Žena se léčila v Bohnicích a zatím přišla o dům. Podvody jsou časté, říkají psychiatři

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
29. 9. 2015 6:52
Před soudem stanula vymahačka dluhů Iva Oršulíková, která čelí obžalobě z toho, že cíleně okradla psychicky nemocnou ženu. Nechala si totiž peníze z prodeje jejího domu. Podle psychiatrů se nejedná o nic neobvyklého, případů, kdy lidé zneužijí psychicky nemocného člověka, je mnoho.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dagmar Pecharová loni skončila na několik týdnů v psychiatrické léčebně. Nejdřív s halucinacemi, pak jí zase lékaři museli dostávat z depresí.

Doktoři si tehdy všimli, že za Pecharovou chodí na návštěvy jistá žena a nosí jí k podpisu různé papíry. Když se pak do dokumentů podíval právník léčebny, objevil, co nevěděla ani pacientka Pecharová: že prodala svůj dům v Praze, aniž ovšem viděla jedinou korunu.

Tou ženou, která docházela s papíry do Bohnic, byla Iva Oršulíková. Z rodiny Dagmar Pecharové vymáhala nesplacené dluhy. Minulý týden začal proces, v němž je Oršulíková obžalovaná z podvodu – podle státní zástupkyně nemocnou Pecharovou cíleně okradla: peníze z prodeje domu si totiž nechala.

Zkušenosti psychiatrů přitom ukazují, že nejde o nic neobvyklého. „Takových případů je mnohem víc, než kolik se dokáže odhalit,“ potvrdil ředitel bohnické léčebny Martin Hollý.

"Podepsala jsem jen čtyři papíry"

Oršulíková pracovala pro společnost, která koupila pohledávku za bratrem Dagmar Pecharové. Bratr si nabral půjčky, které nesplatil – a Pecharová mu za ně ručila dvougeneračním rodinným domem v Praze-Čimicích v hodnotě několika milionů.

Čtyřiačtyřicetiletá Oršulíková u soudu řekla, že po jednání se zadluženou rodinou dospěla k jedinému možnému řešení: dům se prodá, závazky se zaplatí a Pecharová se i se svým starým otcem přestěhují do nájmu. „Nikdy jsem od ní neslyšela, že má proti tomu nějaké výhrady,“ uvedla Oršulíková.

Plán nakonec nevyšel, protože se do případu po upozornění bohnických lékařů vložila policie a Oršulíkovou obvinila z podvodu.

Pecharová totiž lékařům a později i vyšetřovatelům popsala svoji verzi: jednoho dne prý u ní zazvonila Oršulíková a představila se jako členka Exekutorské komory, která přichází kvůli bratrovým dluhům. „S tím, že přijdeme o dům,“ vzpomínala Pecharová.

Později se Pecharová zhroutila, skončila nedobrovolně na psychiatrii. Když ji pustili, podepsala prý Oršulíkové nějaké čtyři papíry a později s ní byla i na katastru. A během dalšího pobytu v léčebně ji Oršulíková navštívila a odvezla na katastr.

Tam nakonec nic nevyřídili, protože lékaři odmítli Pecharové vydat občanský průkaz. "Paní Oršulíková říkala, že si ten náš dům chce koupit sama. A my že jí budeme platit nájem tři až čtyři tisíce měsíčně,“ řekla Pecharová.

Nemá úředně dům ani peníze

Oršulíková nakonec pro dům sehnala kupce, nově založenou firmu, která zaplatila skoro 4,3 milionu. Z toho 600 tisíc padlo na vyrovnání dluhů, další peníze na zaplacení daně.

Větší část peněz – a to je jeden z hlavních důkazů policie – však nedostala Pecharová, ale doputovaly na konto společnosti, která patřila Oršulíkové a jejímu manželovi.

Oršulíková u soudu prohlásila, že se jen snažila zadlužené rodině Pecharových pomoci. Peníze by prý Pecharové převedla, jakmile by se celý obchod dotáhl do konce a Pecharová se přestěhovala do nájmu. "Jsem srdcař, jsem citař,“ vysvětlila a líčila, jak se s Pecharovou skamarádily, chodily na obědy a že Oršulíková fungovala jako důvěrnice celé rodiny. Což ovšem Pecharová popírá.

Pecharové dům je dodnes vedený na katastru na firmu, která ho koupila. Takže úředně bydlí v cizím a navrch nemá z prodeje ani korunu.

Soud kauzu zatím nerozhodl, další jednání bude na konci listopadu.

Podle ředitele bohnické léčebny Hollého bývají duševně nemocní lidé snadno ovlivnitelní a podvodníci toho využívají. Ostatně i znalec zjistil, že Dagmar Pecharová byla kvůli nemoci snadno manipulovatelná.

V Česku je zhruba 650 tisíc lidí, kteří někdy využili péče psychiatrů. A polovina těch, kteří trpí vážnou nemocí, žije podle průzkumů v chudobě. „Pokud pak za nimi přijde někdo s tím, že jejich finanční potíže vyřeší, jsou tomu ochotni uvěřit,“ připomněl Hollý.

Psychiatři v Bohnicích proto bývají opatrní, když vidí, že se jejich pacienti chystají k nějakému závažnému kroku – jako v případě Pecharové. „Třeba trochu víc hlídáme, když má pacient byt a někdo během hospitalizace o tohoto pacienta projevuje nestandardní zájem,“ řekl Hollý.

 

Právě se děje

Další zprávy