Němci přesunou své zlato ukryté před studenou válkou

ČTK ČTK
17. 1. 2013 17:35
Do trezorů Bundesbanky ve Frankfurtu se mají přestěhovat stovky tun vzácného kovu
Foto: Reuters

New York - Německo se chystá postupně přesunout polovinu svého zlata uloženého v New Yorku do trezorů Bundesbanky ve Frankfurtu. Celkem půjde o 300 tun kovu.

Dalších 347 tun zlata chtějí Němci přesunout domů z Paříže. Informoval o tom deník The New York Times.

Bundesbanka ustoupila

Němci se pro návrat zlata rozhodli po loňském parlamentním sporu o to, zda má Bundesbanka o svých rezervách v zahraničí skutečně přehled. V Německu se mimo jiné objevily spekulace, že jeho zlato v USA někam zmizelo, anebo že je nahradila méně kvalitní slitina.

Bundesbanka takové spekulace odmítá, veřejnému tlaku ale nakonec ustoupila. Přesun zlata by chtěla dokončit do roku 2020.

Podrobnosti o něm nechce z bezpečnostních důvodů prozrazovat. Carl-Ludwig Thiele z banky pouze uvedl, že finanční ústav má s přesunem velkých částek zkušenosti.

Polovina zůstane stále v cizině

Po druhé světové válce nemělo Německo žádné zlaté rezervy. Nacisté jejich velkou část použili na financování války. Většina zlata, které neutratili, pak záhadně zmizela v poválečném zmatku. Země ale postupně nashromáždila druhé největší zlaté rezervy na světě.

Nejvíce zlata měla v roce 1968, a to 4000 tun. Nyní jich má zhruba 3400. Z toho dvě třetiny jsou uložené v zahraničí, kromě Francie a USA ještě v Británii. Po dokončení přesunu zlatých rezerv v roce 2020 bude za hranicemi Německa stále zhruba polovina jeho zlata.

V zahraničí se německé zlato ocitlo během studené války, kdy se je tehdejší západoněmecká vláda snažila uložit co nejdále na západě pro případ sovětského útoku. Do finančních center, jako je Londýn či New York, ale země ukládá zlaté rezervy i dál. V případě měnové krize je díky tomu lze rychle umístit na trh pro obnovení důvěry.

V New Yorku má Německo zlato uložené v tamní pobočce americké centrální banky. Stejně jako další země za to nic neplatí. Američané se domnívají, že přítomnost cizích rezerv v podzemním trezoru newyorského Fedu podporuje status dolaru jako celosvětové rezervní měny.


 

Právě se děje

Další zprávy