Začal proces se soudci 'Co bysme byli blbí, vyděláváme'

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 4. 2013 16:40
Soudci Josef Knotek a Ladislav Jelínek měli za úplatky ohýbat konkrétní případy
Obžalovaní soudci Josef Knotek (vlevo) a Ladislav Jelínek u soudu
Obžalovaní soudci Josef Knotek (vlevo) a Ladislav Jelínek u soudu | Foto: ČTK

Jičín - V poslední srpnový den roku 2011 vstoupila do kanceláře litoměřického soudce Josefa Knotka zapisovatelka. Soudce vytáhl z kapsy u košile balíček bankovek, jednu oddělil a svazek peněz si přehodil z levé ruky do pravé.

"Na, vem si to," řekl překvapené úřednici. Peníze hned zasunula do pravé přední kapsy u sukně: "Tos mi udělal radost."

"Co bysme byli blbí, vyděláváme," pokračuje soudce. "Kdybychom bejvali možná řekli dvacet, třicet, tak to taky přihráli. Ale říkám - nemůžu si říct dvacet, tak desítku."

Scéna z tajně pořízeného policejního videozáznamu, kterou vylíčil deník Insider (zde), je jednou z mnoha, které žalobce u právě zahájeného soudního líčení předloží proti soudci Josefu Knotkovi.

Okresní soud v Jičíně v pondělí zahájil hlavní líčení případu litoměřických soudců Knotka a Ladislava Jelínka. Obžalováni jsou z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Obžalobě čelí i další lidé, například zmiňovaná soudní zapisovatelka a tři lidé, kteří se měli se soudci přátelit a upláceli je.

Mlčení a popírání

Soudce Knotek v pondělí odmítl vypovídat. Jelínek řekl, že se nedopustil ničeho nezákonného. 

Soud dopoledne četl výpověď Knotka z přípravného řízení, kterou Knotek označil za výpověď pod tlakem. "Nebyl jsem schopen se soustředit, nebylo mi dobře," řekl soudu.

Jelínek vypověděl, že je přesvědčen, že trestní stíhání proti němu nebylo zahájeno zákonným způsobem. Ohradil se také proti odposlechům v kanceláři Knotka, které označil za účelové a nezákonné.

"Trvám na tom, že jsem se nedopustil ničeho protizákonného, odkazuji na svou výpověď v přípravném řízení a dál využívám svého práva a nebudu vypovídat," řekl soudu Jelínek.

Před jičínským soudem dopoledne odmítli vypovídat také Jiřina Šindelářová, Michal Motejl a Antonín Kühn. Předseda senátu Theodor Petryšín poté jednání přerušil do úterního dopoledne, kdy by před soudem měli vypovídat svědci.

Petryšín nepředpokládá, že by hlavní líčení v úterý skončilo, termín dalšího jednání ale dosud stanovený nebyl.

Když se umí pomáhat...

Podle státního zástupce Radima Dragouna se oba soudci dopouštěli ovlivňování svých rozhodnutí, a to zejména ve vykonávacím řízení, například docházelo k posouvání termínů a v jednom případě mělo být manipulováno s důkazy.

"Docházelo ve prospěch odsouzených k posunování termínů, aby například nemuseli nastoupit do výkonu trestu odnětí svobody či aby byl zkrácen trest zákazu řízení," řekl Dragoun. Celkem je obžaloba podána pro pět skutků, dohromady šlo o vyplacené či přislíbené úplatky v řádech statisíců korun.

K soudu nedorazil pouze Antonín Marčaník, a tak předseda senátu Theodor Petryšín vyloučil jeho případ k samostatnému projednání.

Hlavní líčení začalo v ranních hodinách, na programu je výslech obžalovaných a předvolání svědků.

Proces měl začít už v únoru, tehdy se ale nepodařilo doručit předvolání jednomu z obžalovaných a poté došlo k odkladu ještě ze zdravotních důvodů.

Usvědčující byly odposlechy

Soudce Knotek a další spoluobžalovaní - včetně jeho kolegy z litoměřického soudu a tamní úřednice - jsou obžalování, že za úplatky ohýbali konkrétní kriminální případy. Klíčovým důkazem se pak staly odposlechy.

Policie totiž v utajení v rámci akce Svíce několik měsíců monitorovala zvuk i obraz v kanceláři soudce Josefa Knotka a získala tak desítky hodin záznamů. Jejich obsah zaskočil i dlouholeté kriminalisty a žalobce.

Ze záznamů vyplývá, že třeba urychlení na podmínku propuštěného podvodníka si soudce "ocenil" na nejméně deset tisíc korun.

Na odposleších, jejichž přepisy tehdy získal Insider, například soudce Knotek komentuje předání peněz slovy: "Kdybychom bejvali možná řekli dvacet, třicet, tak to taky přihráli. Já řikám, nemůžu si říct dvacet, tak desítku."

Nebo své známé narovinu říká: "Ty za mnou můžeš přijít kdykoli... Máš tady nějakej ten spis, tak uděláme všechno... Když to bude na zavření, my ti řekneme: uhrajem to na nezavření, na zprošťák to úplně není."

 

Právě se děje

Další zprávy