Vimperk - Česko nakročilo k tomu, aby byla ze světového seznamu národních parků vyškrtnuta Šumava.
Nový ředitel parku Jiří Mánek, který je zároveň členem regionální rady ODS v jižních Čechách, totiž Radě Národního parku Šumava oznámil, že hodlá Šumavu přeřadit z II. kategorie stupnice renomovaného Mezinárodního svazu ochrany přírody o několik příček níže.
Informaci Aktuálně.cz potvrdil člen rady Jaroslav Neužil, který v poradním orgánu ředitele zastupuje podnikatele.
"Ředitel Mánek nám oznámil, že proces s překvalifikací se uskuteční na podzim, nová kategorizace území by měla být v novém plánu péče o národní park," řekl Aktuálně.cz Neužil.
Pokles šumavského parku o několik pozic na mezinárodní stupnici by sice neznamenal, že by Česko nadále nemohlo na Šumavě používat termín "národní park", nesplňoval by ovšem mezinárodní kritéria pro národní parky a ochrana přírody by nemusela být tak důsledná - například při kácení kůrovcových smrků v nejcennějších zónách parku.
"Absolutně nic se nezmění"
Ředitel Jiří Mánek, který v červenci nahradil v čele parku Jiřího Stráského, tvrdí, že pro ochranu přírody na Šumavě není důležité, v které kategorii Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) se nachází.
"Absolutně se nic nezmění," sdělil Aktuálně.cz Mánek.
Proč tedy oznamoval svému poradnímu sboru, že chce přesunout Šumavu z druhé kategorie IUCN do čtvrté?
"O kategorizaci v rámci IUCN se v souvislosti se Šumavou hovoří opakovaně od vzniku parku. Mluvilo se o ní i v rámci projednávání návrhu zákona o Národním parku Šumava, také u kulatého stolu ministra Tomáše Chalupy padla základní otázka - do jaké kategorie dle IUCN je park na Šumavě zařazený?," vysvětluje Mánek.
"Ministr Chalupa i jeho náměstek Tomáš Tesař si dali práci, ale v archivu ministerstva nenašli žádný dokument, který by závazně zařadil šumavský park do nějaké kategorie," tvrdí Mánek.
"O kategorizaci se hovořilo - nikoliv rozhodovalo - opakovaně i u pracovních jednání při přípravě Plánu péče o národní park. Tedy i na Výkonném výboru rady Národního parku Šumava, za účasti náměstka Tesaře," dodal Mánek.
Nejde o papír, ale o přírodu
Podle Zdeňky Křenové z Ústavu pro výzkum globální změny Akademie věd je Šumava v databázi Mezinárodního svazu ochrany přírody zařazena do II. kategorie.
"Za celou dobu existence národního parku nikdy nikdo nezpochybňoval, že Šumava je ve dvojce, tak proč najednou teď?," řekla Aktuálně.cz Křenová, která je současně členkou stínové Rady Národního parku Šumava. "Navíc nejde přece o nějaký papír, ale o ochranu přírody. Jestli na Šumavě ponecháme přírodu přírodě," dodala.
Když se zkraje 90. let minulého století Národní park Šumava zřizoval, Česká republika podle Křenové řekla, že chce toto území chránit podle principů národních parků. Přesun do čtvrté kategorie IUCN by to ale popřel.
"Jinak nemělo smysl šumavský park vyhlašovat," řekla Křenová.
Co řekla expertní mise
Nový ředitel parku Mánek tvrdí, že IUCN už při své misi na Šumavě v roce 2002 konstatovala, že tamní národní park by měl být zařazen spíše do IV. kategorie - jak nyní chce i Mánek.
"Je to kategorie řízená rezervace, kde je vedle části přírody s nutným managementem také pamatováno na plochy, které zůstávají zcela bezzásahové jako prostor pro divočinu," řekl Aktuálně.cz Mánek.
"Ve zprávě z mise IUCN se doslova píše: Začlenění do kategorie IV. nebo V. by mnohem lépe odpovídalo realitě Šumavy a nezměnilo by významně hodnotu oblasti," dodal.
Podle lidí, kteří se před deseti lety mise zúčastnili, je ovšem tato Mánkova věta vytržená z kontextu. Podle nich experti Mezinárodního svazu ochrany přírody spíše upozorňovali na to, že park, v jehož nejcennějších zónách se kácí, by mohl být z II. kategorie vyškrtnut.
"Je pravda, že už tenkrát se mluvilo o 'etiketním podvodu' a že park, kde se v jádrové zóně zasahuje, není národním parkem," řekl Aktuálně.cz někdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko, současný vysoký úředník Evropské komise v Bruselu.
Dohoda s IUCN
Dodal, že v době, kdy byl náměstek ministra a poté i ministrem ve Fischerově úřednické vládě, se s IUCN snažil najít cestu, jak pro Šumavu udržet status II. kategorie podle IUCN a přitom se vzali v úvahu i problémy, které na Šumavě jsou.
"Konkrétně jsem s IUCN domluvil, že je pro ně akceptovatelné, když kritéria pro II. kategorii nebudeme plně splňovat okamžitě, ale že je pro svaz rozhodující, že je máme jako dlouhodobou vizi, ke které management parku směřuje," poznamenal Miko.
