Protest a transparenty.Takový byl boj o sklářskou školu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 11. 2010 6:26
Studenti sklářtví z Kamenického Šenova se vzbouřili a oddálili konec své školy
Protest před sídlem Libereckého kraje proti zrušení školy nebyl první. V březnu se například uskutečnil v Kamenickém Šenově benefiční koncert na podporu SUPŠS.
Protest před sídlem Libereckého kraje proti zrušení školy nebyl první. V březnu se například uskutečnil v Kamenickém Šenově benefiční koncert na podporu SUPŠS. | Foto: SUPŠS Kamenický Šenov

Liberec - Demonstrace před libereckým krajským úřadem, přeplněná jednací místnost, bouřlivá atmosféra, protestní transparenty. Nač tolik vzruchu? Krajští zastupitelé chtěli sloučit sklářské školy v Kamenickém Šenově a Novém Boru.

Původně se měly sloučit už od dubna letošního roku, kvůli protestům ale kraj záměr odložil.

Sklářský obor v Kamenickém Šenově nakonec zřejmě zůstane. Rozhodli o tom při úterním hlasování krajští zastupitelé, když jich 15 bylo pro sloučení, 21 proti a čtyři se zdrželi. Samotnému hlasování předcházela bouřlivá dvouhodinová diskuse.

"Tímto rozhodnutím zastupitelstva ovšem problém nezmizí. Podle našeho odhadu chybí na škole v Kamenickém Šenově až čtyři miliony korun do konce roku. Navíc musíme zjistit, kolik má škola odložených plateb," uvedl náměstek pro školství Radek Cikl (ČSSD), jenž návrh předložil. "Předpokládám, že ti, kteří hlasovali proti, mají řešení," dodal.

Nejstarší sklářská škola v Evropě má i tak nejasnou budoucnost

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově je se svou více než 150letou tradicí nejstarší sklářskou školou v Evropě. Dlouhodobě se ale potýká s nedostatkem žáků a vysokými náklady. Naplněna je zhruba ze 40 procent. Loni ji navštěvovalo 70 žáků, letos jich je ve čtyřech ročnících 62.

Škola v Novém Boru, do níž se měli studenti z Kamenického Šenova stěhovat, také není naplněna, je ale v mnohem lepším stavu.

"Na rekonstrukci školy v Kamenickém Šenově bychom potřebovali 60 milionů korun," uvedla již dříve vedoucí krajského odboru školství Jiřina Princová.

Demonstranti vyjadřovali podporu nejen škole, ale i odvolanému řediteli Františku Janákovi, který byl podle nich odvolán nespravedlivě. (Na snímku provází Janák někdejšího premiéra Topolánka po šenovské škole.)
Demonstranti vyjadřovali podporu nejen škole, ale i odvolanému řediteli Františku Janákovi, který byl podle nich odvolán nespravedlivě. (Na snímku provází Janák někdejšího premiéra Topolánka po šenovské škole.) | Foto: SUPŠS Kamenický Šenov

"Ono se pořád hovoří o počtech studentů a ekonomické situaci, ale nikdo nekouká například na to, že jsme loni na tuzemských i zahraničních soutěžích obdrželi 20 ocenění. To znamená, že v průměru každý třetí žák byl úspěšný na nějaké soutěži," řekl odvolaný ředitel šenovské školy František Janák.

Poukázal také na to, že v Novém Boru nejsou některé obory, které se učí v Šenově.

Kamarádsky se tu dávají peníze na nesmyslné akce, na školu není

Podle Cikla musel kraj už v minulých letech škole přidávat další peníze na platy učitelů. Kvůli napjatému rozpočtu ale další dotace odmítá. Dle mnohých zastupitelů by se ale peníze našly.

"Hořekujeme nad tím, kolik budeme na školu doplácet, ale přitom se tu kamarádsky dávají peníze na různé nesmyslné akce. Jde o účelovou záležitost a já návrh nepodpořím," řekl například Václav Horáček (Starostové pro Liberecký kraj).

Šenov je malej, ale šikovnej

Podle Jaroslava Švehly (ODS) má zase šenovská škola delší tradici uměleckého sklářství. "Pochybuji, že umělecké obory by v Novém Boru byly zachovány v takové kvalitě," podotkl.

Studentů v Kamenickém Šenově není mnoho, ale mají úspěchy. Jejich díla vítězí v uměleckých soutěžích a odebírají je politici pro reprezentační účely.
Studentů v Kamenickém Šenově není mnoho, ale mají úspěchy. Jejich díla vítězí v uměleckých soutěžích a odebírají je politici pro reprezentační účely. | Foto: SUPŠS Kamenický Šenov

Rozhodnutí zastupitelů mělo bouřlivý ohlas u veřejnosti, která jednací místnost zcela zaplnila. Někteří si sebou dokonce přinesli transparenty na podporu šenovské školy: "Bor není naše budoucnost" nebo "Šenov je malej, ale šikovnej".

Již dvě hodiny před jednáním se sešlo asi 80 lidí před krajským úřadem, aby proti návrhu protestovali. Mezi demonstranty byli zejména studenti a učitelé ze Šenova.

Optimalizace škol v plném proudu

V Libereckém kraji by nešlo o první podobný krok, takzvaná optimalizace středních škol se uskutečnila už v letech 2007 a 2008. Z původních 48 škol jich zůstalo 38. Studentů totiž ubývá.

Letos jich do středních škol v kraji nastoupilo kolem 19 000 a v roce 2011 jich má být podle odhadů jen 16 000. Podle Cikla budou počty studentů klesat až do roku 2020.

Sklářských a uměleckých škol je v kraji šest a zatím se jich optimalizace nedotkla. I jim ale studentů ubývá, navíc je jejich provoz podstatně nákladnější kvůli velké spotřebě surovin a rozsáhlému technickému zázemí.

 

Právě se děje

Další zprávy