V solárním boomu úřadoval i Pitrův blízký právník

Petr Holub
4. 3. 2013 5:30
Seznam, který ukazuje, jak mohlo fungovat spojení politiků a solárních podnikatelů
Solární elektrárna v Hradci Králové.
Solární elektrárna v Hradci Králové. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Seznam velkých slunečních elektráren zapojených v posledních dnech solárního boomu v roce 2010 ukazuje, jak fungovalo spojení politiků, kteří zajistili vysoké výkupní ceny, a podnikatelů.

V seznamu zřizovatelů se například objevují takzvaní kmotři, tedy podnikatelé s vazbou na politické strany. V řadě firem se také majitelé dodnes skrývají za anonymními akciemi nebo za adresami v daňových rájích.

Neprůhledné jsou zvláště firmy, které zapojovaly největší elektrárny. Sedmnáct z třiatřiceti slunečních parků s výkonem přes dva megawatty zapojených v prosinci 2010 patří běžným firmám s průhlednými vlastnickými vztahy i financováním.

Ze třinácti největších elektráren s výkonem přes pět megawattů měla jasného vlastníka pouze jedna.

Obchody Pitrova advokáta

Poslanci i ministři celý rok 2009 váhali se změnou zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která měla Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) umožnit, aby snížil výkupní cenu elektřiny ze solárních zdrojů o víc než pět procent. Třiadvacátého listopadu proto úřad ponechal cenu za kilowatthodinu nad 12 korunami. V následujících týdnech ČEZ koupil od právníka Norberta Ostrčila anonymní akcie společnosti Gentley. Už 21. prosince pak energetický gigant ovládaný státem dosadil do vedení své lidi. 

Z Insideru:
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Z Insideru:

Čtěte v placeném deníku Insider:
56 tajných stránek o zrození solárních baronů

Gentley patřilo šedesát hektarů pole u jihočeského městyse Ševětína. Místní zastupitelstvo už v červenci 2008 odhlasovalo, že na nich může být postavena sluneční elektrárna. 

Firmy nezveřejnily cenu, kterou ČEZ za akcie zaplatil. Zpětně nejde zjistit, jestli Ostrčil peníze inkasoval sám, anebo byl pouze prostředníkem. Každopádně tento advokát do roku 2007 působil v dozorčí radě společnosti Marila Invest spojované s podnikatelem Tomášem Pitrem. Proto například požádala švýcarská prokuratura během vyšetřování tunelu v Mostecké uhelné zdejší policii, aby u Ostrčila provedla domovní prohlídku.

ČEZ podle obchodního rejstříku půjčil firmě 2,6 miliardy korun, za které vyrostl u Ševětína třetí největší solární park v Česku s výkonem 29,9 megawattu. Postavila ho společnost Lumen, kde dozorčí radě šéfoval Jan Špika, poslanec a spolupracovník člena výkonné rady ODS Pavla Dlouhého. Energetický úřad elektrárnu zaregistroval v polovině prosince 2010.

V Mimoni Janoušek a Rittig?

Případ firmy Gentley není unikátní. 

Obdobný životopis má také společnost Area Group CL, která postavila pátý největší sluneční park Mimoň. Založili ji českolipští podnikatelé, v průběhu roku 2010 ji však prodali pražskému manažerovi Miroslavu Novákovi.

Novák patří do skupiny podnikatelů z okruhu Romana Janouška. Ukazuje to i obchodní rejstřík. Novák využíval asistenci advokáta Daniela Kučery, který pomáhá při zdravotnickém byznysu lékaři Petrovi Ullrichovi. Ullrich se účastnil podnikání firem, kde Janoušek vystupoval ve statutárních orgánech.

Společnost Area Group CL od Nováka odkoupil i s plánem na elektrárnu v srpnu 2010 ČEZ. Za stavbu mimoňské elektrárny pak zaplatila Area Group CL skoro dvě miliardy anonymní firmě Amun Re, která bývá spojována s dalším podnikatelem s politickými kontakty Ivo Rittigem. Přinejmenším ji v té době řídili právníci kanceláře Šachta & Partners, kteří pro Rittiga dlouhodobě pracují.
Tři dny před koncem roku 2010 získala mimoňská elektrárna licenci od ERÚ.

Tenkrát v Ralsku 

Stejné příběhy o firmách  s anonymními akciemi (případně registrovanými v exotických zemích), které inkasovaly zisky z projektů slunečních elektráren, jde vyčíst i u dalších parků společnosti ČEZ v Ralsku a Vranovské Vsi. 

Konkrétně v Ralsku koupil pozemky liberecký krajský zastupitel Stanislav Ludvík z Unie svobody a samotnou stavbu zařídila Amun Re. Ta má sice od podzimu 2009 anonymní akcie, nicméně do té doby byl jediným akcionářem Martin Shenar, který až do prodeje firmě ČEZ tvrdil, že firma patří nadále výhradně jemu.

Kontakty do vyšších politických pater pak nejde vyloučit ani u dvou severočeských firem s anonymními akciemi.

Elektrárnu Aptpower v Unčíně postavila firma pod vedením Luboše Marečka, který před deseti lety předal pozdějšímu premiérovu poradci Marku Dalíkovi firmu New Deal Communications. Solární park Moldava I vybudovala společnost Talwin, kde koncem roku 2010 držel většinu akcií tehdejší člen výkonné rady ODS Alexandr Novák.

Cizinci a tenista Berdych

Přesto není postup, jaký jsme popsali u společnosti ČEZ, pravidlem.

Ze třiatřiceti velkých elektráren připojených v prosinci 2010 má známého vlastníka celkem sedmnáct společností. Většinou jsou z ciziny, ve čtyřech případech jde o známé české podnikatele.

Jedna z nich, MCMC Solar, je sice registrována na Kypru, jejích energetických investic se ovšem podle obchodního rejstříku účastní i tenista Tomáš Berdych. Tyto firmy logicky využily nabídku výhodné ceny, kterou jim stát nabídl.

Policie vyšetřuje

Na solárním boomu se podíleli i podnikatelé, kteří své aktivity skrývají za nizozemskými adresami.

Na elektrárně v Kojetíně mají podíl holandské firmy Natland Investment Group a DCEMF Mezzanine Holding, doplněné kyperskou GIHG a lucemburskou Radiance Energy. Sluneční park ve Stráži pod Ralskem dokončil bývalý majitel Fortuny Jan Balcar, který elektrárnu předal nizozemské společnosti Ballo v listopadu 2011.

Pozoruhodné jsou aktivity tří jinak neznámých olomouckých podnikatelů, kteří své elektrárny vybudovali s podporou místní záložny Creditas. 

Skupina Z-Group železáře Zdeňka Zemka pak stihla během prosince 2010 připojit čtyři elektrárny. Na dvě z nich se však zaměřila protikorupční policie. Firmy podřízené Z-Group podle policistů předložily ERÚ nepravdivé protokoly o dokončení jejich výstavby, a získaly tak licenci podvodem. Podvod jim zajistil vysoké výkupní ceny, měly neoprávněně vydělat 1,9 miliardy korun.

Policejní mluvčí Jaroslav Ibehej potvrdil, že trestní oznámení podal počátkem roku 2011 energetický úřad a že se případy stále vyšetřují. Nechtěl prozradit jména elektráren, podle Hospodářských novin jde o chomutovské parky Zdeněk-Sun a Saša-Sun s celkovým výkonem 13 megawattů.

 

Právě se děje

Další zprávy