Jihočeští politici chtějí nechat točnu v Krumlově

ČTK ČTK
8. 6. 2011 6:38
K další existenci točny v zámecké zahradě měli připomínky čeští památkáři i zástupci UNESCO
Točna se buď rekonstruuje, nebo se vybuduje nové divadlo v Českém Krumlově
Točna se buď rekonstruuje, nebo se vybuduje nové divadlo v Českém Krumlově | Foto: Simona Holecová

České Budějovice - Radní Jihočeského kraje a radní Českých Budějovic se v úterý na společném zasedání shodli na tom, že budou prosazovat, aby známé otáčivé divadelní hlediště zůstalo na svém místě v zámecké zahradě v Českém Krumlově.

K další existenci točny v zámecké zahradě měli připomínky čeští památkáři i zástupci UNESCO. Ti se ke správě památky na seznamu světového dědictví vyjádří koncem měsíce na zasedání výboru v Paříži. Točna má zatím jistou existenci do roku 2015.

"Jsme přesvědčení, že z marketingového hlediska je nejpřitažlivější variantou pro diváky existence točny v zámecké zahradě," řekl po jednání českobudějovický primátor Juraj Thoma (OPB).

Rekonstrukce točny, či nové divadlo?

Argumentem pro další jednání by měla být plánovaná studie proveditelnosti rekonstrukce točny či budování nového divadla v Českém Krumlově.

Kraj a město se podle Thomy zavázaly ke zpracování architektonických studií či studií proveditelnosti obou těchto variant. Budou také dál jednat s ministerstvem kultury a orgány památkové péče o tom, jak bude vypadat a kde bude stát točna po roce 2015.

Součástí toho řešení musí být kromě rekonstrukce hlediště i vybudování odpovídajícího zázemí jak pro návštěvníky, tak pro účinkující, shrnul Thoma s tím, že budou s napětím očekávat, jaké stanovisko jim bude tlumočit UNESCO po své pařížské schůzce.

Zástupkyní v české delegaci bude místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová, jež by měla přivézt nezkreslené informace.

Co na to "Pan Unesco"?

Studie si České Budějovice, jež točnu vlastní, nechaly podle Thomy zpracovat i proto, aby měly racionální a reálnou argumentaci pro jednání s památkáři a s výborem UNESCO. O verzi přestěhování točny do Českých Budějovic se v úterý politici vůbec nebavili. Náklady na zpracování studie se odhadují na zhruba dva miliony korun.

Radní se shodli na tom, že jediná možnost, jak získat peníze na rekonstrukci nebo výstavbu nového otáčivého hlediště ve stejném prostoru, je z peněz Integrovaného operačního programu EU na Centrum exteriérového divadla. Před dalšími kroky je ale nutné znát názory členů výboru UNESCO, na jejímž seznamu kulturního dědictví je historické centrum města se zámeckým areálem zapsáno od roku 1992.

Vlastníkem zámecké zahrady je stát, respektive Národní památkový ústav. Točna se v zámecké zahradě poprvé objevila v roce 1958. Časem se hlediště rozrostlo, dnes pojme 658 diváků. Ze zahrady mělo být odstraněno už na jaře 1999. Ministerstvo kultury několikrát rozhodlo o prodloužení jeho životnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy