Krize dělá z lidí dlužníky, potvrzují další statistiky

Petr Kučera Petr Kučera
23. 2. 2010 14:35
Příjemná zpráva: Růst počtu nesplácených úvěrů se v závěru roku zastavil
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počet úvěrů, které lidé nejsou schopni splácet, se vloni podle očekávání zvýšil. Ukazují to dnes zveřejněné statistiky společnosti CCB - Czech Credit Bureau, která v Česku organizuje dva největší úvěrové registry.

Podíl dlouhodobě nesplácených závazků v Bankovním úvěrovém registru stoupl ke konci loňského roku na 0,69 procenta (8,1 miliardy korun), o rok dříve to bylo jen 0,57 procenta. Nebankovní úvěrový registr pak eviduje 2,86 procenta nesplácených závazků (6,2 miliardy korun), o rok dříve jen 2,08 procenta.

Za dlouhodobě nesplácené považuje registr ty splátky, které jsou tři a více měsíců po splatnosti.

"V porovnání s většinou původních členů Evropské unie je růst ještě relativně nízký," říká Petr Kučera, výkonný ředitel CCB. Upozorňuje však, že členy zmíněných registrů jsou jen společnosti, které se snaží přistupovat k zadlužení lidí odpovědně a mimo jiné kontrolují, kolik už mají jiných půjček. Oba uvedené registry totiž kromě dlužných splátek evidují i pozitivní údaje, tedy celkové závazky klientů.

Příjemná zpráva: Růst se zastavil

Podíl nesplácených úvěrů v posledních třech měsících roku už nerostl, zejména u nebankovního sektoru dokonce klesl. Odborníci se ale většinou shodují, že největší problémy českých domácností s nesplácením teprve přijdou společně s vrcholem nezaměstnanosti v tomto roce.

Nejméně rizikovým úvěrem v bankovním sektoru jsou úvěry ze stavebního spoření s pouhými 0,03 procenty dlouhodobě nesplácených závazků. Jen o trochu hůře jsou na tom hypoteční úvěry. Naopak nejrizikovější jsou provozní úvěry (11,4 procenta dlouhodobě nesplácených), které ale představují jen 0,2 procenta z celkového množství bankovních úvěrů.

Mezi nebankovními úvěry je nejméně rizikový splátkový prodej (1,4 procenta). Naopak největší podíl neplatičů je mezi fyzickými osobami u spotřebitelských úvěrů (4,4 procenta), u právnických osob a podnikatelů pak operativní leasing (2,9 procenta).

Banky jsou opatrnější

Objem nově poskytnutých úvěrů evidovaných v bankovním registru klesl loni o téměř dvacet procent na 226 miliard korun. V Nebankovním úvěrovém registru klesl objem nových úvěrů jen o procento na 33,7 miliardy korun.

Nejrizikovější skupinou klientů jsou podle loňských statistik lidé do 24 let věku, naopak nejméně dlužníků je ve věkové kategorii od 30 do 34 let.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
V registru dlužníků zůstanete. I když jste už zaplatili
Chcete půjčku? Stát vás ochrání, přečtěte si jak
Predátorský index ukazuje, na jaké půjčky si dát pozor
Politici zase chtějí půjčovat mladým novomanželům

Podle nedávno zveřejněných údajů "konkurenčního" registru sdružení Solus vloni počet evidovaných dlužníků meziročně o 16 procent na téměř 868 tisíc. V evidenci jsou lidé, kteří mají nebo v uplynulých třech letech měli problémy se splácením závazků. Z devíti milionů dospělých obyvatel České republiky má záznam v registru Solus již 9,6 procenta, tedy téměř každý desátý člověk. Nárůst přesto není tak dramatický jako v předchozích letech, zejména díky větší obezřetnosti poskytovatelů úvěrů.

 

Právě se děje

Další zprávy