Chystá se zátah na podezřele levné uhlí z Polska

Miloslav Lubas
21. 11. 2010 16:30
Metrák paliva vyjde na 160 korun. Inspekce bude zjišťovat, zda je to vůbec uhlí
Foto: Miloslav Lubas

Liberec - Česká obchodní inspekce bude prověřovat, zda palivo dovážené do České republiky z Polska je vůbec hnědé uhlí. Svou akci chce stihnout ještě před příchodem skutečné zimy.

Levné polské uhlí proudí především do měst a obcí v severočeském pohraničí a situace se opakuje už druhým rokem. Palivo stojí zhruba polovinu toho, co tuzemské hnědé uhlí.

V malých kotlech a v domácích kamnech špatně hoří a hustý kouř pak zamořuje především Frýdlantsko a Hrádecko. Podle odborníků by se mělo spalovat pouze v tepelných elektrárnách, nikoliv v domácnostech.

Obchodníci však postupně rozšiřují svou nabídku a vozí levné uhlí už také do Liberce.

"Uhlí z Polska nepatří kvůli své špatné kvalitě pravděpodobně do domácích kotlů a kamen. Například v Raspenavě na Frýdlantsku, která leží těsně u hranice s Polskem, se nedalo v minulé zimě někdy skoro ani dýchat," řekla Aktuálně.cz zástupkyně ředitele České obchodní inspekce pro Ústecký a Liberecký kraj Marcela Kohoutková.

Levné uhlí půjde do ústavu

Pokud inspekce zjistí, že uhlí odporuje normám o složení hnědého uhlí, prodejcům budou hrozit vysoké pokuty.

"Palivo dovážené z Polska začneme odebírat do pytlů přímo z malých nákladních aut. Vzorky zapečetíme a odešleme na rozbor do Ústavu paliv a maziv," upozornila Kohoutková.

Prodejci nabízejí v Liberci metrák polského uhlí za 160 korun i s dopravou. Těsně za hranicemi s Polskem je ještě levnější - za 150 korun. Plakáty s telefonními čísly, na nichž si zákazníci mohou uhlí objednat, lepí firmy na mostní pilíře nebo na sloupy veřejného osvětlení.

"Cena tuzemského uhlí se pohybuje okolo 290 korun. Mezi odběratele levného polského uhlí patří často důchodci. Hlídají si každou korunu a neuvědomují si, že na levném uhlí nevydělají. Když špatně hoří a dává méně tepla, spálí ho mnohem víc než kvalitního, dražšího uhlí," prohlásila Kohoutková.

Uhlí se rozpadlo v ruce

Také starosta pohraniční Horní Řasnice Radek Haloun odrazuje od nákupu uhlí z Polska. "Je mladé a nevyzrálé. Hodně čoudí a má malou výhřevnost. Strukturou připomíná spíše lignit. Vzal jsem ho u známého do ruky, zmáčkl ho a úplně se rozpadlo," uvedl Haloun.

Jeden ze zájemců o levné polské uhlí popsal Aktuálně.cz telefonické jednání s prodejcem. Když se obchodníkovi svěřil se svými obavami o kvalitu paliva z Polska, slyšel z druhé strany: "Je to mladé uhlí. Sám s ním netopím. Ale pokud vím, tak nehoří špatně. Ale hoří rychleji než dražší uhlí. Mohu vám dát dvacet metráků na zkoušku."

Ekoinspektoři nesmí kontrolovat, čím lidé topí

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) nemůže zakročit proti poškozování ovzduší kouřem, který uniká z nekvalitního paliva, používaného v domácnostech.

"Podle zákona smíme kontrolovat pouze úniky škodlivých látek z elektráren, tepláren nebo z kotelen ve firmách. Do domů a bytů nás lidé nemusí pustit, i když často ničí ovzduší více než velké zdroje. A na mnoha místech se kvůli nim nedá pořádně dýchat," konstatoval Milan Drbohlav z liberecké ČIŽP.

Podle něj existuje jediná šance, jak zabránit topení nekvalitním palivem - zastavit na základě provedených analýz jeho dovoz. "Lidé by si ale měli především uvědomit, že si při topení "ohnivzdorným" uhlím ucpávají kotle a kamna. Spotřebují ho také mnohem víc, než kdyby si kupovali kvalitní uhlí. A ani se pořádně neohřejí," řekl Drbohlav.

Jak vyplývá ze zkušeností profesionálních hasičů, kvůli špatnému palivu se komíny obalují uvnitř sazemi, ty pak často vzplanou a požár se rozšíří na celou budovu.

Už loni Česká obchodní inspekce řešila případ s dovozci polského uhlí, ten se však netýkal kvality paliva. ČOI zjistila, že jeden obchodník chtěl okrást zákazníka, protože mu prodal 3,42 tuny místo objednaných 6,8 tuny. Cenu za tunu navíc neoprávněně zvýšil z 1900 na 2260 korun. Inspekce uložila přistiženému obchodníkovi pokutu čtvrt milionu korun. Dosud ji nezaplatil a vymáhá ji na něm celní správa.

 

Právě se děje

Další zprávy