Firmu Mironet zničil policejní zátah, odškodné 626 milionů ale nedostane. Promlčeno, řekl soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
19. 10. 2016 5:30
Robert Novotný, majitel firmy Mironet, která byla koncem minulého tisíciletí největším prodejcem počítačů na internetu, nedostane 626 milionů korun za ušlý zisk kvůli nezákonnému zásahu policie, jenž zmrazil jeho podnikání. Novotného žalobu v úterý zamítl Obvodní soud pro Prahu 2 s tím, že ji podal pozdě a vše je promlčeno. Majitel Mironetu to odmítá a odvolá se. Podle svých slov nemohl ušlý zisk žalovat dříve, než ho znalec spočítal z účetních závěrek a vývoje na trhu.
Robert Novotný, majitel Mironetu.
Robert Novotný, majitel Mironetu. | Foto: Marek Pokorný

Praha – Neúspěchem – alespoň prozatím – skončil spor Roberta Novotného se státem kvůli odškodnému za nezákonný zásah policie, který málem zlikvidoval jeho firmu Mironet. Novotný požaduje odškodné 626 milionů korun. Soud jeho žalobu v úterý zamítl.

Zatímco na přelomu tisíciletí měl jeho Mironet, který prodává počítače přes internet, takřka třikrát větší obrat než nynější lídr trhu Alza, po policejním zátahu se role obrátily. Oproti čtrnáctimiliardovému obratu Alzy prodal Mironet loni zboží jen za zhruba miliardu korun.

"Nárok žalobce je promlčen," stručně odůvodnila zamítavý verdikt soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Jana Hercíková.

Microsoft si to vymyslel

Rozlet firmy, kterou založili začátkem 90. let dva studenti ze strahovských kolejí, se zadrhl v květnu 2000, když policie zabavila nejen počítače, ale i účetnictví a obvinila Novotného z porušování autorských práv. V prodávaných počítačích byl údajně nelegální software firmy Microsoft. Ta také policejní zákrok svým trestním oznámením iniciovala.

Až po dvou letech – a po zásahu Ústavního soudu – státní zastupitelství řeklo, že majitel firmy žádné programy neukradl, a policie mu vydala i zabavené počítače. Mironet ale mezitím předstihlo několik konkurentů, a tak zůstal v jejich stínu.

Podle Novotného mu situaci zkomplikovalo i to, že policie okamžitě informovala o zásahu média. Od jeho firmy tak začali dávat ruce pryč nejen zákazníci, ale i dodavatelé. "Kvůli naší pověsti, způsobené tím zátahem, nám banky nepůjčily a dodavatelé se báli dodávat s odloženou splatností. Chtěli zaplatit ihned," popisoval před soudem Novotný.

Případ Mironet

1992 - dva spolužáci ČVUT Milan Kocián a Robert Novotný začínají stavět studentskou internetovou síť na Strahovských kolejích a staví na koleně počítače. Z jejich jmen je odvozen i název firmy s přidáním přípony net. Ten zůstává, i když Kocian z firmy odchází.

1995 - Mironet má již obrat 23 milionů korun

květen 2000 - policie zabavuje počítače i účetnictví, firmu to paralyzuje. Policie po několika měsících zatýká Novotného a obviňuje ho z počítačového pirátství.

duben 2002 - po zásahu Ústavního soudu vrací policie zabavené počítače a účetnictví, až posléze státní zástupkyně ruší obvinění Novotného.

červen 2014 - Vrchní soud v Praze přiznává Novotnému 22,5 milionu korun za snížení hodnoty ochranné známky Mironet, způsobené nezákonným postupem policie.

červen 2016  - Obvodní soud pro Prahu 2 stále projednává žalobu o 626 milionu, tedy ušlý zisk a znehodnocení firmy. Případ přebírá už třetí soudkyně, dokazování začíná od počátku.

říjen 2016 - Obvodní soud pro Prahu 2 zamítá žalobu o 626 milionu, tedy ušlý zisk a znehodnocení firmy Argumentuje promlčením.

březen 2017 - Městský soud v Praze verdikt vrací, případ podle něj promlčen není. Současně potvrzuje, že stát pochybil a nárok na odškodnění je.

Ten je přitom přesvědčen, že vše vyvolal úmyslně lživým udáním Microsoft – a to kvůli tomu, že Mironet se rozhodl prodávat počítače bez jejich předem nainstalovaného programu. Chtěl dát zákazníkům možnost, aby si vybrali, jaký program budou používat, například volně šiřitelný Linux. "Microsoft nás neustále tlačil k podpisu. A pak přišlo to udání, kterému šla policie na ruku," uvedl Novotný. Sám Microsoft od počátku odmítá uvedený případ komentovat.

Kdy začíná promlčecí lhůta?

Soudkyně zamítavý verdikt odůvodnila tím, že ač bylo stíhání Novotného zastaveno jako nezákonné již v lednu 2003, žalobu o ušlý zisk podal až s osmiletým odstupem. Neuznala Novotného argumentaci, že přesnou škodu dřív neznal a znalec ji spočítal až z následných účetních uzávěrek. "Tříletá promlčecí doba začala běžet od doručení rozhodnutí o zatavení stíhání," řekla Hercíková.

"Řekli jsme si, že nebudeme hypoteticky vypočítávat škodu, ale počkáme si, jak se trh vyvine. A nyní jsme se ujistili, že naše cesta, kterou jsme nastoupili jako první, byla správná," hájil se Novotný. "Teprve s časovým odstupem jsme mohli porovnat reálně dosažené příjmy se ziskem, jaký by potenciálně dosáhl Mironet, kdyby k onomu nezákonnému zásahu nedošlo," dodal Novotného advokát Pavel Musil s tím, že podá odvolání.

Není přitom bez šance. Nejvyšší soud už v několika případech řekl, že promlčecí lhůta nemusí začínat hned po zrušení nezákonného rozhodnutí, ale může začít běžet až od doby, kdy poškozený například z účetní uzávěrky zjistí, jaký mělo jeho stíhání dopad na podnikání.

Jiné soudy už vyhrál

Není to přitom jediný Novotného spor o odškodnění. Dvakrát už uspěl, byť s mnohem menšími sumami. Již před lety firma vysoudila zhruba tři sta tisíc korun za zastarání počítačů: poté co jí je policie zabavila, musela koupit nové. A když jí policie zadržované počítače po letech vrátila, byly již zastaralé a musela je prodat pod pořizovací cenou. Mimochodem, jejich vrácení musel nařídit až Ústavní soud.

I samotný soud má přitom nemalé zpoždění. Byť má žalobu na stole už pět let a proběhlo již několik jednání, vše se letos na jaře vrátilo na začátek. Případ totiž dostal na stůl již třetí soudce, již zmíněná Hercíková.

 

Právě se děje

Další zprávy