Štěnice v bedýnce s ovocem, tak špehovali ředitele policie

ČTK ČTK
24. 4. 2014 14:40
Sbírání důkazů proti bývalému řediteli liberecké policie, obviněnému ze zneužití pravomoci úřední osoby, probíhalo různě.
Bývalý policejní ředitel na Liberecku Miroslav Dvořák.
Bývalý policejní ředitel na Liberecku Miroslav Dvořák. | Foto: Krajská nemocnice Liberec, a.s.

Liberec - V kauze bývalého ředitele policie na Liberecku Miroslava Dvořáka vypovídal ve čtvrtek před soudem v Liberci soukromý detektiv Martin Stolín. Policejní inspekce ho využívala při sbírání důkazů proti Dvořákovi, například Stolínova manželka přinesla do sekretariátu ředitele odposlouchávací zařízení v bedýnce s ovocem.

Jako svědek vystoupila ve čtvrtek i znalkyně v oblasti kriminalistiky-fonoskopie Marie Svobodová, která zkoumala autenticitu nahrávek odposlechů.

Žádnou manipulaci se záznamy neobjevila. Dvořák ale u soudu předložil jiný posudek a tvrdil, že hovor, při kterém měl žádat úplatek, se vůbec neuskutečnil. "Hovor v archivu operátora neexistuje," řekl. Líčení bude pokračovat výslechy dalších svědků v červnu.

Dvořák už byl pravomocně potrestán podmíněným trestem za zneužití pravomoci úřední osoby. Odvolací soud ale k novému projednání vrátil další tři skutky, mezi nimiž je nejzávažnější obvinění z korupce. Hrozí mu až osm let vězení.

Dvořák vinu odmítá, podle něj šlo o uměle vytvořenou kauzu, jež ho měla zlikvidovat.

Stolín uvedl, že ho úkoloval tehdejší pracovník inspekce Jaroslav Váňa. Znal se s ním delší dobu a věřil jeho slovům, že Dvořák bere úplatky a známým pomáhá se stornováním přestupků. "Váňa chodil se slovy 'paní šéfová nebo paní Bartošová by potřebovala', řádově šlo o desítky úkonů," uvedl Stolín.

Zajistil nejen pronesení zařízení prostorového odposlechu, ale Dvořáka také sledoval, když měl údajně převzít úplatek od nějaké lékařky, dostat zdarma sudy piva v pivovaru či pohonné hmoty u čerpací stanice. Nic takového ale nezjistil.

O zatčení Dvořáka věděla předem televize Nova

Inspekci podle svých slov také pomáhal zdiskreditovat Dvořáka u ministrů vnitra i spravedlnosti, k čemuž využíval své známé. "Cílem bylo, aby se to (podněty Dvořáka k údajným nezákonnostem ve vyšetřování) neprošetřovalo a zametlo," reagoval na jeho výpověď Dvořák.

O politizaci celého případu podle Dvořáka svědčí i to, že o jeho zatčení dopředu věděla televize Nova. Stolín u soudu řekl, že za ním přišel redaktor televize s tím, že to vědí od inspekce. To mu prý Váňa potvrdil.

Dvořák stál v čele policie na Liberecku pět let, od prosince 2003, a původně byl odsouzen na čtyři roky nepodmíněně. Odvolací soud mu ale trest zmírnil na podmíněný a zakázal mu činnost u policie na pět let. Potrestán byl za pomoc politikům ČSSD a zjišťování některých čísel pro soukromé účely.

Okresní soud se v jeho kauze znovu zabývá údajným přijetím čtvrtmilionového úplatku v souvislosti s projektem umisťování radarů pro měření rychlosti u škol v Libereckém kraji.

Dvořák si také podle obžaloby ponechal sponzorský dar sto tisíc korun určený pro policejní sdružení IPA. Údajně také používal služební vozy pro soukromé potřeby a využíval pracovníky údržby z ekonomického odboru policie při stavebních pracích.

Před soudem jsou spolu s Dvořákem i dva jeho bývalí podřízení, někdejší šéf dopravního inspektorátu Miroslav Valášek a bývalý vedoucí oddělení obecné kriminality v Liberci Miroslav Kučera. Oba byli potrestáni původně podmíněným trestem, odvolací soud ale rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání.

 

Právě se děje

Další zprávy