Zeman zkoušel Schwarzenberga ze sudetských Němců

Martina Machová Martina Machová
18. 1. 2013 10:08
Kandidáti na prezidenta se střetli v první televizní debatě před 2. kolem volby
Prezidentská debata v Hybernii
Prezidentská debata v Hybernii | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Finalisté přímé prezidentské volby Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman se spolu utkali poprvé před televizními kamerami po prvním kole prezidentské volby.

Kandidáti na prezidenta během večera museli čelit otázkám jak od moderátora, tak i od diváků, kteří své dotazy nahrávali přes YouTube.

Miloš Zeman se od počátku snažil ovládnout scénu, což se mu veskrze dařilo celou více jak hodinu a půl dlouhou debatu.

Zatímco Schwarzenberg se snažil mluvit co nejstručněji, Zeman se pouštěl do dlouhých monologů, na jejichž konci se jej moderátor Václav Moravec snažil nachytat, zda si ještě pamatuje položenou otázku.

Svůj handicap, co se týče řečnických schopností, se pak Schwarzenberg snažil nahradit humorem. Na scénu pražského divadla Hybernie, kde se duel odehrával, přišel například s plackou "Nechci Kalouska na Hradě" na klopě, která paroduje jeho vlastní kampaň a strefuje se do nepopulárního ministra financí.

Zeman hned z úvodu připomněl příslušnost svého soupeře k Nečasovu kabinetu, což je považováno jako další ze Schwarzenbergových slabých stránek. V době, kdy diskuse probíhala, tak v Parlamentu finišovala celodenní přestřelka, kdy se ČSSD snažila vyjádřit nedůvěru vládě, které je Schwarzenberg vicepremiérem.

Sám Schwarzenberg se odmítl jednání sněmovny účastnit jako protest proti amnestii, která mimořádné jednání sněmovny spustila. Podle Zemana svou nepřítomností stejně vládu podpořil.

"Pro hlasování o nedůvěře vládě je potřeba 101 poslanců. Tím, že nehlasujete, tak ji podporujete," argumentoval. Příslušnost Schwarzenberga k nepopulární vládě se následně snažil mezi řečí připomínat divákům při každé sebevhodnější příležitosti.

Foto: Ludvík Hradilek

Landsmanšaft a švýcarský pas

Zeman se následně snažil nachytat svého soupeře na jeho slabých stránkách. Vytáhl na něj citlivou sudetoněmeckou kartu, kdy se jej snažil vmanipulovat do pozice muže, který by šel na ruku sudetoněmeckému landsmanšaftu a zrušil by Benešovy dekrety.

"Je pravda, že jste radil Václavu Havlovi, aby se omluvil sudetským Němcům? Je pravda, že jste chtěl všem sudetským Němcům vrátit občanství a majetek? Je pravda, že se předseda Sudetoněmeckého landsmanšaftu radoval z vašeho postupu do druhého kola s nadějí, že se rozšíří vzájemná spolupráce?" kladl emotivně otázky Zeman.

Schwarzenberg na to kontroval, že to, co říká, si díky citlivosti tématu hlídá, a že takto nikdy nemluvil. Potvrdil ovšem, že odmítá princip kolektivní viny. „Je to to, co našim předkům vyčítám. Tehdy jsme závažně pochybili a na tom trvám," dodal.

Bývalý premiér rovněž zdůrazňoval, že on zemi neopustil, i když byl ve složité osobní situaci (ztráta zaměstnání) a měl k tomu možnost, nebo Schwarzenbergovo švýcarské občanství, jehož je vedle českého držitelem.

Zeman naopak musel vysvětlovat opoziční smlouvu. Od moderátora si vzal dvě až tři minuty a  projekt, kdy se opozice dohodla s koalicí (ODS s ČSSD v letech 1998 až 2002), se snažil obhájit. Podle něj se jednalo o "majstrštyk", který zajistil zemi stabilitu a vyvedl ji z hospodářské krize.

"Každý chválí své zboží," glosoval Zemanovu apologetiku Schwarzenberg.

Oba muži se pak ostře střetli nad otázkou aktivity prezidenta na sněmovním a vládním poli.

Foto: Ludvík Hradilek

Zatímco Zeman představil svou vizi prezidenta, který se účastní schůzí sněmovny a snaží se veřejně své politické oponenty přesvědčovat o své pravdě, podle Schwarzenberga by měl prezident projednávat své připomínky k vládní či sněmovní politice spíše na osobní úrovni.

"Pak jsou lidé přístupnější protiargumentům," vysvětloval svůj postoj. Vystupování proti zákonům na sněmovní půdě pak označil za předvádění se, protože prezident o zákonu nemůže hlasovat.

Zeman naopak takto "neaktivního" prezidenta přirovnal k fíkusu, který stojí v "rohu, občas se zalije a tím to končí". Schwarzenbergův odhad, že by za volební období měla hlava státu ve sněmovně vystupovat tak ke čtyřem klíčovým zákonům, odsoudil poznámkou, že jinak by byl přepracovaný.

Oba kandidáti se následně shodli se svým pojetím vztahu České republiky k Evropě, tedy ponechání otevřené ekonomiky oproti protekcionismu. Shodli se také na odmítnutí kvót pro ženy v manažerských funkcích.

Zeman uvedl, že by Česká republika měla co nejdříve přijmout jako měnu euro, hovořil o roku 2017. Podle Schwarzenberga je předčasné o tom hovořit.

 

Právě se děje

Další zprávy