Velký přehled éček v jídle. Podívejte se, co a jak vám škodí

Veronika Rodriguez Jiří Kropáček Veronika Rodriguez, Jiří Kropáček
Aktualizováno 1. 1. 2016 17:46
Chemické konzervanty a barviva mohou způsobit rakovinu, ale také vylepšit cholesterol.

Praha - Potraviny mohou podle odborníků souviset až s 200 různými chorobami. Způsobují je nejen mikroorganismy, ale také chemie nebo radioaktivita v jídle.

"Kromě průjmových onemocnění a otrav tak mohou stát potraviny za vznikem cukrovky, srdečních chorob nebo rakoviny," podotýká profesorka z pražské kliniky IKEM Věra Adámková.

Zdravotní rizika podle ní přináší nadměrná konzumace cukru nebo soli, problematické jsou také ztužené tuky.

"Měli bychom si neustále připomínat, že všechno, co jedly naše babičky, nemusí být zdravé pro nás. Například ztužené tuky měly svůj význam ve 20. letech 20. století, kdy byla většina populace fyzicky aktivní, navíc podvyživená. Ani jedno už dnes ale neplatí," podotkla Adámková.

Potíže mohou způsobit také "éčka" - tedy chemické konzervanty a barviva. "I když tady je potřeba podotknout, že ne všechny přísady jsou škodlivé. Například lecitiny nebo chlorofyly naopak pomáhají snižovat cholesterol v krvi," říká Adámková.

Co se do jídla přidává? To si projděte v našem přehledu.

Dusitan draselný (E 249)

  • Draselná sůl kyseliny dusité. Má formu nažloutlého prášku.
  • Dusitany dodávají potravinám uzenou chuť, umožňují vzdorovat některým bakteriím a slouží jako stabilizátory barvy - dodávají krvavě červenou barvu masným výrobkům. Prodlužují životnost výrobků a zabraňují oxidaci tuků. Najdeme je v naloženém mase, slanině, párcích, šunkách, konzervovaném mase, klobásách, uzeném tuňákovém mase, uzeném lososu a v dalších potravinách. 
  • Výrobci uvádějí, že je velmi těžké dusitany nahradit, protože neexistuje látka, která by měla podobné vlastnosti a zároveň výrazně neovlivnila požadovanou chuť výrobku.
  • Dusitany v kombinaci s přírodními sekundárními aminy (aminokyseliny, aromata, aj.) tvoří nitrosaminy, silné rakovinotvorné látky. Přidáváním vitaminů C a E do potravin se zabraňuje tvorbě těchto látek. Při konzumaci masa, které obsahuje dusitany, se současně doporučuje popíjet nápoje s obsahem vitminu C (např. pomerančové, grapefruitové a brusinkové džusy).
  • Dusitany se dostávají do zeleniny i prostřednictvím použitých hnojiv.
  • Konzumace vyššího objemu dusitanů může vést k bolesti břicha, bolesti hlavy, poklesu krevního tlaku a závrati. Pokud dusitany zreagují s krevním hemoglobinem, může vzniknout cyanóza - modré až modrobílé zbravení kůže a sliznic kvůli snížené schopnosti přenášet kyslík v krvi. Toto riziko je vážné u nemluvňat a malých dětí. 
  • Česká vyhláška limituje použití dusitanů v pivu a masných výrobcích. Ve většině zemí je zakázáno použití pro dětskou výživu.
 

Právě se děje

Další zprávy