A experti z Mezinárodního svazu ochrany přírody už před deseti lety k Šumavě poznamenali: "Snížení stupně ochrany na vnitrostátní úrovni změnou kategorie by mělo určitě katastrofické následky pro ochranu této velmi hodnotné oblasti. Dlouhodobý cíl návratu k přirozenému ekosystému, pokud bude skutečně realizován, by měl dostačovat jako zdůvodnění pro udržení národního parku v kategorii II."
Dvojka, nebo čtyřka? Je to jedno
Z této cesty teď chce nový ředitel šumavského parku Jiří Mánek uhnout a nabrat směr do IV. kategorie podle IUCN.
"Kategorizace IUCN není závazná, IUCN je nevládní organizace. Po stránce odborné péče o národní park nemá kategorizace žádné dopady. Samotná ochrana přírody se neřídí ustanoveními nevládních organizací, byť s mezinárodní působností, ale příslušnými zákony konkrétní země a směrnicemi Evropské unie," tvrdí Mánek.
"Pokud bude Národní park Šumava v jakékoli kategorii, nebude to mít na chod správy parku ani na péči o území vůbec žádný vliv. Ani co se týká péče o ekosystémy, ani co se týká možných dotací, či příspěvků na činnost," dodal.
Kategorie podle IUCN
- I., Ia, Ib: Přísná přírodní rezervace, divočina (v ČR jsou v této kategorii Modravské slatě, prameny Vltavy, prameny Dyje).
- II.: Národní park (Šumava, Podyjí).
- III.: Přírodní památka (mnoho maloplošných chráněných území).
- IV.: Území s řízenou péčí o stanoviště, druhy (prakticky všechny přírodní rezervace a některé přírodní památky)
- V.: Chráněné krajiny a moře (Krkonošský národní park).
- VI.: Chráněná území s řízenou péčí o přírodní zdroje (v ČR zatím nic).
Mánek připomněl, že například anglické národní parky jsou až v V. kategorii IUCN, stejně jako Krkonošský národní park.
Čtyřka na Šumavě ani nejde
Podle Zdeňky Křenové z Ústavu pro výzkum globální změny Akademie věd ovšem mezinárodní kritéria pro chráněná území vznikla až po vzniku anglických parků i po založení nejstaršího českého národního parku v Krkonoších. Kvůli kyselým dešťům a odumírání rozsáhlých lesních porostů byly navíc Krkonoše v 70. letech zařazeny na seznam nejohroženějších národních parků na světě.
Šumava je podle Křenové úplně jiný případ, protože tamní národní park vyhlásila vláda až po vzniku mezinárodních kritérií. "Je to stejné, jako bychom vstoupili do gentlemanského klubu, a pak jsme se rozhodli, že nebudeme dodržovat jeho dress code," poznamenala Křenová.
Ze zhruba 300 národních parků v Evropě jich je ve II. kategorii podle IUCN asi 245.
Křenová dodala, že přeřadit Šumavu z kategorie II do kategorie IV je navíc nesmysl. "Čtyřka je pro maloplošné území, pro ochranu jednoho druhu, například pro hnízdiště vzácného ptáka nebo pro endemickou rostlinu," vysvětlila Křenová.
Jako kdyby Hrad nebyl v UNESCO
Podle Jaromíra Bláhy z ekologického Hnutí Duha je Mánkův plán přeřadit Šumavu z II. kategorie do IV. stejné, jako kdyby Václav Klaus požádal UNESCO, aby vyškrtlo Pražský hrad ze seznamu světového kulturního dědictví.
"Šumava patří mezi mezinárodně proslulé národní parky a chrání významné přírodní dědictví na planetě. I tak chce Jiří Mánek navrhnout její vyřazení ze světového seznamu národních parků," řekl Aktuálně.cz Bláha.
S plánem nesouhlasí ani Jaroslav Neužil, člen Rady Národního parku Šumava. "Bylo by to naprosté neštěstí," řekl Aktuálně.cz Neužil, majitel cestovního agentury v Prachaticích. Je přesvědčen o tom, že přeřazením do nižší kategorie by z dlouhodobého hlediska Šumava už tolik nelákala turisty.
Neužil je ovšem se svým názorem v radě parku osamocený, většina s Mánkovým plánem souhlasí.
Varovný dopis IUCN
Před opuštěním II. kategorie varoval letos v březnu i sám Mezinárodní svaz ochrany přírody, který poslal dopis premiérovi Petru Nečasovi a ministru Tomáši Chalupovi.
Bylo to krátce poté, co Chalupa dokončil návrh nového zákona o Šumavě, který má mimo jiné umožnit i velkoplošné kácení kůrovcových smrků.
"Tyto navrhované změny nejsou v souladu se zařazením Šumavy do kategorie chráněného území druhé kategorie (národní park)," uvádí se v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.
IUCN v listu varuje rovněž před tím, že Šumava může dlouhodobě tratit i ekonomicky.
"I když nový zákon může mít krátkodobě pozitivní vliv na turistický ruch a místní ekonomiku, cítíme maximální znepokojení ohledně pravděpodobných dopadů na budoucí ekologickou integritu šumavské přírody, a tudíž dlouhodobý dopad na místní ekonomiky, které na Šumavě závisí," stojí v dopise.
Co si o plánu na přeřazení Šumavy z II. do IV., nebo V. kategorie podle IUCN myslíte vy? Diskutujte na Facebooku: