Eurosmlouva má nové potížisty. Ostrovany z Aland

bh
14. 8. 2008 12:15
Lisabon schválíme. Ale něco za něco, říkají
EU Commission President Jose Manuel Barroso makes a speech during the "Treaty of Lisbon" ceremony in the Jeronimos Monastery in Lisbon December 13, 2007. European Union leaders will sign the 'Treaty of Lisbon' on Thursday to modernise the bloc's institutions and put behind them a difficult reform process that has lasted nearly a decade. REUTERS/Jose Manuel Ribeiro (PORTUGAL
EU Commission President Jose Manuel Barroso makes a speech during the "Treaty of Lisbon" ceremony in the Jeronimos Monastery in Lisbon December 13, 2007. European Union leaders will sign the 'Treaty of Lisbon' on Thursday to modernise the bloc's institutions and put behind them a difficult reform process that has lasted nearly a decade. REUTERS/Jose Manuel Ribeiro (PORTUGAL | Foto: Reuters

Mariehamn - Mluví švédsky, jsou luteráni a žijí na ostrovech v Botnickém zálivu.

Po Irech, kteří v polovině června Lisabonskou smlouvu odmítli v referendu, má Evropská unie dalšího potížistu, který by mohl zablokovat reformy institucí.

Řeč je o Ålandech, souostroví s 27 tisíci obyvatel, které sice náleží k Finsku, má ale vlastní parlament, policii, provozuje vlastní aerolinky a vydává i poštovní známky.

Finský parlament v Helsinkách bude o Lisabonské smlouvě hlasovat na podzim a podle všeho ji schválí. Věc má ale jeden háček: souhlasit by měla právě i třicetičlenná sněmovna v ålandském Marienhamnu. Ta ale jasně dala najevo, že své ano vymění pouze za mnohem větší pravomoci zasahovat do dění v EU.

Referoval o tom server euobserver.com.

A obyvatelé Åland toho nechtějí málo. Žádají například křeslo v Evropském parlamentu nebo právo podílet se na zasedání ministerských rad EU.

Počátkem týdne navštívila ostrovy finská ministryně pro Ålandy Astrid Thorsová. Ta sice nepotvrdila žádné ústupky ze současné úpravy vzájemných vztahů, slíbila ale vypracování nového dokumentu mezi Helsinkami a Mariehamnem.

Budou mít Alandy svého zástupce i v europarlamentu?
Budou mít Alandy svého zástupce i v europarlamentu? | Foto: Reuters

"Věřím v historickou dohodu mezi Ålandami a Finskem o tom, jak společně řešit vztahy v rámci EU," řekla Thorsová na tiskové konferenci.

Ålandy mají s Finskem zvláštní protokol už od roku 1995, kdy Finsko vstoupilo do Evropských společenství.

Právo kupovat půdu nebo podnikat je na ostrovech omezeno, a Ålandy tak mají výjimku z unijních pravidel.

 

Právě se děje

Další zprávy