České akcie letos vynesly i více než 40 procent

šal
16. 10. 2007 18:00
Nejvíce se letos zatím vyplatily akcie Komerční banky

Praha - I v letošním roce kdo vsadil na české nejlikvidnější akcie, mohl dobře vydělat. Musel však na začátku roku nakoupit ty "správné" tituly. Většina z nejobchodovanějších tuzemských akcií vydělala, některé ale investorům přinesly i ztrátu.

Kdo vydělal nejvíce

Nejlépe jsou na tom investoři, kteří na počátku roku nakoupili akcie Komerční banky. Tehdy se jejich cena pohybovala okolo úrovně 3100 korun. Dnes se na trhu tento titul prodává za cenu zhruba 4400 korun. To znamená výnos necelých 42 procenta.

V těsném závěsu za Komerční bankou co do výnosnosti od počátku ledna 2007 je Unipetrol. Kdo vsadil na tyto akcie, za necelých deset měsíců vydělal také přes čtyřicet procent.

Mezi nadprůměrně výkonné akcie patří také ČEZ, kde zhodnocení od začátku roku dosáhlo necelých 35 procent. Ještě o něco výnosnější byly akcie CETV, které investorům za stejné období vydělaly více než 36 procent.

Mezi akcie, které investorům letos vydělaly, a to okolo 12 až 13 procent, patří také Telefónica O2, ORCO a ECM.

Zbylé akcie prodělaly

Investoři, kteří počátkem letošního roku vsadili na jiné akcie obchodované v systému SPAD, prodělali. Nejhůře dopadli majitelé akcií tabákové Philip Morris ČR, kteří za tu dobu ztratili více než 12 procent hodnoty své investice.

Zentiva od počátku roku poklesla o necelých sedm procent. Okolo dvou procent se pohybuje ztráta Erste Bank a PEGAS.

Kdo nerad riskuje, raději fondy

Investoři, kteří si nemohou dovolit tolik riskovat a nakupovat akciové tituly, by měli raději investovat prostřednictvím podílových fondů. I touto formou mohou do svého portfolia dodat akcie (akciovou složku).

Foto: XTB

Startuje nová investiční soutěž. Ve hře je Porsche. Podrobnosti se dozvíte zde.

Předností podílových fondů je velmi nízká minimální investice, která se pohybuje od několika set až tisíců korun. Díky tomu jsou tyto fondy dostupné široké veřejnosti. Podílové fondy diverzifikují (rozkládají) investiční riziko mezi celou řadu aktiv (akcie, dluhopisy, termínované vklady, podílové listy jiných fondů a další).

Díky nim investoři tolik neriskují, že o velkou část svých peněz přijdou kvůli negativnímu vývoji na kapitálovém trhu.

A právě akciové podílové fondy, které většinu majetku umisťují do akcií, patří mezi nejvýkonnější. V porovnání s jinými fondy je s nimi spojené i relativně vyšší riziko, které ale spočívá v kolísavosti hodnoty fondu v krátkém čase.

Rizikové je proto nakoupit podílové listy těchto fondů a snažit se je za velmi krátkou dobu odprodat (například do půl roku). Investor v takovém případě může i prodělat. Je-li ale tato investice alespoň na pět let, riziko ztráty se výrazně snižuje

Nejvýnosnější akciové podílové fondy letos vynesly již více než dvacet procent. To se týká kupříkladu fondu ISČS Sporotrend, ISČS Top Stocks, fondu AKRO akciový fond nových ekonomik či ČPI - OPF Nových ekonomik.

Všechny tyto fondy mají svůj majetek alespoň z části uložen právě v českých akciích.

KOLIK VYNESLY ČESKÉ AKCIE OD POČÁTKU LETOŠNÍHO ROKU

Akcie Výnos v % Akcie Výnos v %
CETV 36,4 Orco 12,7
ČEZ 34,7 Pegas -1,7
ECM 13,0 Philil Morris -12,4
Erste Bank -2,2 Telefónica O2 13,0
Komerční banka 41,9 Unipetrol 40,1

Pozn.: Výnosnost ke dni 15. 10. 2007

Zdroj: BCPP

 

Právě se děje

Další zprávy