Ubytoval uprchlíky z Ukrajiny, ale slíbené peníze nedostal. Zasahuje Ústavní soud

Jan Horák Jan Horák
9. 5. 2023 13:41
Ústavní soud se začal zabývat stížností proti tomu, jak stát vyřizuje žádosti o příspěvek na solidární domácnost. Platbu dostávají lidé za ubytování uprchlíků z Ruskem okupované Ukrajiny. Na počátku stížnosti stál člověk, který si o podporu požádal jinou než vládou nařízenou cestou. Na svou stranu získal soudce, který má na starosti jeho žalobu. Podle něj je způsob vyřizování žádostí protiústavní.
Uprchlíci z Ukrajiny (ilustrační foto).
Uprchlíci z Ukrajiny (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Necelý měsíc po začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru prosadila vláda Petra Fialy (ODS) v parlamentu zákon o podpoře Čechů pomáhajících ukrajinským uprchlíkům. Jeho podstatou je vyplacení příspěvku tomu, kdo poskytne běžencům ubytování. Cílem bylo motivovat občany, aby se podíleli na zvládnutí příchodu více než čtyř stovek tisíc lidí.

Za poskytnutí přístřeší jednomu uprchlíkovi náleží dotyčnému tři tisíce korun na měsíc. Stát prostřednictvím ministerstva práce a sociálních věcí do konce letošního března poskytl 247 tisíc příspěvků ve výši 2,2 miliardy korun. O podporu požádal loni na konci dubna také Lubomír Š. z Prahy (protože není veřejně činný, redakce jeho celé jméno neuvádí).

Učinil tak však jiným způsobem, než vláda stanovila. Žádost se má podávat prostřednictvím webové aplikace ministerstva práce a sociálních věcí, peníze vyplácí příslušný krajský úřad práce. Lubomír Š. si řekl o peníze přímo úřadu práce přes datovou schránku. Úřad mu ale peníze neposlal. Muž na něj proto podal žalobu. Soud dospěl k závěru, že pan Š. poukázal na vážný problém.

Rozpor s ústavním pořádkem

"Příspěvek se poskytuje na žádost, která musí mít vyjmenované náležitosti a lze ji podat po uplynutí kalendářního měsíce, za který náleží. Způsob podání žádosti není v zákonu zmíněn vůbec a nelze ho nijak dovodit," kritizuje soudce Městského soudu v Praze Milan Tauber v ústavní stížnosti, kterou Aktuálně.cz prostudovalo.

Když má žaloba podle soudce ústavní rozměr, přeruší její projednávání a dá podnět k Ústavnímu soudu. Přesně takový scénář se v případu Lubomíra Š. naplnil. Soudce Tauber po prostudování případu odhalil možnou protiústavnost zákona, podle kterého se podpora vyplácí.

Zákon neuvádí konkrétní způsob, jak žádost o příspěvek podat. Pokyny k jejímu vyřízení lze dohledat pouze na webových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí, které řídí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zákon navíc výslovně uvádí, že proces odbavení žádosti stojí mimo správní řád. Podle soudce je takové ustanovení nepřijatelné.

"Zákonodárce vyloučil správní řád, aniž by jej nahradil adekvátní a komplexní procesní úpravou podávání a vyřizování žádosti o příspěvek, což je v rozporu s ústavním pořádkem," píše dále soudce Tauber v ústavní stížnosti, v níž navrhuje zrušit část zákona o vyloučení správního řádu.

Ministerstvo svůj postup hájí

Soudce Tauber upozorňuje, že podle ústavy musí stát uplatňovat moc podle stanovených pravidel. Jen takto ji lze účelně kontrolovat. Jedním z takových je i správní řád. Představuje jistotu proti zneužití státní moci, stejně jako nástroj pro její vymahatelné naplňování.

Úřad práce se v řízení před Městským soudem v Praze bránil, že pravidla pro poskytnutí příspěvku určují pokyny na webu ministerstva. Soudce Tauber však tento argument odmítl. "Dokument nemůže nahrazovat zákon a naplňovat podmínku podle ústavy," uvádí soudce.

"Navrhovatel přitom chápe, že zákonodárce reagoval na bezprecedentní situaci závažné humanitární krize, kdy musel postupovat urychleně, a snažil se poskytování příspěvku upravit takovým způsobem, aby nedošlo ke kolapsu správních orgánů z důvodu jejich možného zahlcení. Ani v takovém případě však nelze vykročit z principu právního státu a bez náhrad suspendovat procesní úpravu správního řízení."

soudce Městského soudu v Praze Milan Tauber v ústavní stížnosti

Úřad práce na dotaz Aktuálně.cz odmítl konkrétně odpovědět. Odkázal se na to, že nemůže komentovat soudní řízení. "Úřad práce České republiky je správní úřad a jako takový musí a také postupuje vždy v souladu s platnou legislativou," řekla mluvčí instituce Kateřina Beránková.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nevede statistiky, kolik lidí postupovalo jako Lubomír Š. Počet takových žalob neeviduje ani pražský městský soud. Resort jen zopakoval, že žádost lze podat výhradně přes aplikaci. "Jiná možnost není. Je ale třeba zdůraznit, že online vyřízení od počátku funguje bez větších problémů," sdělil Aktuálně.cz mluvčí resortu Jakub Augusta.

Vláda navrhuje zamítnutí stížnosti

Ústavní soud se začal stížností soudce Taubera zabývat v polovině dubna. Rozhodovat o ní bude plénum Ústavního soudu, jež tvoří všichni soudci. Obvykle se tak děje v důležitých kauzách. Zpravodajem případu, který kolegům navrhne znění nálezu, je soudce David Uhlíř.

Vláda Petra Fialy se na svém posledním zasedání zmíněnou ústavní stížností zabývala. Soudce Uhlíř ji vyzval, aby zvážila možnost, že do řízení vstoupí. Kabinet tím získá možnost vznést argumenty, k nimž by pak plénum přihlíželo. Fialův kabinet se rozhodl řízení účastnit. Chce v něm stávající podobu zákona hájit.

"Vláda navrhuje, aby Ústavní soud předmětný návrh odmítl nebo zamítl. Zmocňuje 1. místopředsedu vlády a ministra práce a sociálních věcí (Mariana Jurečku - pozn. red.), aby vypracoval a v soudcem zpravodajem stanovené lhůtě zaslal Ústavnímu soudu vyjádření vlády," zní klíčová pasáž usnesení, které kabinet přijal 3. května.

Video: Ukrajinu čeká nová výzva: Ne všichni tam chtějí být osvobozeni, říká Procházková (3. 5. 2023)

Putin se teď zakousl, je vidět, že má strach. Pokud pustí, je to jeho konec, říká Procházková | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy