Žalobci znovu podali návrh na vzetí Zadeha do vazby, důvodem je mezinárodní zatykač

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2016 13:34
Soud bude opět rozhodovat o vzetí Shahrama Abdullaha Zadeha, pocházejícího z Íránu, do vazby. Krajské státní zastupitelství v Brně ve středu podalo příslušný návrh, důvodem je mezinárodní zatykač, který na Zadeha jeho původní vlast vydala. O návrhu na vazbu musí soud rozhodnout do 24 hodin. Zadehovi hrozí za daňové úniky v ČR 13 let vězení, kvůli této kauze byl 22 měsíců ve vazbě. Po pondělním propuštění na kauci 150 milionů Kč ho hned zadržela policie kvůli zatykači, který souvisí s někdejším Zadehovým obchodním sporem v Dubaji.
Shahram Abdullah Zadeh
Shahram Abdullah Zadeh | Foto: ČTK

Brno - Krajské státní zastupitelství v Brně podalo návrh na opětovné vzetí do vazby Shahrama Abdullaha Zadeha. Na muže původem z Íránu je totiž v jeho vlasti podaný mezinárodní zatykač, který souvisí s někdejším Zadehovým obchodním sporem v Dubaji. Za daňové úniky v České republice mu hrozí 13 let.

Policie Zadeha opětovně zadržela hned po pondělním propuštění na kauci 150 milionů korun. Ve vazbě dosud strávil 22 měsíců. O návrhu na novou vazbu musí soud rozhodnout do 24 hodin. Zadeh na protest drží hladovku.

Zadeh je podle svého advokáta Pavla Čapčucha sice Íráncem, ale s českým občanstvím. Ministerstvo spravedlnostiv uplynulých měsících opakovaně upozornilo, že Česko své občany vydává do Íránu, jen pokud s tím oni sami souhlasí. "Krajské státní zastupitelství v Brně v této věci postupuje striktně dle zákona (...) o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních," zdůraznil mluvčí státního zastupitelství Hynek Olma.

Mluvčí krajského soudu v Brně Simona Tesařová řekla, že návrh na vzetí Zadeha do vazby byl předán soudci, který se věcí bude zabývat. O žádosti rozhodne v neveřejném jednání. Kdy se tak stane, podle Tesařové nelze odhadnout. Termín jednání ještě není stanovený.

Zastupitelství nebude více případ komentovat. Zadeh je od pondělí v policejní cele v brněnské Příční ulici. Zastupuje ho několik advokátů. "Podobný postup bych si uměl představit v zemi, jako je Zimbabwe, ale v členském státě EU? Budu držet hladovku tak dlouho, jak bude potřeba. Chci, aby svět věděl o justiční mafii, která v ČR existuje mezi policisty, státními zástupci a soudci," uvedl Zadeh v prohlášení. Jeho advokáti ostře kritizují policii i žalobce.

Advokát: Šikanózní postup

Podle Čapčucha je situace, kdy byl Zadeh propuštěn soudně na kauci v kauze daňových úniků se škodou 2,5 miliardy korun, a ještě přímo ve Vazební věznici v Brně-Bohunicích zadržen policií kvůli zatykači z Teheránu, příkladem právně šikanózního postupu. Advokát zvažuje podání ústavní stížnosti.

"S podobně zákeřným postupem jsem se ještě nesetkal. Bylo možné postupovat korektně bez zadržení klienta," řekl Čapčuch. Zdůraznil, že Zadeh za své propuštění a stíhání na svobodě v kauze údajných daňových úniků složil zatím nejvyšší kauci v ČR. Vinu popírá. Proces v této věci začne u brněnského krajského soudu 8. března. V kauze je 16 obviněných.

Zadehovi advokáti kritizují to, že opětovné zatčení jejich klienta bylo státním zastupitelstvím předem připravené. "V pondělí jsem s ním mluvil ve věznici těsně před propuštěním. Myslel jsem si, že jej odvážejí do centra Brna, kde bude propuštěn, ale oni jej vezli na policii, kde jej zadrželi kvůli zatykači z Teheránu," uvedl Čapčuch. Tvrdí, že při návštěvě Zadeha v policejní cele mu pak policisté ukázali písemný pokyn k zatčení jeho klienta, který byl vydán již minulý pátek. Advokát tvrdí, že státní zastupitelství mělo vše připravené.

Žalobci ale nebudou záležitost více komentovat. Zadeh měl v minulosti obchodní spor v Dubaji s jiným Íráncem. Jeho někdejší obchodní partner se následně vrátil do vlasti a v Teheránu podal na Zadeha trestní oznámení. Na jeho základě tamní žalobci vydali na Zadeha mezinárodní zatykač.

 

Právě se děje

Další zprávy