Vitamíny nestačí, vakcína slábne. Lékař radí, jak na chřipku

Domácí Domácí
Aktualizováno 4. 2. 2015 11:34
Čtenářům odpovídal ředitel královéhradecké fakultní nemocnice a epidemiolog Roman Prymula.
Roman Prymula
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

Hradec Králové - V Česku propuká epidemie chřipky, která zasáhla už všechny kraje.

Nárůst počtu nemocných hygienici očekávají v příštích dvou týdnech. Nemocnice zakazují návštěvy. V jednotlivých krajích by postup epidemie měly zpomalit jarní prázdniny.

Letošní epidemie je ale trochu jiná - chřipka totiž zmutovala, a je tak výrazně odolnější proti očkování. Ředitel královéhradecké fakultní nemocnice a epidemiolog Roman Prymula v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz upozornil, že úspěšnost očkování tak klesla pod 50 procent.

Závažnější průběh

"V letošním roce je dominantním kmenem H3N2, který tady delší dobu nebyl. V minulých letech to byl kmen H1N1. Tedy náš imunitní systém není na nový virus zcela připraven a ten ještě v předchozích měsících zmutoval, je agresivnější, a proto jsou i klinicky závažnější průběhy než v loňském roce," vysvětlil Prymula.

"Další mutace není možnost stoprocentně vyloučit, ale neočekává se vznik nějaké pandemické formy," dodal.

Miliardy za vitamíny

I přesto by ale Prymula dál doporučoval očkování. "Určitě účinnost očkování pod 50 procent není to, co bychom považovali za ideál. Účinnost různých vitamínových kombinací je však výrazně nižší," vysvětlil.

Upozornil tak na to, že farmaceutické firmy vydělávají spíš než na očkování na potravinových a vitamínových doplňcích. "Zde jsou lidé ochotni jenom v ČR ročně utratit cca 7 miliard korun, aniž mají jakékoliv validní studie o účinnosti," dodal.

Roman Prymula

Rozhovor skončil
4. 2. 2015
Ptá se: Franta

Zvyšuje vitamín C obranyschopnost organismu? Střídavě čtu, že ano a pak zase, že ne.

Odpovídá: Roman Prymula

Dobrý den, vážení čtenáři.

Máte pravdu, informace v médiích jsou rozporuplné. Vitamín C je prospěšný, ale je třeba preferovat přírodní formy. Syntetické vitamíny mají účinnost omezenou. To platí obecně i pro další vitamíny.

4. 2. 2015
Ptá se: Franta

Je správný postup, kdy lékař předepíše na chřipku (jak napsal diagnózu do lékařské zprávy) antibitotika, aniž by vyšetřil aspoň CRP?

Odpovídá: Roman Prymula

Správný postup to obecně není. V případě chřipky antibiotika nepředepisujeme. Výjimkou může být obava z nějaké bakteriální komplikace, která by dotyčného pacienta mohla ohrozit a lékař takto předepisuje antibiotikum preventivně. V naprosté většině případů se však snažíme u virových onemocnění antibiotikům vyhnout.

4. 2. 2015
Ptá se: Lucie Kučerová

Proč jsou chřipky rok od roku ,,agresivnější"? Letos se stále po měsíci vrací zpět sice slabší, ale vždy zpět. Horečky jsou vysoké a nejdou srazit. To si nepamatuji, takový průběh.
Ještě by mě zajímalo proč jsou vždy epidemie leden/únor? Ať je zima nebo není.
Děkuji

Odpovídá: Roman Prymula

V letošním roce je dominantním kmenem H3N2, který tady delší dobu nebyl. V minulých letech to byl kmen H1N1. Tedy náš imunitní systém není na nový virus zcela připraven a ten ještě v předchozích měsících zmutoval, je agresivnější, a proto jsou i klinicky závažnější průběhy než v loňském roce. Chřipka se vyskytuje sezónně v zimních měsících, zpravidla od prosince do února. Leden je nejčastější. Počasí ji ale může ovlivnit.

4. 2. 2015
Ptá se: j.pivko

Je pravda, že vitamin B lze nahradit drozdim a v Jakem množství se muže konzumovat?

Odpovídá: Roman Prymula

Vitamín B je nepochybně obsažen v přirozené formě v kvasnicích a jako takový je ho možno konzumovat. Myslím si, že předávkování možné není, vzhledem k chuti droždí. Lépe jistě chutná kvasnicové pivo, ale to není na doplňování vitamínů do organismu ta nejsprávnějších forma.

