Lidé volí politiky podle vzhledu, ukázal výzkum

djl
29. 10. 2007 10:02
Úsudek si volič utvoří za desetinu vteřiny
Vzhled a upravenost politiků je pro voliče důležitější, než jejich program.
Vzhled a upravenost politiků je pro voliče důležitější, než jejich program. | Foto: Reuters

Princeton - Lidé si volí politiky podle toho, jak vypadají. Pro tuto hypotézu přinesli důkaz psychologové z Princetonské univerzity.

Při experimentech dali pokusným osobám vybrat mezi dvěma hlavními kandidáty na 35 guvernérských a 29 senátorských postů. Účastníci experimentu posuzovali politické rivaly z volebních obvodů, které vůbec neznali.

Fotografie politiků, kteří o zvolení usilovali, vědci ukázali pokusným osobám jen na desetinu vteřiny. Lidé měli při pokusu určit, která z osob na fotce se jim jeví jako důvěryhodná pro zvolení do vysoké politické funkce.

Skutečné volby pak následovaly dva týdny po experimentu. Ukázalo se při nich, že odhady účastníků pokusu byly poměrně přesné. Na základě úsudků vytvořených během desetiny vteřiny totiž předpověděli výsledek voleb s úspěšností 72,4 procent u senátních a 68,6 procent u guvernérských voleb.

Poznatky z výzkumu experti publikovali v nejnovějším čísle odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Převrat v politologii?

"Výsledek naší práce v podstatě znamená, že po krátkém pohledu na dvě fotky jsme schopni předpovědět výsledek voleb," uvedl jeden z členů týmu Alexander Todorov. "Voliči povětšinou nevybírají racionálně. Proto bychom raději měli více uvažovat nad tím, jakého kandidáta si ve volbách vybereme," zdůraznil dále.

"Politologové přes padesát let shromažďují data o volbách, dokumentují vzrůstající vliv médií na chování voličů, ale tato studie ukazuje, že je politologické bádání zaměřeno špatně," prezentoval v tiskové zprávě Princetonské univerzity dopady studie profesor politických věd Chapell Lawson z Massachusettského teechnologického institutu.

Podle Lawsona je tato studie průkopnická, protože se tento jev vyskytuje napříč státy i kulturami. Přestože v různých kulturách či státech je odlišný náhled na vzhled a upravenost, do výsledku a věrohodnosti průzkumu se to nepromítne.

"Můžeme tedy celkem úspěšně předpovědět to, jak dopadnou v ostatních státech volby probíhající většinovým systémem. V proporcionálním systému budou důsledky vzhledu politiků omezenější," dodal Lawson.

 

Právě se děje

Další zprávy