Praha/Stockholm - Bible, kterou za třicetileté války odvezla z českých zemí švédská vojska, se letos dočasně vrátí do Prahy. Jeden z nejcennějších středověkých rukopisů zachycujících tehdejší vědění bude součástí výstavy Národní knihovny.
Válečná kořist, kterou Švédové před téměř 360 lety přivezli své královně Kristýně, se opět stala jednou z atrakcí, když český premiér navštívil Švédsko. Stejně jako před rokem a půl Jiří Paroubek, prohlédl si ji dnes i ve Stockholmu i Mirek Topolánek.
Metr na výšku, 75 kilogramů
Ďáblovu bibli premiérovi ukázali představitelé švédské Královské knihovny. Bible, latinsky Codex gigas, je úctyhodná nejen obsahem, ale i podobou - váží 75 kilogramů, dřevěné desky knihy měří 920krát 505krát 220 milimetrů. V současné době se dokončuje její kompletní digitalizace, která je i kvůli rozměrům spisu náročnou operací.
"Digitální podoba bible bude přístupná od září. Bude to dar České republice," řekla ČTK Sara Bengtsonová ze švédské Královské knihovny. Na webových stránkách stockholmské knihovny si tak bude moci jinak těžko přístupný kodex prohlédnout každý zájemce.
Kniha obsahuje 312 pergamenových listů, původně bylo 320 listů, osm někdo v minulosti vyřízl. Je v ní Starý a Nový zákon, zpovědní zrcadlo, přepis Kosmovy kroniky, různé zaklínací formule nebo kalendář s nekrologem. Bible je prý nejstřeženější knihou ve Švédsku. Podle legendy ji za jedinou noc napsal s pomocí ďábla jakýsi mnich, kající se z těžkého hříchu.
Do Ameriky, Berlína a nakonec do Česka
Bible vznikla na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích, později se dostala do klášterů v Břevnově a Broumově. Nakonec ji Švédové za třicetileté války odvezli z rudolfinských sbírek jako válečnou kořist své panovnici. Rukopis opustil Švédsko od té doby jen dvakrát - v roce 1970 byl zapůjčen do USA, před osmi lety cestoval do Berlína. Od letošního září do ledna příštího roku bude k vidění i v pražském Klementinu, pak se zase vrátí do švédské metropole.
O zapůjčení Ďáblovy bible požádal na podzim 2005 Topolánkův předchůdce Jiří Paroubek během návštěvy Švédského království. Tehdy řekl, že Česko nezpochybňuje, že kniha odvezená z českých zemí v roce 1648 je vlastnictvím švédského státu. "Chceme si ji pouze půjčit, samozřejmě to není restituce majetku," poznamenal.