Šikanují nás, hrozí milionové ztráty, běduje česká firma ve Vietnamu. Řeší to i Zaorálek

Petr Koděra Petr Koděra
24. 10. 2015 10:30
Přerovská společnost Sezako investovala 30 milionů korun do těžby štěrku ve Vietnamu. Místní společník ale začal české kolegy vydírat, snaží se je z firmy vyštípat a levně přijít k jejich podílu. Vietnamské úřady navíc firmě sebraly povolení k těžbě. Ochránit investici české firmy zatím nedokázaly tuzemské úřady ani politické špičky. Kauzu řeší během své nynější návštěvy jihovýchodní Asie i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Přerov - Před šesti lety rozjela přerovská firma Sezako ve Vietnamu úspěšnou společnost na těžbu štěrku. Jenže záhy se podnikání zaseklo. Úřady sebraly povolení, těžba stojí a majitel Jan Švrček se marně dohaduje se svým vietnamským společníkem Phan Cong Hienem, o kterém tvrdí, že ho podrazil. Proti českému podnikateli navíc stojí i místní úřady, a hrozí mu tak ztráta třicetimilionové investice.

"Úředníci se vám smějí do očí, musíte bojovat s neuvěřitelnou mírou korupce a arogance," říká Švrček, podle kterého má jeho obchodní partner Hien krytí politických špiček z Hanoje.

Příkladů potíží českých firem ve Vietnamu je víc. Trable má i cementárna nebo kaolinka. Ochránit jejich investici však zatím nedokázaly ani tuzemské úřady. Ministerstva zahraničí i průmyslu posílala v případu přerovské firmy Sezako oficiální stížnosti, ovšem bez patřičných reakcí protistrany.

Do sporu se tak vložily už i špičky české diplomacie. Na potíže dalších firem si napřed v květnu v Praze postěžoval svému vietnamskému protějšku Truong Tan Sangovi český prezident Miloš Zeman a v těchto dnech se přímo ve Vietnamu pokusí o účinnou intervenci ještě šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Jedním z hlavních bodů programu při jeho cestě po Vietnamu a Malajsii je právě podpora podnikání mezi Českem a jihovýchodní Asií.

"Intervence zazní i během jednání ministra Zaorálka ve Vietnamu," potvrdili v mailové odpovědi pracovníci Zaorálkova tiskového odboru.

Přiznali zároveň, že vietnamské úřady nevěnují kauze přerovské firmy dostatečnou pozornost. "Intervence jsou součástí jednání s vietnamskými partnery i na nejvyšší a vládní úrovni, bohužel zatím bez žádoucí reakce vietnamské strany," dodali Zaorálkovi úředníci.

Arbitráž? Drahé a nejisté

Mluvčí ministerstva průmyslu Filip Matys připomněl, že možnosti českého státu jsou omezené a není možné ovlivňovat rozhodování nezávislých soudů jiné země. "Do soukromoprávního sporu před soudem třetí země Česká republika ani její orgány zasahovat nemohou," řekl Matys.

Podle něj má firma možnost žalovat Vietnam v mezinárodní arbitráži. Umožňuje to smlouva mezi oběma zeměmi o ochraně investic. "Dohoda má zajistit, že se investoři budou moci bránit proti neférovému zacházení ze strany daného státu," uvedl Matys.

Podle advokáta společnosti Sezako Tomáše Vymazala je ale takový krok nákladný a ošidný. "Proto můj klient preferoval možnost faktického odškodnění, protože jinak je zřejmé, že je soustavně poškozován a diskriminován a škoda skutečně vznikla," řekl Vymazal.

Propustil lidi, falšoval dokumenty

Vietnamský společník Phan Cong Hien žil 28 let v Česku a budil důvěru. Proto si s ním Jan Švrček plácl. Hien vše ve Vietnamu vyřídil na úřadech, Sezako namontovalo do lomu technologie a nechalo si ve firmě šedesátiprocentní podíl. Podle vietnamských zákonů se ale ředitelem musel stát místní občan - tedy Hien.

Dva roky po úspěšném rozjezdu začaly potíže. Hien lom násilně uzavřel, propustil všech čtyřicet zaměstnanců a údajně falšoval důležité dokumenty, třeba podpisy ze zápisů valných hromad. Současně podle Švrčka zařídil, aby úřady firmě neprodloužily povolení k těžbě, přestože na začátku podnikání dostala investiční certifikát na padesát let.

"Myslel si, že pochopíme beznadějnost situace, svého podílu se levně zbavíme a on bude moci ve výnosném byznysu pokračovat bez nás. Má to od začátku dobře promyšlené," vysvětluje podnikatel a zvolil boj u tamní justice.

Marný boj u soudů

Ovšem zatím nepochodil u soudů ani u ministra spravedlnosti. Člen vlády mu nedávno vzkázal, že socialistický stát odmítá odpovědnost.

"Jedná o spor mezi panem Janem Švrčkem a panem Phan Cong Hienem. Jde o soukromou záležitost mezi občany a odmítáme odpovědnost podle ustanovení česko-vietnamské dohody o podpoře a ochraně investic," stojí v dopise vietnamského ministerstva.

Úřad rovněž sdělil, že ukončení platnosti licence pro těžbu je v pořádku kvůli nařízení vlády z roku 2011 o ochraně krajiny.

Podle Švrčka je to ale nesmyslný argument. "Ve skutečnosti vietnamské firmy v bezprostředním sousedství provozují několik lomů. Navíc rozhodnutí předsedy vlády bylo vydáno několik let po schválení investice a automaticky by mělo znamenat odškodnění naší společnosti jakožto zahraničního investora, protože by došlo k nepřímému vyvlastnění a zmaření investice," řekl Švrček.

Policejní vyšetřování v Česku

Investicemi ve Vietnamu se dokonce zabývá i česká protikorupční policie. Detektivové podle informací pátečních Lidových novin viní bývalé manažery státní Exportní a garanční pojišťovací společnosti, která jistí zahraniční investice, že způsobili pojišťovně škodu 383 milionů korun.

Bývalý generální ředitel Karel Pleva a jeho obchodní náměstek Jiří Skuhra údajně v dubnu 2010 v dokumentech pro jednání dozorčí rady úmyslně mazali a zkreslovali informace o riziku spojeném s výstavbou továrny na cement pro společnost Inekon Group.

 

Právě se děje

Další zprávy