Topíte doma odpadky? Chystá se na vás pokuta 20 000

Pavel Baroch
26. 11. 2011 13:10
Úřady dokončují úpravu zákona, která umožní kontrolu kotlů v domácnostech
A čím se topí tady, že je kouř tak tmavý?
A čím se topí tady, že je kouř tak tmavý? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Domácnosti, které si ve svých domácích kotlích topí pet lahvemi a dalším odpadem, čeká napříště pokuta.

Vyplývá to ze závěrů pracovní komise, která řeší, jak zlepšit špinavé ovzduší na Ostravsku, ale i v jiných regionech, kde jsou zásadním problémem exhalace z neekologického vytápění rodinných domů.

"Pokuta by měla být nejvýše 20 tisíc korun," sdělil Aktuálně.cz ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS.

Dodal, že sankce se dotknou těch, kteří opakovaně poruší zákon o ochraně ovzduší a spalováním pneumatik nebo plastů ohrožují exhalacemi vycházejícími z komína zdraví a životy svých sousedů. Ovzduší především v malých obcích, ale i větších městech totiž bývá v chladných měsících plné škodlivin včetně rakovinotvorných látek.

Nechceme podporovat udavače

"Nechceme podporovat udavačství, sousedské spory ani zelená komanda," poznamenal Chalupa. Uvedl, že nový systém by měl být nastaven tak, aby o kontrolu v podezřelé domácnosti požádala místní radnice nadřízenou obec s rozšířenou působností.

"Tedy lidé, kteří jsou dobře obeznámeni s místní situací, poměry mezi obyvateli i jejich vzájemnými sousedskými vztahy," řekl Chalupa. Pokud úředník půjde zkontrolovat, čím domácnost topí, bude moct vstoupit pouze do místnosti s kotlem a palivem.

"Pokuty by pak měly být ukládány pouze v případech, kdy majitel kontrolovaného kotle odmítne přístup ke svému spalovacímu zdroji a samozřejmě v případě, kdy kontrola odhalí skutečné porušení zákona, tedy pálení odpadu," sdělil ministr Chalupa.

Foto: MŽP

Ochrana soukromí i ovzduší

Chalupa je při přípravy novely zákona o ochraně ovzduší opatrný kvůli ochraně osobní svobody.

Právě ta byla důvodem, proč z původní podoby připravovaného zákona, který nechal připravit ještě někdejší ministr Martin Bursík ze Strany zelených, vypadla pravomoc úřadů prověřovat, v čem a čím si domácnosti topí.

Od letošního října pak pracovní skupina znovu prověřovala, zda by se kontrola kotlů nemohla do zákona v nějaké podobě vrátit. Dokonce si k tomu pozvala i čtyři právní kanceláře, které se zabývají ústavním právem, a experti z Univerzity Karlovy v čele s renomovaným ústavním právníkem Alešem Gerlochem. 

"Všichni jsme si vědomi toho, že právo na nedotknutelnost obydlí, právo na ochranu zdraví a právo na příznivé životní prostředí stojí vedle sebe, jedno nemá právní převahu nad druhým, všechna musí koexistovat ve vzájemné rovnováze a být limitována pouze, pokud je to nezbytné k ochraně práv a svobod druhých," uvedl ministr Chalupa.

Foto: Martin Netočný

Dodal, že chystaná úprava zákona zohledňuje ochranu všech ústavních práv.

Kontrola úřední osobou

Pracovní skupina se shodla, že kontrolou by měla být pověřen zástupce obecního či městského úřadu, který si bude moct přizvat odborníka proškoleného mimo jiné od výrobce kotle.

Ti pak rozhodnou o případné pokutě pro majitele kotle.

Do 10 let od nabytí účinnosti nového zákona by navíc všechny domácnosti měly použít výhradně kotle, které splňují 3. emisní třídu. Do té doby bude v dvouletých intervalech kontrolován technický stav kotle.

Podle ministra Tomáše Chalupy zatím nejde o finální verzi zákona, která by měla zamířit do sněmovny. "V tuto chvíli se snažíme oddělit pomyslná zrna od plev. Teprve poté se budeme moci začít bavit na úrovni možné koaliční podpory," upozornil Chalupa.

 

Právě se děje

Další zprávy