Úředníci bez víkendů. Zavalily je protesty Pražanů

Pavel Baroch
24. 1. 2010 7:00
Pohled do zákulisí: Připomínky k územnímu plánu Prahy se týkají rychlodráhy i dálnice
Jeden z podnětů na změnu územního plánu je dokonce vybaven vlastní katastrální přílohou
Jeden z podnětů na změnu územního plánu je dokonce vybaven vlastní katastrální přílohou | Foto: Pavel Baroch

Praha - Rychlodráha z Prahy do Kladna s odbočkou na ruzyňské letiště je jednou z nejrozsáhlejších připravovaných dopravních staveb v zemi. Obyvatelé luxusní pražské čtvrti Ořechovka ovšem s její trasou nesouhlasí, byť by pod jejich okny měla vést tunelem.

S rychlodráhou počítá i koncept nového územního plánu, proti němuž nyní lidé z Ořechovky protestují.

Námitka proti rychlodráze z Prahy do Kladna je jednou z tisíců připomínek, kterými se obyvatelé a instituce domáhají změny v návrhu nového územního plánu, určujícího podobu hlavního města na dalších 15 let.

Je mezi nimi například i nesouhlas asi 200 občanů z Klánovic proti případné stavbě golfového hřiště nebo nesouhlas radnic v Suchdole, Chabrech a Nebušisích proti severozápadní variantě pražského okruhu a proti plánované stavbě nové dráhy na ruzyňském letišti.

Stůl s vysokými balíky připomínek

O mnohých návrzích ke konceptu územního plánu ještě ani úředníci nevědí. Je jich tolik, že je jetě ani nestačili všechny zaevidovat.

Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pracovní stůl Zlatuše Knorové v podatelně pražského magistrátu ve Škodově paláci je zavalen vysokými balíky se spoustou papírů. Další hromady ještě leží na zemi a u okna. 

To všechno jsou připomínky Pražanů ke konceptu nového územního plánu. "Ale teď už to nic není, blížíme se ke konci," mávne rukou paní Knorová nad balíky tiskopisů a vrátí se k práci na počítači, kam zapisuje každý návrh na změnu územního plánu.

Je jich tolik, že je od 8. prosince, do kdy mohli Pražané podávat své připomínky, ještě úředníci ani nestihli všechny zaevidovat. Jitka Cvetlerová, ředitelka odboru územního plánu odhaduje, že podnětů nakonec bude okolo osmi tisíc.

"Už jsou z toho moji lidé unavení, střídají se a chodí do práce i o víkendech, já neměla volný víkend několik měsíců. Ale jsem ráda, že lidé poslali tolik připomínek, že takhle spolupracují," řekla Aktuálně.cz Cvetlerová.

Pražané mění územní plán. Podívejte se, co se děje s jejich návrhy:

"Pokusíme se všem připomínkám ke konceptu nového územního plánu vyhovět, ale musíme dodržovat zákony, ekologické a další požadavky," dodala Cvetlerová. Konečné slovo budou mít ovšem pražští zastupitelé.

Magistrát si najal brigádníky

Kousek od podatelny je prostorná kancelář s několika stoly a šesti počítači. Sedí u nich právě tři brigádníci-studenti, které si pražský magistrát najal, aby zpracování všech připomínek od občanů a institucí co možná nejvíce urychlil. I tak to bude práce tak do konce února.

Studenti přenášejí údaje z tiskopisů do formulářů v počítačích. A všechny podněty zanášejí i do barevných map. Úředníci pak po nich všechno zkontrolují. Aby se například nestalo, že se v počítači objeví jiné číslo parcely.

Podívejte se: Praha v proměnách staletí. Od osady po velkoměsto

"Bez kontroly to není možné. Ale nechala bych ji udělat tak jako tak. Dělají to jenom lidé. A už se stalo, že se ozvali občané, že do formuláře napsali jiné číslo pozemku," vysvětluje Jitka Cvetlerová z pražského magistrátu. Nejvíce studentů chodí o víkendech a s nimi vždy nějaký zkušený úředník.

Cesta spisů z patra do patra

Než se ale spisy s připomínkami občanů dostanou ke studentům, musí se do formulářů doplnit ještě nezbytné údaje, jako je například číslo katastru. Z přízemí z podatelny tak spisy putují do třetího patra, kde sídlí odbor územního plánu.

Pak se část papírů vrací ke studentům do přízemí, část zůstává v odboru, kde se do zapisování údajů do počítače zapojují i úředníci. Když jsou všechny údaje přepsané v počítači, končí krabice s nápisem "ZAPSANÉ" ve skříni. 

Mezi lety 1936 až 1950 se na hřišti na okraji Klánovického lesa hrával golf. Komunisté tam potom vysázeli les. Společnost Forest Golf Resort se již několik let snaží hřiště obnovit. Klánovičtí obyvatelé jsou proti.
Mezi lety 1936 až 1950 se na hřišti na okraji Klánovického lesa hrával golf. Komunisté tam potom vysázeli les. Společnost Forest Golf Resort se již několik let snaží hřiště obnovit. Klánovičtí obyvatelé jsou proti. | Foto: Ondřej Besperát

Letiště na Václaváku nepovolíme

Pak přijde ta podstatná část práce: Úředníci budou muset všechny zaslané podněty a stížnosti vyhodnotit a vypořádat se s nimi.

"Když by třeba někdo chtěl letiště na Václavském náměstí, hned to bez dalšího projednávání zamítneme," vysvětlila Jitka Cvetlerová, ředitelka odboru územního plánu.

Jednat s útvarem rozvoje města a dalšími dotčenými organizacemi ovšem budou úředníci například o žádostech lidí, kteří budou třeba chtít změnit pole na stavební parcely.

Úředníci pak doporučí, které změny v konceptu územního plánu by zastupitelstvo mělo schválit. Jelikož jsou v konceptu i různé varianty, doporučí magistrát i tu, která je podle něj lepší. "Jediní, kdo ale mohou rozhodnout, jsou zastupitelé," řekla Aktuálně.cz Cvetlerová.

Úřad tak například doporučí, jestli zastupitelé mají souhlasit se stavbou golfového hřiště v Klánovicích, nebo zda mají na jeho místě ponechat les.

 

Právě se děje

Další zprávy