V západní části Česka ovlivňuje počasí efekt föhnu

ČTK ČTK
26. 12. 2013 16:37
Díky föhnu sestupuje sušší vzduch, oblačnost se rozpouští a vzduch se otepluje.
Pohled na zasněženou krajinu z německého Filtelbergu ležícího na česko-německé hranici v Krušnách horách.
Pohled na zasněženou krajinu z německého Filtelbergu ležícího na česko-německé hranici v Krušnách horách. | Foto: www.fichtelberg-ski.de

Praha - V počasí nad západní polovinou ČR se na 2. svátek vánoční projevuje efekt tzv. föhnu za pohořím Alp.

"Příčinou je tlaková níže nad severní Itálií, po její přední straně proudí přes Alpy vzduch k severu. Na italské straně hor vzduch vystupuje do výšky, padají z něj srážky, tím se zbavuje vlhkosti. Na severní straně sestupuje vzduch již sušší, oblačnost se rozpouští a vzduch se otepluje," popsal efekt mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák 

Díra v oblačnosti, která se táhne od Alp přes Bavorsko a dále přes Čechy až nad Německo, je podle něj vidět na družicových snímcích.

"V České republice je to jeden z více důvodů, proč jsou tu tak vysoké teploty - den ještě zdaleka nekončí a už máme zaznamenanou řadu nových teplotních extrémů, které pravděpodobně ještě porostou," uvedl s tím, že aktuální teploty vzduchu se pohybují mezi deseti až 13 stupni Celsia.

To, že jsou letošní Vánoce tak teplé, není podle mluvčího způsobeno nějakým neznámým vlivem, jako třeba globální oteplování. Teplé Vánoce byly i ve vzdálenější minulosti, nepravidelně se střídají s chladnějšími, je to dáno globální cirkulací atmosféry a tím, jak jsou v daném roce rozmístěny řídící tlakové útvary. Mluvčí nevyloučil ani souvislost s tím, že hurikánová sezóna v Atlantiku je slabá, zatím to prý ale není potvrzeno.

Podle měsíční předpovědi bude teplý ráz zimy nadále pokračovat. Z dlouhodobého hlediska obvykle v druhé polovině ledna nebo začátkem února bývají teploty nejnižší.

 

Právě se děje

Další zprávy