Voříšek končí na Nově, cejch StB zatím nesmyl

Domácí Domácí
1. 3. 2013 17:14
Člen KSČ a předseda SSM na fakultě spolupráci s StB odmítá, z Novy ale odchází
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Televizní moderátor TV Nova a několikanásobný vítěz divácké ankety Tý Tý o nejpopulárnější tvář obrazovky Karel Voříšek po čtrnácti letech definitivně opouští tuto soukromou televizi. Na vině je nařčení, že byl spolupracovníkem StB.

Nova předpokládá, že moderátorův soud ohledně evidence ve svazcích StB bude trvat dlouho, a tak se s ním rozchází, informoval server Mediář.cz.

Televize Nova a bývalý moderátor Televizních novin Karel Voříšek se k 1. březnu 2013 dohodli na ukončení spolupráce.

"Obě strany se tak rozhodly po vzájemné dohodě v souladu s pracovně právními předpisy. A to s ohledem na časovou náročnost kroků spojených s žalobou, kterou Karel Voříšek podal, aby se bránil nepravdivým tvrzením o jeho osobě," uvedla mluvčí televize Marie Fianová.

Nova v listopadu 2012 požádala Voříška, aby učinil kroky k očištění svého jména, které se objevilo ve svazcích StB. V návaznosti na to Voříšek podal žalobu na ochranu osobnosti.

Důvěrník Karel Voříšek alias Renda

Je možné, aby byl populární moderátor Karel Voříšek evidován v seznamech StB pod krycím jménem Renda a zároveň disponoval čistým lustračním osvědčením?

Odpověď zní ano. A stejně tak je možné, že Voříšek nakonec u případného soudu své jméno očistí. Několika známým osobnostem včetně Jiřiny Bohdalové nebo Jana Kanyzy se to podařilo.

O spojení Voříšek-StB se zmiňuje rozsáhlá kniha o normalizaci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy "Náměstí Krasnoarjmějců 2".

O Voříškovi se kniha zmiňuje poměrně okrajově, ale hned na několika místech. Autoři v klíčové pasáži píší, že "informoval StB mj. o kauzách, které řešil jako předseda SSM, a o 'problémových', např. věřících, studentech".

Voříšek spojení s StB odmítl a tvrdí, že má čisté lustrační osvědčení, což byla i podmínka pro práci v televizi.

Voříšek byl totiž evidován jako důvěrník, a nikoli jako spolupracovník, což je velký rozdíl: podle rozhodnutí Ústavního soudu totiž důvěrníci o spojení s StB nemuseli vědět.

Voříšek byl v KSČ a předsedou SSM na fakultě

Případ Voříšek je navíc zkomplikován tím, že jeho spis, který tajná komunistická policie na něj vedla, byl v prosinci 1989 skartován.

Jméno Voříšek - respektive krycí jméno Renda - se ale objevuje v jiných svazcích, například v hlášeních na studentku Markétu Gubášovou, která se v polovině 80. let stýkala se Svědky Jehovovými.

Voříšek má každopádně máslo na hlavě - prokazatelně je totiž známo, že byl od roku 1984 členem KSČ a v letech 1983 až 1985 předsedou Fakultního výboru SSM. Členové KSČ podle dobových směrnic nemohli být agenti StB, ale pouze důvěrníci, i když se to nedodržovalo důsledně.

 

Právě se děje

Další zprávy