4. 2. 2015
Ptá se: Honza

Pane řediteli dobrý den, co si myslíte o rozdílu v šířce spektra ochrany organismu při očkování protichřipkovou vakcínou oproti posílení celkové imunity organismu včasným použitím kombinace echinacei, vitamínu C, zinku a multivitamínu ve vyšších dávkách pokud jsou tyto pouze přírodní s fytofaktory ve vysoké kvalitě na farmakologické úrovni?
děkuji za odpověď. Honza

Odpovídá: Roman Prymula

Je pravdou, že očkování chrání proti úzkému spektru chřipkových virů, které jsou ve vakcíně a virům, které jsou pokryty zkříženě, neboť jsou podobné. Doposud není k dispozici vakcína, která by měla široké spektrum pokrytí respiračních virů. Vámi zmiňovaná kombinace je jednou z řady postupů, které zvyšují obranyschopnost obecně, a v tom je její výhoda. Dnes se ale výrazně polarizují názory na účinnost syntetických vitamínů, zde bych doporučoval jistý kritický přístup. Její nevýhoda je pak nižší efekt u virů, které budou agresivní a jsou pokryty vakcínou. Optimální je podle mého názoru tyto přístupy kombinovat. U osob, které nemají tendenci chřipkou onemocnět a nejsou ve specifickém riziku očkování nutné není.

4. 2. 2015
Ptá se: Lilith

Dobrý den,
jak se stavíte k prevenci ve formě vysokých (gramy) dávek vitamínu C a vitamínu D, který chybí díky absenci slunce ??

K očkování nemá cenu moc komentovat, je to nefunkční zvrhlost, miliardový penězovod k chemickofarmaceutickému kartelu.
Dost jasně to dokazujete ve videu s paní Drtinovou, účinnost očkování proti chřipce pod 50% je ukázkou zbytečnosti a nefunkčnosti očkování.

Odpovídá: Roman Prymula

Já si dovolím trochu oponovat. Určitě účinnost očkování pod 50% není to, co bychom považovali za ideál. Účinnost různých vitamínových kombinací je však výrazně nižší. Co se týká penězovodů farmaceutických firem, za vakcíny se ani zdaleka nevydává tolik, jako za různé potravinové a vitamínové doplňky. Zde jsou lidé ochotni jenom v ČR ročně utratit cca 7 miliard Kč aniž mají jakékoliv validní studie o účinnosti.

4. 2. 2015
Ptá se: Iva M.

Dobrý den,

zajímalo by mě, jaký je váš názor na očkování proti chřipce u třicátníka bez imunologických poruch. Osobně vnímám toto očkování jako nutné pouze u starších lidí a dalších rizikových skupin + zdravotního personálu. Na kolik kmenů vůči celkovému počtu kmenů očkování funguje?

Děkuji

Odpovídá: Roman Prymula

Nejsem příznivce plošného očkování všech proti všemu. Ve Vašem případě, pokud netrpíte každoročními závažnými chřipkami, očkování nutné není. Rizikové skupiny jsou děti do 3 let, těhotné ženy, osoby nad 60 let věku, zejména v kombinaci s různými chronickými onemocněními a z hlediska expozice i zdravotníci. Očkování v letošním roce kryje kmen H3N2, H1N1 a B v případě klasické trivalentní vakcíny. Nové vakcíny kvadrivalentní pokrývají ještě o 1 kmen B navíc,

4. 2. 2015
Ptá se: Ales

Co si myslite o leku/pripravku Wobenzyn? Ma smysl jej uzivat pri chripce ci po ni? Co by jste doporucil na rekonvalestenci po chripce?

Odpovídá: Roman Prymula

Nechci zde provádět reklamu konkrétním preparátům. Názory nejsou jednoznačné. V rekonvalescenci bych doporučoval klidovější režim, preparáty na posílení imunity. Postupnou zátěž.

4. 2. 2015
Ptá se: Jana Horáková

Dobrý den, je pravda, že virus chřipky zmutoval? Co se s ním tedy stalo? Bude mutovat i dál? Díky.

Odpovídá: Roman Prymula

Ano, virus H3N2 zmutoval. Jeho antigenní výbava je dnes odlišná proti původnímu, tedy protilátky vytvořené vakcínou ho nemusí nalézt a odpověď je významně nižší. Může způsobovat i klinicky závažnější formy onemocnění. Další mutace není možnost stoprocentně vyloučit, ale neočekává se vznik nějaké pandemické formy.

