Češi vlastní spící akcie za miliardy. Teď o ně mohou přijít

František Mašek, HN
29. 3. 2014 18:55
Lidé často zapomněli, že mají akcie z kuponové privatizace, nebo se o ně přestali zajímat. O velké peníze přicházejí i kvůli nevyzvednutým dividendám.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha – Akcie Znovínu Znojmo chce neznámý investor koupit za 1500 korun, za opavský Ostroj nabízí 750 korun. S těmito i mnoha dalšími tituly z kuponové privatizace se přitom již dávno neobchoduje ani na burze, ani v RM-Systému. Lze je ale nabídnout k prodeji přes specializované servery.

Investor a poradce Jan Hejkal odhaduje hodnotu akcií z kuponové privatizace, které Češi dosud vlastní, na několik miliard. Často o nich přitom nevědí, protože na ně zapomněli či se o ně přestali zajímat. Kvůli nové legislativě o ně mohou po 30. červnu dokonce přijít.

Pokud totiž nenahlásili změnu adresy nebo příjmení ve Středisku cenných papírů či jeho následovníkovi, Centrálním depozitáři cenných papírů, firmy je o svých aktivitách neinformují. Drobní akcionáři tak logicky soudí, že již tyto akcie neexistují nebo že mají nulovou hodnotu.

Jen v akciích šesti firem je podle Hejkala asi miliarda korun. V akciích Grandhotelu Pupp na majitele mají menší akcionáři 130 milionů korun, v Cidem Hranice 120 milionů korun, v Ostroji Opava 250 milionů, ve Vulkánu dalších 15 milionů, ve firmě Equity holding (dříve Apollon Holding) 300 milionů korun. V akciích Třineckých železáren, kde loni hlavní akcionář „vytěsnil“ ostatní, je to 230 milionů korun.

Určitou hodnotu mohou mít také akcie některých jiných ze stovek firem, které dosud Češi drží. Ve „spících“ akciích tak mohou být miliardy.

Stamiliony za dividendy

O velké peníze přicházejí i kvůli nevyzvednutým dividendám. V ČEZ jde podle mluvčího skupiny Ladislava Kříže za léta 2009 až 2012 o 329 milionů korun. Dividendy si stabilně nevyzvedne pětina akcionářů, hlavně českých fyzických osob. Jde o 0,3 procenta všech dividend.

Kříž dodává, že dividendu si lze vyzvednout čtyři roky od zahájení výplaty (nová legislativa uvádí tři roky). Pak se stane součástí nerozděleného zisku firmy z minulých let.

Erste Bank, Komerční banka a Telefónica O2, které také ve velkém vyplácejí dividendy, výši těch nevyzvednutých nesdělily. Zákon jim to neukládá.

Přeměna listinných akcií

O dividendy, nebo dokonce samotné akcie mohou menší akcionáři přijít také kvůli nové legislativě, jejímž cílem je snáze zjistit majitele firem.

Od ledna totiž mohou mít společnosti nově akcie v zaknihované (elektronické) podobě, což bývá případ titulů obchodovaných na burze a v RM-Systému. Další alternativou jsou akcie v listinné podobě na doručitele. Ty je ale od ledna třeba svěřit do správy bance (imobilizovat). Jinou možností je změnit listinné akcie na doručitele na jméno v sídle firmy. K tomu došlo začátkem ledna automaticky u všech listinných akcií, které nebyly imobilizovány v bance.

Podle Václava Školouta ze stejnojmenné advokátní kanceláře pak musí firmy u těchto cenných papírů do 30. března zveřejnit výzvu (podobně jako informují o valné hromadě), aby si akcionáři akcie vyměnili za nové nebo si na nich nechali vyznačit změnu.

Vlastník, který si nevyzvedne do konce června (u některých firem podle valné hromady i dříve) nové akcie, nebo si na nich nenechal udělat změnu na jméno, nemůže dočasně vykonávat práva, na něž má nárok. Když tedy v této době firma rozhodne o rozdělení zisku, přijde podle Školouta o dividendu.

„Pokud si akcionář nové listinné akcie nepřevezme nebo si v nich nenechá ani v dodatečné lhůtě zapsat změnu, může je navíc firma prodat v dražbě,“ dodává Veronika Štěpánková z téže právní kanceláře. Výtěžek z dražby má získat akcionář. Jestliže však nemá firma jeho správnou adresu – a on o změně, či dokonce o tom, že akcie vlastní, neví – nejspíše i o tyto peníze přijde.

Přesvědčte se, zda nemáte akcie

Investor by si tak měl ověřit, zda ještě nevlastní nějaké akcie. Týká se to hlavně takzvaných nezařazených účtů, tedy většiny ze 1,64 milionu majitelů účtů cenných papírů, které spravuje Centrální depozitář cenných papírů. Většinou jde o akcie z kuponové privatizace, s nimiž jejich majitel neobchoduje. Proto jsou na tomto účtu.

To, zdá má účet majitele cenných papírů v Centrálním depozitáři, zjistí akcionář na jeho webu podle rodného čísla, a to zdarma. Za zjištění, jaké akcie má na účtu, zaplatí depozitáři 500 korun, některé banky či jiní členové depozitáře, přes něž se lze na depozitář napojit, jsou levnější.

Na webu depozitáře je i seznam firem v konkurzu či likvidaci, které jsou zřejmě bezcenné a lze je darovat Nadačnímu fondu. Seznam všech emisí, zaniklých akcií, valných hromad a vyplácených dividend ale depozitář neeviduje.

V depozitáři nelze najít ani několik stovek akcií z kuponové privatizace, které byly převedeny do listinné podoby. Tato data zjistíte za poplatek v databázích firmy Bisnode, bezplatně v obchodním rejstříku či věstníku a na webu firem, což je ale pracné.

Koupit i prodat lze přes servery

Akcie řady méně známých firem jsou na volném trhu RM-Systému. Obchody s těmito tituly ale bývají minimální. Nabídku na koupi či prodej akcií z RM-S a dalších, vůbec neobchodovaných akcií najdete na některých serverech, vlastní obchod je ale věcí kupujícího a prodávajícího. Na serveru kurzy.cz je abecední seznam cenných papírů, včetně akcií z kuponové privatizace s původním názvem, poslední známé kurzy těchto titulů a nabídky na nákup a prodej akcií.

Velmi užitečné jsou i neoficiální informace. Miras.cz zveřejňuje seznam akcií, včetně informací, co s nimi je, nového majitele, zda byly vytěsněny a jak je to s náhradou za tento krok. A historický přehled dividend. Akcie.as zase shromažďují nabídky na prodej i odkup neobchodovaných titulů. Stejně jako server ceskeakcie.cz, kde najdete i jejich poslední ceny před vyřazením z trhu.

Nákup a prodej akcií zprostředkovává také in-server.cz. Informuje o dražbách akcií a vytěsnění menšinových akcionářů hlavním. Rady nabízí také server akciezkuponovky. Čeští akcionáři, kteří investovali do akcií slovenských firem, se mohou přesvědčit, zda ještě mají účet ve slovenském depozitáři, a získat řadu dalších informací na webu akciebezhodnoty.sk.

 

Právě se děje

Další zprávy