Vrchní soud bude řešit další kauzu související s Čunkem

Eliška Bártová Eliška Bártová
11. 3. 2009 15:50
Rozhodne o kárné žalobě na soudce Nejvyššího soudu Pavla Kučeru
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha/Olomouc - Kauza justiční mafie, v níž se rozhoduje také o tom, zda přední žalobci a soudci ovlivňovali vyšetřování korupčního případu Jiřího Čunka, má další rozměr.

Na počátku března totiž Nejvyšší soud vyhověl žádosti místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery, aby kárnou žalobu podanou kvůli jeho angažmá v kauze Čunek projednal místo Vrchního soudu v Olomouci soud stejné instance v Praze.

Jako první tuto informaci přinesl server Týden.cz.

Jde o tentýž soud, který nyní v odvolacím řízení zrušil rozsudek vynesený o justiční mafii soudcem Vojtěchem Ceplem.

Ministr to chtěl

V případě kárné žaloby na Kučeru se angažoval ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Sám totiž požádal o delegaci jejího projednání do Prahy.

"Je to výjimečná záležitost, nestává se to," komentoval angažmá ministra mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. "Důvody si můžeme jen domýšlet. S takovouto intervencí ministra jsem se nesetkal."

Nezávislost stranou

Kárnou žalobu na místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru podala v únoru loňského roku předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová.

Ministr Jiří Pospíšil se vložil i do projednávání kárné žaloby.
Ministr Jiří Pospíšil se vložil i do projednávání kárné žaloby. | Foto: Ludvík Hradilek

Ta viní svého kolegu z porušení povinnosti soudce kvůli tomu, že inicioval schůzku s krajskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou, jenž tehdy dozorovala kauzu Čunek.

Kárné žalobě však Kučera čelí především kvůli výrokům, které podle ní pronesl v roce 2007 na schůzce s Nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou, tehdejším poradcem Úřadu vlády Pavlem Němcem a už zmiňovanou Zlatuší Andělovou.

"…(Kučera) uvedl výrok, že vicepremiér, pan Jiří Čunek, se stal velkým problémem pro vládu, hledá se za něj náhrada, ale ta nebude hned," uvádí se v návrhu na zahájení kárné žaloby, který má Aktuálně.cz k dispozici. "A proto by nebylo dobré, kdyby nyní přípravné řízení skončilo podáním obžaloby, neboť by to způsobilo problémy v koalici a potažmo ve vládě."

Druhý výrok, který údajně soudce Kučera pronesl, byl ještě vyhrocenější. "Současná situace je velmi výjimečná, že hrozí pád vlády s ohledem na výhrůžky některých ministrů," uvádí se v návrhu žaloby. "A proto nezávislost v rozhodování musí jít stranou politickým zájmům."

O tom, zda se soudce Kučera provinil těmito výroky, či nikoliv, měl rozhodnout Vrchní soud v Olomouci.

Ministerské angažmá

Podobně jako v průběhu vyšetřování kauzy Čunek, i tady přišly intervence z vyšších míst. Na konci května ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zaslal žádost o delegaci kárné žaloby na Kučeru z Olomouce do Prahy.

"Ministr poukázal na osobní až přátelské vztahy mezi soudci a státními zástupci působícími v regionu," říká Petr Knötig, mluvčí Nejvyššího soudu, jenž o návrhu rozhodoval. "Ale neoznačil konkrétního soudce a my jsme neměli důvod mu vyhovět."

O dva měsíce později se kvůli podjatosti sám vyloučil předseda kárného senátu olomouckého soudu Ivo Kouřil. "Uvedl, že se s doktorem Kučerou znají už od 90. let a že spolu odborně spolupracovali," říká mluvčí Knötig.

Vrchní soud tedy jmenoval nového - nezaujatého - předsedu senátu, jenž měl o Kučerovi rozhodnout. Jenže tím se situace nevyřešila.

Z Olomouce do Prahy

Soudce Vojtěch Cepl mladší.
Soudce Vojtěch Cepl mladší. | Foto: Ludvík Hradilek

Soudce Kučera, jenž kárné žalobě čelí, totiž využil oznámení o podjatosti soudce Kouřila a podal znovu návrh na delegaci do Prahy.

"Nový předseda kárného senátu se vyslovil, že se podjatý necítí," říká Petr Angyalossy, mluvčí Vrchního soudu v Olomouci. "A není důvodů, proč bychom to neměli projednávat."

Nejvyšší soud se však s názorem Vrchního neztotožnil a na počátku března vyhověl žádosti Kučery. Paradoxně k tomu dopomohlo vyloučení soudce kvůli podjatosti. To prý nevneslo kýženou důvěru v nezávislost, právě naopak.

"Kárný senát se usnesl, že by události kolem vylučování soudce Kouřila mohly vnést pochybnosti o nestrannosti celého řízení," cituje rozhodnutí mluvčí Kötig. "Proto, aby bylo zajištěno právo na nestranné projednání, byla celá věc předána Vrchnímu soudu v Praze."

Vrchní stop Ceplovi

Právě Vrchní soud v Praze nyní zrušil rozhodnutí soudce Vojtěcha Cepla, jenž posuzoval kauzu justiční mafie a dospěl k závěru, že se její členové pokusili ovlivnit řízení v případě Jiřího Čunka.

Vrchní soud kromě zrušení rozsudku ještě nařídil, aby případ už znovu neprojednával Cepl.

Stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová se chce kvůli tomuto verdiktu obrátit se stížností na Ústavní soud.

 

Právě se děje

Další zprávy