Unionisté dají na kampaň 10 milionů, dvojnásobek příjmů

Jakub Antoš
9. 10. 2008 20:20
Strana chce získat svoji ztracenou slávu
Foto: Jiří Kropáček

Praha - I dva roky poté, co opustila vládu a ve sněmovních volbách dostala zanedbatelných 0,3 procenta hlasů, může někdejší vládní strana Unie svobody zaplatit volební kampaň za miliony.

Na úspěch ve volbách vyčlenila deset milionů korun - sedm na krajskou a tři na senátní kampaň. Jsou to peníze, které dvojnásobně převyšují roční příjem strany.

Rozpočtem kampaně se řadí mezi velké strany. ČSSD oznámila, že podzimní kampaň bude nejdražší v její historii, ODS hovoří o 60 milionech.

Ve srovnání s partajemi, které měly v posledních sněmovních volbách podobný výsledek, čili zmíněná 0,3 procenta hlasů, jsou to však obrovské peníze.

Stejný výsledek. Za deset milionů nebo deset tisíc?

Třeba předseda Pravého bloku Petr Cibulka říká, že jeho strop pro krajské volby činil pět tisíc korun. Strana Moravané pak vydala 35 tisíc korun.

Případ Unie svobody ukazuje, jak může politická strana vyžít z vládní minulosti, ačkoli je už dva roky na okraji voličského zájmu a bez sponzorů. Dary strana dostala naposledy v roce 2006.

Finanční dary poskytli, tehdy ještě s vidinou zisku poslaneckých mandátů, dva čelní představitelé. Předseda a vicepremiér Pavel Němec přispěl deseti tisíci a ministr obrany Karel Kühnl 45 tisíci. Dalších 85 tisíc darovaly dohromady tři firmy. Po volbách už partaj podle výroční zprávy nezískala na darech vůbec nic.

Ve sněmovních volbách v roce 1998 získala US-DEU jako nově ustavená strana 8,6 procenta hlasů, téměř stejně jako lidovci. O čtyři roky později opět uspěla. Koalici lidovců a unionistů voliči odevzdali 14,27 procenta hlasů.

Unie platí účet za Němcovo předsedování

Díky tomu má strana i po letech na bankovních účtech přes 23 milionů. Může si tak v případě nutnosti dovolit sáhnout na úspory a dát na lovení voličských hlasů i dvakrát tolik než je její roční rozpočet.

Předseda Unie svobody Jan Černý se brání interpretaci, že by rozpočet na letošní volby byl velký.

Využití deseti milionů korun vysvětluje existenčně. "Strana prošla velkým pádem po volbách v roce 2006 a poté, co předchozí vedení udělalo spoustu chyb, nemáme moc možností," vypočítává nástupce někdejšího šéfa strany Pavla Němce.

Za peníze ušetřené ze slavnějších časů chce voliče přesvědčit, že se US-DEU oprostila od lidí kolem expředsedy Němce a zařadila se zpět na pravou stranu politického spektra.

"K čemu bychom šetřili peníze, když nás jinak lidé nechtějí?" ptá se předseda.

Odmítá peníze takzvaně projídat. "Nepovažujeme za smysluplné, abychom ty úspory používali sami pro sebe místo toho, abychom se snažili o nějaký volební výsledek," uzavírá Černý.

 

Právě se děje

Další zprávy