Rusnok: Penzijní reforma není ideální, ale ani tunel

Ekonomika Petr Kučera Jiří Hovorka Ekonomika, Petr Kučera, Jiří Hovorka
13. 11. 2012 15:04
Online rozhovor: Co přináší penzijní reforma a proč ING nejde do druhého pilíře?
Jiří Rusnok, předseda představenstva ING Penzijního fondu
Jiří Rusnok, předseda představenstva ING Penzijního fondu | Foto: Petr Kučera

Online rozhovor - Jak se změní penzijní připojištění od roku 2013? Komu se vyplatí důchodová reforma? Zvolila současná koaliční vláda nejvhodnější variantu reformy a její propagace?

Na tyto i další otázky ohledně spoření na důchod odpovídal Jiří Rusnok, předseda představenstva ING Penzijního fondu. Právě tento fond na začátku listopadu překvapivě oznámil, že se nezúčastní takzvaného druhého pilíře penzijní reformy. ING se nicméně zaměří na třetí pilíř, tedy na "nové" penzijní připojištění.

"Nejsem zakladatelem druhého pilíře, vždy jsem se k jeho konstrukci vyjadřoval kriticky – není povinný, je zbytečně otevřen i pro starší ročníky, distribuce je řešena na komerčním principu. Můj názor se tedy v tomto nezměnil, pouze jsem jako odpovědný manažer spolu s kolegy z vedení firmy zvážil rostouci rizika pro naší společnost a kolektivně jsme se takto rozhodli," zdůvodnil Rusnok překvapivé rozhodnutí.

ČSSD se hluboce mýlí

Až do minulého týdne stál Rusnok také v čele Asociace penzijních fondů ČR, z funkce odstoupil právě kvůli neúčasti ING ve druhém pilíři. Právě Rusnok přitom patřil - i jako člen NERV - k propagátorům důchodové reformy v Česku. V letech 2001 až 2003 byl ministrem financí ve vládách vedených ČSSD.

"Nejsem již delší dobu členem ČSSD ani jiné politické strany. ČSSD (jakož i další levicové strany) se v této věci hluboce mýli," reagoval Rusnok na dotaz, proč se více nepodílí na politice své bývalé strany v oblasti důchodové reformy.

ČSSD otevřeně prohlašuje například to, že k jejím budoucím prioritám patří zrušit druhý pilíř. I když k jeho schválené podobě má Rusnok výhrady, vidí i jeho pozitiva - třeba dědičnost úspor nebo možnost získat tři procentní body z povinných odvodů na sociální pojištění.

Nevyhnul se ani v Česku dosti populární spekulaci. Bude tedy nově vzniklý druhý pilíř jen dalším tunelem? "O žádné tunelování penzijními společnostmi nepůjde a nemůže jít. Při dnešním nastavení legislativy to není možné. Zásadní problém je politická nedohoda a tím budoucí nestabilita tohoto systému," odpověděl Rusnok.

 

Právě se děje

Další zprávy