Zemřel hudební publicista Lubomír Dorůžka

Kultura Kultura
Aktualizováno 17. 12. 2013 11:55
Známému kritikovi, překladateli a autorovi knih o jazzu bylo 89 let.
Hudební publicista a popularizátor jazzové hudby Lubomír Dorůžka na snímku z podzimu 2011, kdy v Národním divadle v Praze převzal ocenění za přínos české hudební scéně.
Hudební publicista a popularizátor jazzové hudby Lubomír Dorůžka na snímku z podzimu 2011, kdy v Národním divadle v Praze převzal ocenění za přínos české hudební scéně. | Foto: ČTK

Praha - Ve věku devětaosmdesáti let zemřel náhle známý hudební publicista Lubomír Dorůžka. Agentuře ČTK to oznámil jeho syn Petr s tím, že rodina plánuje poslední rozloučení na páteční odpoledne. Místo a další podrobnosti budou upřesněny později.

Pražský rodák Lubomír Dorůžka byl přední český muzikolog, novinář, překladatel americké literatury, hudební organizátor, hudební publicista a pedagog. Jeho syn Petr Dorůžka je také hudebním publicistou, vnuk David Dorůžka je známý kytarista.

Sám  Dorůžka se věnoval především historii jazzu, o které napsal od poloviny šedesátých let několik knih. Velký úspěch měla především Panoráma populární hudby 1918-1978, která vyšla v roce 1981. Tedy v době, kdy vycházelo děl o moderní historii hudby velmi poskrovnu.

Mezi jeho dalšími tituly jmenujme například "Od folklóru k Semaforu" (1964), "Panoráma jazzu" (1990), "Český jazz mezi tanky a klíči, 1968-1989" (2002). Napsal monografie kapelníků Karla Vacka a Karla Vlacha a knihu memoárů Panoráma paměti (1997).

"Ačkoliv byl především kritikem a historikem jazzovým, tak jeho záběr byl naprosto univerzální, přesahující s pochopením i do žánrů, které generačně mu už byly vzdálenější," míní hudební publicista Aleš Opekar.

Dorůžka studoval hudební vědu a estetiku, po roce 1948 přestoupil na obor anglická a americká literatura. V 50. letech pracoval v sekretariátu Pražského jara, Syndikátu československých spisovatelů a ve Státním hudebním vydavatelství.

Překladatelské a publikační dílo Dorůžky je velice obsáhlé. V roce 1963 byl odborným hudebním poradcem pro film Revue pro banjo. Byl také spolupracovníkem hudebního webu Muzikus a dlouholetým spolupracovníkem Českého rozhlasu. Věnoval se propagaci populární a jazzové hudby.

V roce 1964 se stal šéfredaktorem hudebního časopisu Melodie, funkci zastával do roku 1970, kdy odešel na protest proti zrušení přidruženého čtrnáctideníku Aktuality Melodie.

Jako překladatel se věnoval především americké literatuře, zejména pak Francisi Scottu Fitzgeraldovi. V roce 1999 získal Cenu F. X. Šaldy za celoživotní dílo

 

Právě se děje

Další zprávy