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové, kteří i podle krátkodobých koncentrací hodnotili ráno situaci v kraji jako velmi špatnou nebo špatnou.

Smogovou situaci meteorologové vyhlašují vždy, když dva dny po sobě čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu překračují hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový.

Pracovníci ČHMÚ doporučili vzhledem k vyhlášení smogové situace, aby se senioři, malé děti a lidé s chronickými dýchacími potížemi nebo nemocemi srdce při pohybu venku raději vyvarovali zvýšené tělesné zátěže. U dospělých bez zdravotních potíží ale podle meteorologů nejsou nutná žádná omezení.

ČHMÚ také požádal všechny řidiče, kteří nutně nemusí vyjíždět, aby auta nechali doma, protože výfukové plyny značně přispívají ke zvyšování koncentrace prachu a oxidu dusičitého v ovzduší.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří k nejhorším v zemi, na znečištění se podílí průmysl, doprava i topení v domácnostech. Podle odborníků jsou problémem i škodliviny, které do regionu míří ze sousedního Polska.

 

Právě se děje

Další zprávy