Zeman nabízí vyjednávání oběma stranám ukrajinské krize

ČTK ČTK
24. 4. 2014 17:48
Na úvod summitu Východní partnerství dal prezident Miloš Zeman k diskusi návrh o možnosti pro jednání o ukrajinské krizi.
Jedním z hostů dvoudenního summitu Východního partnerství, které pozval prezident Miloš Zeman (vpravo), je slovenský prezident Ivan Gašparovič.
Jedním z hostů dvoudenního summitu Východního partnerství, které pozval prezident Miloš Zeman (vpravo), je slovenský prezident Ivan Gašparovič. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman by chtěl, aby summit Východního partnerství v Praze přispěl ke snížení napětí na Ukrajině třeba nabídkou zprostředkování vyjednávacího prostoru oběma stranám konfliktu.

V projevu na úvod dvoudenní vrcholné schůzky na Pražském hradě řekl, že to navrhne účastníkům jednání ke zvážení. Obává se totiž, že na Ukrajině hrozí buď invaze Ruska, nebo občanská válka.

"Navrhnu vám dnes při večeři, ale zejména zítra na druhém plenárním zasedání, abychom zvážili možnost, čím by Východní partnerství mohlo přispět k deeskalaci konfliktu na Ukrajině, kde podle mého názoru hrozí buď zahraničí invaze, nebo občanská válka," prohlásil Zeman. V této souvislosti připomněl občanskou válku, která vypukla v 90. letech v bývalé Jugoslávii a vyvrcholila rozpadem této země.

"Jedna z možností, která může být předmětem naší diskuse, je nabídka Východního partnerství na zprostředkování dobrých služeb. Nabídka, kterou by ovšem musely přijmout obě strany a která nemůže být jakýmkoli způsobem vynucována," navrhl Zeman, který prý možnost zprostředkování předem konzultoval i s předsedy obou komor českého Parlamentu, a ti tuto myšlenku podpořili.

"To nejhorší, co bychom mohli udělat, je přihlížet konfliktu, který se rozhořívá blízko nás. A kdyby tento konflikt dostoupil intenzity, kdy by na obou stranách byly tisíce mrtvých, tak už žádná preventivní akce a žádné dobré služby nepomohou," dodal český prezident.

Do projektu Východního partnerství EU se v roce 2009 během českého předsednictví Evropské unii zapojily kromě Ukrajiny také Bělorusko, Moldavsko, Arménie, Gruzie a Ázerbájdžán.

Cílem programu je rozšířit spolupráci EU s těmito postsovětskými republikami a nabídnout jim možnost politického a hospodářského sblížení s unií. K jednáním o výsledcích prvních pěti let fungování tohoto projektu a jeho budoucnosti přijeli do Prahy prezidenti většiny účastnických států programu a šéfové států dalších zemí střední a východní Evropy.

Zeman v úvodním projevu vyjádřil přesvědčení, že Východní partnerství bude dlouhodobým, a ne jen krátkodobým projektem. Východní partnerství podle něj není "žádná přípravka do Evropské unie", ale chápe ho jako součást evropské politiky dobrého sousedství.

 

Právě se děje

Další zprávy