Tragický víkend: Devět lidí se utopilo, škody třicet milionů

Tereza Hrabinová
7. 7. 2015 17:33
Prodloužený víkend přinesl tropické teploty, s nimi ale rostl i počet nehod a neštěstí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ZZS Moravskolezského kraje

Praha - Prodloužený prázdninový víkend a tropické teploty přinesly sice radost milovníkům veder, ale starosti záchranným složkám na všech místech Česka.

Hasiči během tří dnů zasahovali u 1244 případů, z toho bylo 264 požárů. Zachránili 129 lidí. Zranilo se 15 lidí a evakuováno bylo celkem 429 osob. Celková škoda způsobená o prodlouženém víkendu je 30,2 milionu korun. K desítkám případů vyjížděli záchranáři, devět z nich skončilo tragicky. Pokaždé se dotyčný utopil.

Devět lidí se utopilo

V pátek zemřela mladá žena, která se snažila přeplavat jezero u Dřís u Prahy. Stejný den se v Orlické přehradě na Příbramsku topil přibližně sedmdesátiletý muž, a přestože se ho přítomní pokoušeli oživit, zemřel.

Další dva muži se utopili v sobotu. Jeden v pískovně Malviny u Čelákovic u Prahy a druhý v nádrži Džbán v pražské Divoké Šárce, když se rozhodl přeplavat celou nádrž. "Kombinace alkoholu a vysokých teplot určitě sehrála svou roli," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

V Těrlické přehradě na Karvinsku se v neděli v poledne nedaleko pláže utopil pětačtyřicetiletý muž z Havířova. Vstoupil do vody, uplaval několik metrů od břehu a zmizel pod hladinou. Pak už ho lidé neviděli. "Utonulého lokalizoval a vytáhl z vody až policejní potápěč, a to z hloubky necelých čtyř metrů, ve vzdálenosti zhruba deset metrů od břehu," uvedl policejní mluvčí Miroslav Kolátek. Muž podle něj před tím, než šel do vody, zřejmě pil alkohol. Potvrdit to ale musí pitva.

Stejný den v podvečer se utopil devatenáctiletý mladík v zatopeném blanském lomu poblíž nádraží. Mladík byl cizinec, asi z Bulharska. "Šel se vykoupat se svým kamarádem, ale pravděpodobně neuměl plavat a neodhadl hloubku vody," vysvětluje mluvčí policie Alice Musilová.

Dalšího třiadvacetiletého muže našli záchranáři v pondělí nad ránem v táborské vodní nádrži Jordán. Kamarádi pohřešovaného měli podle policie v dechu 2,5 až tři promile alkoholu. Stejně starý mladík utonul v pondělí odpoledne při koupání v jezeře Lhota poblíž obce Dřísy u Prahy. Podle policie seskočil ze šlapadla, aby se vykoupal, a už se nevynořil. Poslední případ je třiadvacetiletý muž, který v pondělí večer zemřel při koupání u obce Kosičky na Královéhradecku. Okolnosti jeho smrti zatím nejsou jasné.

O čtyřicet procent více požárů

Mezi typicky letní zásahy hasičů patří požáry v přírodě. Právě takové případy tvořily poslední tři dny celkem sto čtyřicet pět případů, například požár obilí po pádu drátů elektrického vedení na Kroměřížsku, nebo požár vzrostlého pole na Karvinsku.

Velký požár postihl velkokapacitní seník se zemědělskými stroji na Rokycansku, kde zasahovalo osm jednotek a předběžná škoda je dvacet milionů korun. Další větší událostí uplynulého víkendu je požár haly v továrně s kovovýrobou v okresu Brno-venkov a rodinného domku a kolny na Kladensku.

Celkově požáry způsobily škodu přes třicet milionů korun, zranilo se patnáct osob. Nejvíce hořelo ve Středočeském, Jihočeském a Jihomoravském kraji.

Hasiči v těchto dnech upozorňují na zvýšené riziko spojené s panujícími tropickými teplotami. "Lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti při manipulaci s otevřeným ohněm v přírodě a mít na paměti fakt, že povinnost počínat si tak, aby nevznikl požár, jim plyne ze zákona," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Při nedodržení pravidel bezpečnosti požární ochrany hrozí lidem pokuta až dvacet pět tisíc korun.

Ve vedru zhasínají karmy

Počasí také zhoršuje odtah zplodin plynových spotřebičů komínem. Ty se vracejí zpět do místnosti a dochází k otravám oxidem uhelnatým. Od pátku vyjela záchranná služba ke dvěma takovým případům.

Poprvé k jednačtyřicetiletému muži, který byl po úspěšné resuscitaci v pátek večer převezen k inhalaci kyslíku do kladenské barokomory. Ve druhém případě byl v sobotu s příznaky intoxikace oxidem uhelnatým převezen jedenáctiletý chlapec do Nemocnice Na Bulovce.

Oxid uhelnatý je zákeřný jedovatý plyn, který není rozpoznatelný čichem. V lidském těle vytěsňuje z buněk a tkání kyslík. Jako první jsou napadány mozkové buňky a hrozí tak reálné celoživotní poškození. Otrava probíhá velmi rychle. Mezi její příznaky patří zčervenání kůže, bolesti hlavy, závratě, zvracení, poruchy zraku a dechu, bezvědomí.

První pomoc spočívá v rychlém přísunu čerstvého vzduchu. To znamená otevřít okna a důkladně větrat. Postiženého je třeba vynést z uzavřeného prostoru na vzduch a okamžitě zavolat tísňovou linku.

 

Právě se děje

Další zprávy