4. 2. 2015
Ptá se: Veronkka

Dobry den,nase 3mesicni holcicka ma rýmu a kasle vlhkým kašlem,tozn.vykaslava hleny ale je bez teplot.uz to ma tak 2 týdny a nase dr.jiz uvažovala o antibiotikach.Jaka je pravděpodobnost ze je to bakteriálního a ne viroveho původu?jak pomoci jinak nez antibiotiky?dekuji Veronika

Odpovídá: Roman Prymula

Laboratorně je možno určit (např. CRP), zdali se jedná o bakteriální nebo virový zánět. Pokud dlouhodobě virové onemocnění neustupuje, zvyšuje se pravděpodobnost následné bakteriální infekce. Pokud by hrozil např. zápal plic je nasazení antibiotik již nevyhnutelné

4. 2. 2015
Ptá se: Jiří Václavíček

Necháváte se sám každý rok očkovat? Domníváte se, že je souvislost mezi nosiči séra a nemocemi jako je Alzheimerova choroba? Je podle vás nepravděpodobné, že očkování novorozeňat negativně ovlivní zdraví jedince v dospělosti a ve stáří?

Odpovídá: Roman Prymula

Proti chřipce se pravidelně očkuji, včetně pandemické vakcíny pro H1N1 v roce 2009. Souvislost s chorobami, které popisuje a očkováním prokázána nebyla. Na druhé straně očkování, ale i infekční choroba může být spouštěčem pro rozvoj onemocnění, které je geneticky podmíněno, a to se stát může. Skutečně si nemyslím, že by byly takto dlouhodobé dopady. Od doby, kdy očkujeme, se dramaticky prodloužila délka života, ale to jistě není jen díky očkování.

4. 2. 2015
Ptá se: Roman

Přeji hezké dopoledne pane profesore,
začalo konečně pořádně mrznout, což by mělo výrazně pomoci v zamezení šíření virů případně bakterií, nepletu se?
Kdy je ta správná doba ulehnout, vzít si neschopenku a vypotit se? Když mám "jen" zvýšenou teplotu 37 nebo lehce přes 37°C a nemoc se více nerozjíždí, stačí být v klidu a brát vitamínové doplňky a dopovat se citróny, medem, jablky, grepy, zázvorem, česnekem, cibulí apod.? Existuje na chřipku, viry nějaký lék nebo si musí náš imunitní systém poradit sám? Moc děkuji za odpovědi. Roman

Odpovídá: Roman Prymula

Většinou každý na sobě sám pozná, jestli je jeho systém pouze oslaben a nebo už propukla nemoc. Pokud je teplota nad 37,5°C již bych raději ulehl. Další důvod pro ulehnutí je omezení šíření viru. Pokud nemám teplotu, ale kašlu, šířím významně virus do okolí a ohrožuji druhé, měl bych rovněž zůstat doma. Imunitní systém si skutečně dominantně musí poradit sám. Antivirotika onemocnění zkrátí pouze o 1 až 2 dny a průběh po nich je lehčí.

4. 2. 2015
Ptá se: Josef P.

Přeji dobrý den.
Beru-li léky : Emzog 100 Mg 1 - -,
Atorvastatin 20 Mg - - 1,
Presid 50 Mg 1 - 1,
Vasocardin 50 1/2 - 1/2,
je očkování proti chřipce vhodné? Není to jen další zatížení organismu? Děkuji předem za odpověď, hezký den,Josef P.

Odpovídá: Roman Prymula

Záleží ještě na stavu imunitního systému a věku, ale ve Vašem případě bych očkování zvažoval. Zatížení organismu je minimální.

4. 2. 2015
Ptá se: pazount

Můžete tedy poradit - zaručených receptů jak bojovat s chřipkou je mnoho - jakou léčbu nasadit, aby léčba byla úspěšná a odpovídala dnešním poznatkům....vaše osvědčené metody? děkuji P.

Odpovídá: Roman Prymula

Pokud chřipka propukne, je třeba ji důsledně vyležet. Do 48 hodin je možné použít virostatikum. Snižování teploty, ale až od 38°C. Nižší teplota má svůj význam. Jinak je vhodný vyšší příjem tekutin a podpůrné preparáty. Pouze v případě bakteriální komplikace antibiotikum.

4. 2. 2015
Ptá se: Honza

Dobrý den,
z jakého důvodu, se chřipka u nás vyskytuje jen v těchto zimních měsících ? Není to tím, že se lidem výrazně sníží hladina vit. D ? A nebylo by lepší místo očkování jen informovat populaci aby si dplnila tyto vitamíny - D,C, B ?

Odpovídá: Roman Prymula

Bohužel to není jen funkce vitamínu D, celý proces je mnohem složitější. Pouhá vitaminizace, zejména umělá není dostatečná.

4. 2. 2015
Ptá se: Pavel Tesař

Jak je letos účinná vakcína proti chřipce (podaná v listopadu) , chrání před probíhajícím typem viru?

Odpovídá: Roman Prymula

Došlo k mutaci, která významně snižuje účinnost vakcíny proti kmenu typu H3N2, který dominuje. Účinnost může být i hluboko pod 50%, ale celá situace se vyvíjí a vyvíjet se bude.

Děkuji za otázky, na slyšenou.

R. Prymula

 

Právě se děje

Další zprávy