Účtenková loterie? Zkuste platební karty, vydělají i banky

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
24. 4. 2014 11:55
Na elektronické registraci tržeb, náhradním řešení za registrační pokladny, se chtějí podílet také karetní společnosti MasterCard a Visa. Ministerstvo preferuje chorvatský model.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na elektronické registraci tržeb - náhradním řešení za registrační pokladny - a následné účtenkové loterii by se v Česku rády podílely také karetní společnosti MasterCard a Visa.

"Čím více budete mít elektronických plateb, tím méně bude šedé ekonomiky a tím více stát vybere na daních. Třeba v Jižní Koreji podpořili platbu kartou tak, že za ni je sleva na dani. V důsledku se vydělalo na té dani více, protože lidé začali více platit a obchodníci elektronicky provedené platby před daňovými úřady jen tak neschovají," říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Česko a Slovensko.

Ministerstvo financí nicméně preferuje vlastní řešení, které by mělo zvednout inkaso daně z přidané hodnoty, aniž by bylo nutné zvyšovat sazby. Elektronickou registraci tržeb chce v Česku zavést po vzoru Chorvatska.

"Systém elektronické registrace musí být efektivní a měl by se dát zavést rychle a s co nejnižšími náklady pro poplatníky. Proto je pro nás vzorem Chorvatsko,“ řekla Simona Hornochová, náměstkyně ministra financí pro oblast daní, v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Systém by podle ní mohl být v Česku reálně zaveden od roku 2017.

Chorvatský model

Příslušný software, který umožňuje online napojení obchodu, dílny či restaurace na finanční úřad, je možné v Chorvatsku vložit do už dříve pořízené pokladny, notebooku nebo i do tabletu, pokud jsou tato zařízení napojena na tiskárnu, z níž vyjede účtenka.

"Odpadají přitom problémy s certifikací výrobců speciálních pokladen i servisních firem, vše se zjednoduší a zlevní. Podle chorvatské zkušenosti to zatím vypadá, že roční náklady by nepřevýšily stovky korun,“ vyjmenovává Hornochová klady systému, který chce přenést do Česka.

Dříve preferované registrační pokladny ministerstvo financí odmítá - nejen proto, že znamenají vyšší náklady. Zahraniční zkušenost například z Maďarska totiž ukázala, že registrační pokladny, které nejsou napojené přímo na finanční úřady, dávají podnikatelům prostor k machinacím.

Hornochová potvrdila, že ministerstvo financí má v druhém plánu stále zájem také na zavedení účtenkové loterie, byť k ní má výhrady. „Nejlepší zkušenosti s účtenkovou loterií bývají na začátku, kdy se lidé těší, že něco vyhrají. Když trvá déle, tak původní nadšení a spolu s tím i její účinnost klesá,“ říká Hornochová.

"Loterii nejspíš zavedeme, Češi mají rádi různé hračky a jistě se v hojném počtu zapojí. Později ji bude možné vyhodnotit a operativně se rozhodnout, zda v ní pokračovat, či ne,“ dodává v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Zlepšovák od MasterCard?

"Pro účtenkovou loterii máme řešení, které můžeme ministerstvu financí nabídnout. Byl by to automatický systém, který by vždy vzal proběhlé karetní transakce a z nich vylosoval výherce,“ říká Miroslav Lukeš ze společnosti MasterCard. Záměry státu vidí jako šanci i některé banky, konkrétně je ale Lukeš jmenovat nechce.

MasterCard státu nabízí, že by loterii kompletně zadministroval. Podle něj není složité vzít anonymně transakce, dát je k vylosování a výherce pak zpětně identifikovat podle čísla karty. „Jediné, co zbývá, je komunikace. Věřím, že banky by byly ochotné informaci o výhře svým klientům předat. Rádi to s bankami domluvíme, myslím, že do roka bychom celý systém byli schopní spustit,“ dodává Lukeš.

Náklady na takový systém ze strany státu by podle něj byly minimální. „Na státu by bylo zajistit především výhry. Pro stát by to byl ziskový projekt, vybral by víc na daních, my bychom žádný podíl z tohoto zisku nechtěli,“ říká šéf českého MasterCardu.

