Levnější nafta? Vláda dál odmítá snížit spotřební daň

Petr Kučera Petr Kučera
22. 7. 2012 18:43
Podle Věcí veřejných přichází státní rozpočet o příjmy, dopravci tankují jinde
Za kolik natankovat? To je, oč tu běží.
Za kolik natankovat? To je, oč tu běží. | Foto: Reuters

Praha - Vláda minulý týden znovu odmítla snížení spotřební daně z nafty. Tentokrát šlo o návrh Věcí veřejných, které už nejsou součástí vládní koalice.

Navrhovatelé v čele s poslancem Věcí veřejných Michalem Babákem chtějí, aby spotřební daň z nafty klesla o dvě koruny za litr. U benzinu by zůstala beze změny.

Podle Babáka přichází státní rozpočet o příjmy ze spotřební daně, protože dopravci se snaží tankovat v levnějším zahraničí. Věci veřejné věří, že po snížení daně by se příjem do rozpočtu zvýšil nejméně o dvě miliardy korun.

Stát vloni vybral u nafty a benzinu o 2,1 miliardy korun méně, než plánoval. Vláda přitom ve státním závěrečném účtu připustila, že jedním z důvodů jsou vysoké ceny nafty v tuzemsku, které nejsou atraktivní zejména pro kamionovou dopravu.

Vyděláme přes dvě miliardy. Ne, přijdeme o devět

„Návrh Věcí veřejných vychází ze zcela nepodložených úvah a blíže nespecifikovaných odborných studií o pozitivních dopadech zejména na daňové příjmy," uvedla vláda ODS, TOP 09 a LIDEM ve svém odmítavém stanovisku.

Zvýšení výběru spotřební daně o minimálně dvě miliardy je podle koalice nereálné. „K pouhému zachování stávající výše inkasa spotřební daně z motorové nafty by musela její spotřeba vzrůst nejméně o 22,3 procenta. Lze předpokládat spíše výpadek inkasa spotřební daně, který by v krajním případě činil až 9,2 miliardy korun," uvádí vláda.

„Jestliže nám vláda vytýká, že pracujeme s nepřesnými čísly, nezbývá než konstatovat, že ona sama pro jistotu nepracuje se žádnými," reagoval na koaliční postoj poslanec Věcí veřejných Michal Babák.

Pumpaři stejně nemusí zlevnit, zvýší si marže

Značně nejisté jsou podle koalice rovněž dopady snížení spotřební daně na ceny pro konečného spotřebitele, neboť lze předpokládat, že část tohoto snížení by byla absorbována v maržích distributorů a prodejců pohonných hmot.

Novela je podle vlády také v rozporu s mezinárodními závazky České republiky. Podle Babáka je však okolní země už dávno nedodržují.

Vláda dále vyčítá návrhu Věcí veřejných řadu legislativně technických chyb. „To považujeme za pouhé výmluvy, protože jsme připraveni je v rámci legislativního procesu ve sněmovně odstranit," říká Babák.

Koalice také podotýká, že případný nárůst spotřeby pohonných hmot by měl negativní vliv na životní prostředí v České republice.

Nehledě na odmítavý postoj koalice se nyní budou návrhem Věcí veřejných zabývat poslanci. Ti už na začátku června odmítli podobný návrh opoziční ČSSD, požadující snížení daně u nafty o 2,50 koruny a u benzinu o 1,50 koruny za litr.

Vybrali jste nejošklivější auta světa. Tady jsou:

 

Právě se děje

Další zprávy