Ženy zjistily, jak mít děti i práci. Zakládají školky

Vendula Křížová
26. 8. 2008 10:15
Baby boom rozšířil nový druh podnikání
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ženy na mateřské dovolené přišly na to, jak se starat o vlastní malé děti a přitom pracovat a vydělávat.

Zatímco stát léta hledá a slibuje, jak umožní matkám kariéru, nabídka pro ženy se objevila sama - stojí za ní současný baby boom a hlavně ve velkých městech chybějící místa v jeslích a školkách.

"Chtěla jsem založit školku snů pro svoji dceru a zároveň jsem cítila obrovskou díru na trhu," popisuje začátky podnikání Markéta Hlavicová, která spoluvlastní školičku Čertův vršek v Praze 8. V okolí svého bydliště nenašla kvalitní soukromou školku ani státní školku, kde by ještě měli místo.

Čtěte více: Nečas dá 1500 měsíčně tomu, kdo zaměstná matku

Podobně na tom je i Jana Staňková, ředitelka Veselé školky. "Tady ve Stodůlkách je jediná státní školka a teď my," uvádí. Zákázníci si ji našli po pár dnech a na září už bude mít kapacitu skoro zaplněnou.

Různá soukromá zařízení na hlídání dětí pomalu přibývají především ve větších městech. Obce tu kvůli nedostatku dětí před lety mateřinky zrušily a současný baby boom, který bude podle demografů trvat čtyři až pět let, je nemotivuje školky znovu stavět.

Výdělek za hlídání je různý. Podle docházky dětí a využívaných služeb od čtyř až ke dvaceti tisícům korun za dítě za měsíc.

Kokurence roste

Nelze zjistit přesná čísla, kolik nových podnikatelek přibylo.

Nezakládají totiž klasické velké školky a jesle, které eviduje ministerstvo škoství a které pobírají státní dotace, ale jde tu o tzv. hlídací centra, kde matky přiberou ke svým na hlídání další děti.

To, že takových míst přibývá, potvrzují majitelky zavedenějších školských zařízení - stále více pociťují i konkurenci v maminkách na mateřské dovolené.

"Vím o několika, které si ke hlídání svých dětí na mateřské přibírají i další," uvádí majitelka centra Hlídáček v Benešově. "Mnoho žen, které dříve dělaly třeba chůvy, si teď založily živnost a berou děti na hlídání k sobě domů," dodává ředitelka školičky Čertův vršek.

Čtěte více: Za poslední ročník školky plaťte, řekla vláda

Také živnostenské úřady registrují zvýšený zájem o tento typ podnikání. "Nemůžeme ale říct, že všichni, kteří to oprávnění mají, v tomto oboru i podnikají," uvádí mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Matyáš Vitík s tím, že přesná čísla vlastně neexistují.

Školky v rukách soukromníků

Přesné jsou jen údaje o školkách a jeslích zapsaných do školského rejstříku. Ty vyučují podle rámcových vzdělávacích programů a musí mít pedagogické vedení.

Pokud je školka zapsaná do rejstříku, dosáhne navíc na státní dotace. Také počty školek evidovaných v rejstříku se rok od roku zvyšují, i když jen mírně.

"Mnoho zájemců o dotace odradí právě přísné požadavky na zápis do rejstříku," vysvětluje Renata Rychetská z liberecké radnice, proč se o soukromých předškolních zařízeních úřady vůbec nemusí dozvědět.

V souvislostech:
Životní úroveň: S dětmi vám spadne víc než v důchodu
Speciál Aktuálně.cz: Babyboom v Česku a jeho následky

 

Právě se děje

Další zprávy