S losovacím osudím MasterCard nepočítá, vše by proběhlo elektronicky.
S losovacím osudím MasterCard nepočítá, vše by proběhlo elektronicky. | Foto: Reuters

Projekt může mít dvě nevýhody: Jednak v některých provozovnách - typicky v restauracích nebo v autoservisech - ještě nejsou terminály pro platbu kartou tolik rozšířeny. A jednak část lidí placení kartou z nejrůznějších důvodů odmítá.

"Stát nebo my bychom mohli na základě této loterie ještě podpořit další rozvoj terminálů," naznačuje Lukeš, že by projekt pomohl i kartovým společnostem a bankám. Kromě zvýšení celkové částky placené kartou by totiž mohlo dojít k dalšímu rozšíření akceptační sítě. Nyní je v Česku zhruba 90 tisíc platebních terminálů u obchodníků, přitom například druhá z asociací - společnost Visa - považuje za ideální počet pro Česko zhruba dvojnásobek.

Od státu ale nelze čekat, že by se aktivně podílel na rozšiřování sítě platebních terminálů. "V programovém prohlášení stojí, že se rozšíření platebních karet má podporovat, na druhé straně si neumím představit, že by ministerstvo financí se zdůvodněním, že jde o boj s daňovými úniky, přímo zajišťovalo zavedením povinnosti užívat karty bankám jejich byznys," říká k návrhům náměstkyně Hornochová.

Ani případné platby v hotovosti by podle Lukeše nebyly zásadní problém. Tyto platby by lidé do loterie mohli jednoduše registrovat ručně například přes jednoduchý internetový formulář. A i tyto účtenky by pak byly do slosování zařazeny.

Projekt by podpořila i konkurenční Visa. "Obecně lze říci, že pokud by vládl konsensus mezi všemi zúčastněnými stranami, Visa Europe se ráda projektu zúčastní a všemi dostupnými prostředky se bude snažit pomoci zamezit nárůstu šedé ekonomiky a pomoci českému státu k průhlednějšímu výběru daní,“ říká Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Ministerstvo financí návrh na takovouto účtenkovou loterii dopředu nezamítá. Prioritou je pro něj bezchybné fungování celého systému, který minimálně zatíží jak podnikatele, tak úřady. „Klíčová bude také co nejnižší náročnost na zavedení systému, patřičná bezpečnost a funkcionalita. Obecně je ministerstvo financí otevřeno jakékoliv smysluplné diskusi a návrhům, které mohou k dosažení vytyčených cílů přispět,“ řekla online deníku Aktuálně.cz v reakci na návrh MasterCardu Veronika Lukášová z tiskového oddělení ministerstva.

Podnikatelé a obchodníci jsou proti

Výrazně proti jakékoli účtenkové loterii jsou někteří zástupci podnikatelů, zejména drobnějších. "Elektronická kontrola prodejů je v určité podobě OK, ale účtenková loterie nikoli. Je to přenos odpovědnosti ze státu na někoho jiného,“ reaguje Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Naopak obecně pro zavedení elektronické evidence tržeb i pro účtenkovou loterii je zástupce velkých obchodníků Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. K účtenkové loterii v režii karetních společností má ale výhrady. "Již samotní navrhovatelé upozorňují na slabou vybavenost platebními terminály v některých restauracích, ale to platí i v určité části maloobchodní sítě,“ říká.

Negativně se k návrhu MasterCardu podle svého dalšího vyjádření staví také proto, že nesouhlasí s poplatky, které banky účtují obchodníkům za platbu kartou. „Je možné položit otázku, zda je to (absence terminálů v restauracích a obchodech) způsobeno tím, že obchodníci se obávají větší kontroly nad svým hospodařením, anebo malou ochotou finančních ústavů i asociací platebních karet konečně přistoupit na snížení poplatků za tyto platby, které jdou na úkor obchodníka či provozovatele restaurace,“ naráží Juračka na poplatky spojené s kartami nepřímo.

Rozhovor se Simonou Hornochovou čtěte v aktuálním čísle týdeníku Ekonom.

 

Právě se děje

Další zprávy