Zabijákovi policistů Bulawovi teď hrozí 12 roků vězení

Petra Sasínová
24. 11. 2009 15:30
Za smrt tří policistů si podnikatel z Českého Těšína odseděl jen dva roky. Teď mu hrozí víc za obchody s alkoholem.

Ostrava - Podnikatel Zdeněk Bulawa, který v roce 2003 při dopravní nehodě v Českém Těšíně zavinil smrt tří policistů a odseděl si za to dva roky ve vězení, je opět ve vazbě.

Krajský soud v Ostravě aktuálně řeší případ víc jako stomilionových daňových úniků z obchodování s alkoholem z roku 2001 až 2003, ve kterém je Bulawa obžalován spolu s pěti dalšími muži. Tentokrát mu hrozí až dvanáct roků vězení.

Obchody s alkoholem ale nejsou důvodem Bulawovy nynější vazby. Do vazební věznice se dostal minulý týden kvůli podezření, že chtěl podplatit svědka.

Protikorupční policie ho zatkla ve vile jihlavského advokáta se čtyřmi miliony korun, které podle detektivů měly sloužit k přesvědčení svědka právě v kauze daňových úniků z obchodů s alkoholem, aby vypovídal v jejich prospěch.

Policisté zatkli Bulawu, advokáta a dalšího účastníka schůzky.

Pětatřicetiletý Bulawa v úterý s úsměvem před ostravským soudem přiznal, že je nově obviněný z přípravy křivé výpovědi.

Řekl, že bude vypovídat, ale příště. "Ve vazbě jsem neměl možnost připravit se," uvedl.

Alkohol, rychlost, útěk

Nové podezření proti Bulawovi koresponduje s tím, jak se choval po tragické dopravní nehodě v říjnu roku 2003.

Auto dopravních policistů, kteří kontrolovali v noci řidiče, tehdy smetl ze silnice. Dva policisté zemřeli ihned, třetí v nemocnici.

Bulawa jel s přáteli z diskotéky ve svém mercedesu a překročil povolenou rychlost o 77 kilometrů v hodině. Měl skoro dvě promile alkoholu v krvi.

Podle žalobce nesvítil a od nehody ujel taxíkem. Jeho řidič uvedl, že se Bulawa cestou přemlouval svého spolujezdce z mercedesu, aby vzal nehodu na sebe.

Z nemocnice chtěl podle žalobce utéct. U soudu se tomuto řidiči, který měl 34 záznamů kvůli dopravním přestupkům, z toho několik za alkohol, podařilo přesvědčit soud o spoluvině policistů.

Podle soudu měli dát policisté mercedesu přednost. Žalobce marně argumentoval, že zběsile jedoucí řidič jim k tomu nedal žádnou šanci. Z nakonec čtyřletého trestu byl v polovině propuštěn pro dobré chování na svobodu.

Tehdejší ministr spravedlnosti, který nesouhlasil s podmínečným propuštěním, neuspěl se stížností proti zkrácení trestu.

Už v říjnu 2005 byl Bulawa na svobodě. Následovala anabáze s jeho řidičským oprávněním. Soud mu zakázal řízení na deset let.

Desetiletý zákaz řízení nezabránil

Ještě v roce 2006, tři roky po nehodě, však řidičák stále měl u sebe a zřejmě i řídil.

Bulawa si řidičský průkaz po rozsudku nechal, na úřadě v Českém Těšíně ohlásil ztrátu. Podepsal čestné prohlášení.

Pak si změnil trvalé bydliště z Českého Těšína do Opavy. Opakovaně nepřebíral obsílky opavského úřadu, který se seznámil s jeho kartou řidiče i soudním zákazem řízení. Nakonec ho úředníci dostihli až ve vazbě za daňové úniky.

Za daňové úniky z obchodování s alkoholem je Bulawa podeřezlý mimo jiné se dvěmi podnikateli, kteří spolupracovali s uprchlým, dříve také českotěšínským podnikatelem Radovanem Krejčířem - Jaromírem Raidem a Radko Naušem.

Celkem šest mužů je obžalováno z daňových úniků za více než 110 milionů korun.

Předmětem obžaloby je například to, že obžalovaní nakoupili víno, dodali ho jiné společnosti, a ta z něho sycením vyrobila víno perlivé, které podléhá spotřební dani. Tu však obžalovaní nezaplatili a víno prodali dál.

V letech 2001 až 2002 jsou podle žalobce podezřelí z machinací s destiláty neznámého původu, které končily ve známých obchodních řetězcích jako například Tesco, Kaufland, Hruška.

"Obchody provázely komplikované převody velkého množství lihovin mezi personálně propojenými společnostmi. Cílem bylo ztížit odhalení krácení daní a zastřít původ lihovin," uvedl Karel Kalda z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

 

Právě se děje

Další zprávy