Berdychův příběh: Vyhazovač od Jonáka, který si založil gang

Jan Hejl Jan Hejl
24. 6. 2015 18:33
V Discolandu Sylvia, kde se scházela pražská galerka, získal David Berdych mnoho kontaktů. Pak s elitními policisty spolupracoval na loupežích i vydírání bohatých podnikatelů.
David Berdych (vlevo) opouští vězení.
David Berdych (vlevo) opouští vězení. | Foto: ČTK

Praha – Scénář jako z hollywoodských filmů. Příběh Berdychova gangu splňoval všechny jeho předpoklady. Ozbrojení mafiáni přepadávali bohaté podnikatele, unášeli je a nutili k vydání majetku. Jindy si vytipovali kamiony nebo kurýry s penězi. Berdychovi lidé se často převlékali za policisty. Krádežemi, loupežemi a vydíráním si zločinci údajně přišli až na sto milionů. Pak jejich zločineckou síť odhalila policie.

Šéf gangu David Berdych byl odsouzen k nejpřísnějšímu trestu. V říjnu 2006 ho soud poslal na devět let za mříže, celkem s jeho předchozími tresty si měl odpykat 15 let. Ve středu jej obvodní soud pro Prahu 6 podmínečně propustil na svobodu. Z gangu jako posledního, po jedenácti letech.

Nejenže se při přepadeních Berdych a spol. převlékali za policisty. K elitním mužům zákona měli daleko blíž, než by mít měli. V kauze figurovala hlavně dvě jména od policie. Josef Opava a Petr Koňařík. Oba bývalí detektivové pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem. Opava s Koňaříkem měli mafiány chytat, místo toho s nimi spolupracovali. Brali 30 % ze zisku, zločince kryli a vynášeli jim citlivé policejní informace o jejich vyšetřování.

I oni byli potrestáni. Soud bývalé detektivy poslal na 13 a 12 let do vězení. Berdychův gang čítal zhruba padesát členů. Byl mezi nimi i další policista – bývalý příslušník slovenské zásahové jednotky Maroš Šulej. Zločinecká síť, které velel právě David Berdych, byla tak rozsáhlá, že patří mezi největší případy české kriminalistiky.

Vyhazovač od Jonáka

Berdychův gang začal se zločiny už v druhé polovině devadesátých let, tehdy ještě nespolupracoval s policisty. V roce 1996 unesli a zabili zlatníka a potom několik dalších lidí loupežně přepadli.

Berdych pracoval jako vyhazovač v Discolandu Sylvia, který vlastnil jiný odsouzený kriminálník – Ivan Jonák, který byl stejně jako Berdych nedávno z vězení propuštěn. V Discolandu, v devadesátých letech luxusním klubu, se scházela pražská galerka, mimo jiné i František Mrázek. Šéf gangu měl proto kontaktů nespočet.

Do organizovaných zločinů se na přelomu začali zapojovat i policisté. Gang přepadával bez problémů v policejních uniformách, s pravými odznaky a dokumenty. Berdychovi muži prováděli silniční kontroly i domovní prohlídky. Elitní detektivové jejich praktiky kryli a brali podíl na zisku.

Po výpovědi svědka pokus o únos

Ostatním pražským policistům se ale začalo zdát, že je něco v nepořádku. Když detektivové Helena Kahnová a Tomáš Gregor začali zajišťovat věci z loupeží z kamionů, padli na stopu. "Najednou jsme zjistili, že v podsvětí přesně vědí, co jsme zabavili, kolik toho je a kde je to uložené," vzpomínal Gregor v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Kahnovou s Gregorem také zarazilo, že po únosu – o kterém byla dvojice detektivů přesvědčena, že jej spáchali berdychovci – jejich kolegové zatkli někoho jiného. Jistotu jim dal až jeden ze svědků, který proti Davidu Berdychovi vypovídal. Ještě ten samý den se ho gang pokusil unést.

Policisté v roce 2004 začali rozsáhlou síť zločinů vyšetřovat, pozatýkali velkou část podezřelých. Kahnová s Gregorem byli v roce 2007 za to, že upozornili na podivné praktiky svých kolegů, povýšeni na majory. Dostali i ocenění od prezidenta.

Soud kvůli objemnosti kauzy musel proces rozdělit na dvě části. V první trestal zločiny, kterých se gang dopustil před napojením na policisty. V druhé si rozsudek vyslechli bývalí elitní detektivové, kteří byli spolčeni s Berdychem. Soudy si vyžádaly na dvě stovky svědků.

Ve středu soud Davida Berdycha po jedenácti letech pustil na svobodu. Z vězení mu pomohl i soudní znalec z oboru psychologie a psychiatrie. Konstatoval, že odnětí svobody mělo na Berdycha pozitivní vliv a splnilo svůj účel. "Jeho osobnost není uspořádána poruchově, jeho rozumové schopnosti jsou rozvinuté, v minulosti nebyl závislý na alkoholu ani omamných látkách," uvedl znalec.

Sám Berdych soudci Kryštofu Novému řekl, že po propuštění chce pracovat a práci má zajištěnou. Počítá i s tím, že nebude žít nákladně jako tehdy, když měl ze zločinů miliony.

"Teď jsem zvyklý na dvanáct stovek měsíčně, a ještě z toho platím své závazky," řekl před soudem a dodal, že pro senát je hrozně těžké posoudit člověka, jakým je on.

 

Právě se děje

Další zprávy