Třídění odpadků zachránilo unikátní rádia a promítačky

Pavel Baroch
9. 9. 2009 16:15
Přístroje měly skončit ve sběru, teď putují na výstavu
Rozhlasový přijímač Philps Mars z poloviny 30. let 20. století
Rozhlasový přijímač Philps Mars z poloviny 30. let 20. století | Foto: Pavel Baroch

Praha - Rozhlasový přijímač z roku 1933, kinopromítačka z roku 1900 nebo horské slunce z roku 1945.

Původně měly skončit ve sběru a nikdo by je už nikdy neviděl. Díky třídění a recyklaci nepotřebných "odpadků" se ovšem podařilo tyto unikátní technické přístroje z minulého století zachránit a ukázat veřejnosti na připravované výstavě. Nejstaršímu spotřebiči je přes sto let.

Rádia, telefon anebo počítač z komputerového "pravěku" získala společnost Asekol, která v zemi organizuje sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, díky soutěži O nejstarší sebraný elektrospotřebič.

Do soutěže se zapojilo přes sedmdesát obcí a provozovatelů sběrných dvorů, od nichž k hodnotící porotě dorazilo bezmála sto elektrozařízení.

"Soutěž sloužila především k ochraně historicky hodnotných spotřebičů," řekla Gabriela Setunská ze společnosti Asekol. Druhým cílem bylo zvýšit motivaci k třídění elektroodpadu.

Foto: Asekol

Nejstarší byla kinopromítačka

Soutěž byla rozdělena do tří kategorií: spotřební elektronika, výpočetní a telekomunikační zařízení a přístroje pro volný čas včetně hraček.

"Více než polovina spotřebičů pochází z 50. a 60. let, objevily se však i přítroje ze 30. a 40. let. Nejstarším zařízením byla kinopromítačka z roku 1900," konstatoval předseda poroty Petr Nekuža z Technického muzea v Brně.

Na prvních místech ve svých kategoriích skončily rozhlasový přijímač Philips z roku 1934, telefon Tesla z roku 1949 a horské slunce Hanau z roku 1935. Zvláštní ocenění dostala zmiňovaná kinopromítačka z roku 1900.

 

Právě se děje

Další zprávy